odklejenie łożyska w późnej ciąży Ciąża jest dużym i odpowiedzialnym biznesem, nawet jeśli przyjmiemy, że proces ten jest zakorzeniony w naturze przez kobietę. W związku z pogarszającym się środowiskiem, niezbyt wysokiej jakości żywnością, siedzący tryb życia, przyszła mama, która będzie rodzić dziecko i nigdy nie będzie miała problemów, jest obecnie uważana za dobry wskaźnik dobrego stanu zdrowia. Szczęśliwe kobiety, które narzekają na wszystko, z roku na rok stają się coraz mniejsze i od wczesnych lat wiele kobiet jest pod ścisłym nadzorem lekarzy. Ale zdarza się, że problemy zaczynają się nie w pierwszych miesiącach, ale w późnych stadiach ciąży, a jednym z nich jest oderwanie łożyska od podszewki macicy.


Dlaczego pojawia się oderwanie?

Przyczyny przerwania łożyska w późnej ciąży są różne, a niektóre przyszłe matki nawet nie myślą o tym, że na przykład palenie może prowadzić do tak poważnego stanu i śmierci dziecka. Najczęstsze przyczyny to:

  • nadciśnienie;
  • choroba naczyniowa;
  • liczne ciąże;
  • ciąża po cięciu cesarskim;
  • choroby układu moczowo-płciowego i nerek;
  • złe nawyki kobiety w ciąży: paleniealkohol i tak dalej

Innym powodem, dla którego odejście łożyska w późnej ciąży może być uderzenie w żołądek, jak również każda przemoc wobec przyszłej mamy.

Objawy oderwania łożyska

W wyniku tego, jaki stopień zniekształcenia łożyska w późniejszych okresach jest określany u kobiet, objawy mogą się różnić od siebie. W zależności od obszaru złuszczania się z błony śluzowej macicy wyróżnia się następujące formy:

  1. Łatwe lub niewielkie oderwanie łożyska. Jedynym objawem, który wywołuje tę chorobę, jest niewielkie wydzielanie ciemnego koloru z krocza. Podczas badania przyszłej matki porodowej przez lekarza okazuje się, że bicie serca u dziecka nie cierpi, macica nie jest napięta i nie ma bolesnych odczuć w jamie brzusznej.
  2. Średni (oderwanie 1/4 całej powierzchni). Objawy związane z przerwaniem łożyska w późnej ciąży pojawiają się nagle lub rozwijają się stopniowo. Pierwszym sygnałem, że należy powiadomić przyszłą mamę, jest ból w okolicy brzucha z wyładowaniem ciemnej lub szkarłatnej krwi ze skrzepami z narządów płciowych. W tym przypadku żołądek staje się "kamienny" i może być w takim stanie przez dość długi czas. Ponadto, jeśli nie zapewnisz opieki medycznej, kobieta staje się blada, a skóra pokryta jest zimnym potem. Występuje spadek ciśnienia krwi i szybkie oddychanie.
  3. Ciężka forma (oderwanie 2/3 całej powierzchni). Wykrywanie tego stopnia w późniejszych stadiach może być nagłym, ostrym bólem w jamie brzusznej lub słabym stanem przyszłej mamy: bladość, zawroty głowy, osłabienie, pocenie się. W tym samym czasie objawy pojawiają się bardzo szybko i dosłownie w ciągu 10 minut, po pojawieniu się pierwszego, można zaobserwować asymetrię brzucha z widocznym obrzękiem w miejscu gromadzenia się krwi, jej bolesności i obrzęku. Oprócz wewnętrznego krwawienia może nie pojawić się przyczyny przerwania łożyska w późniejszych okresach obfita krew z krocza, ale nie dotyczy to wszystkich przyszłych matek.
Dlaczego należy wezwać karetkę pogotowia?

Lekarze wyjaśniają, co zagraża zniekształceniu łożyska w późnych okresach, jeśli kobieta w ciąży ma ból brzucha z równoczesnym pojawieniem się krwi z dróg rodnych lub obrzękiem brzucha - jest to duże ryzyko śmierci płodu i ciężkiego wewnętrznego krwawienia u przyszłej mamy. Należy zrozumieć, że im szybciej w takich sytuacjach zapewniona jest opieka medyczna, tym bardziej prawdopodobne jest, że dziecko nie będzie cierpiało na niedotlenienie i przeżyje, a przyszła matka będzie miała zatrzymane krwawienie i odpowiednie leczenie.