Palenie w czasie ciąży jest najczęstszym szkodliwym nawykiem u kobiet w ciąży. Odsetek palących nastolatków szybko rośnie, przekraczając odsetek młodych mężczyzn palących! Wiedząc o negatywnym wpływie palenia na ciążę, tylko 20% ciężarnych matek rzuca palenie, a wszyscy inni nadal to robią.

Jak palenie wpływa na ciążę?

Palenie we wczesnym stadium lub w pierwszych tygodniach ciąży niezależnie od liczby wypalonych papierosów zwiększa ryzyko jego niekorzystnego zakończenia kilkakrotnie! Przyszłe matki powinny zrozumieć, że negatywny wpływ palenia na ciążę może prowadzić do niepożądanych skutków podczas porodu, dlatego w okresie ciąży lepiej jest powstrzymać się od palenia i picia alkoholu, co zmniejszy ryzyko patologicznych nieprawidłowości i choroby psychicznej u przyszłego dziecka. W końcu palenie w czasie ciąży może wywołać przedwczesne porody i przerwanie łożyska, a to z kolei może prowadzić do narodzin wcześniaków. Zaniedbanie palenia podczas ciąży może przejawiać się w rozwoju wrodzonych chorób narządów wewnętrznych dziecka - takich jak choroby serca, wady rozwojowe nosogardła, przepuklina pachwinowa, zez.

Naukowcy udowodnili, że nikotyna wpływa negatywnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne przyszłego dziecka. Dzieci urodzone przez palące matki w młodym wieku mają skłonność do nieuwagi, impulsywności i bezużytecznej nadmiernej aktywności. Poziom rozwoju intelektualnego u tych dzieci jest poniżej średniej.

Jak widać, szkodliwość palenia w czasie ciąży jest duża, ale dotyczy palenia we wczesnym stadium ciąży i co może się stać, jeśli palisz przez wszystkie 9 miesięcy?

Skutki palenia w czasie ciąży

Efektem palenia w czasie ciąży może być niedożywienie płodu. Pojawieniu się niedożywienia towarzyszy spadek wzrostu i masy płodu. Pod wpływem nikotyny występują charakterystyczne zmiany w łożysku. Węgiel zawarty w dymie tytoniowym reaguje z hemoglobiną we krwi, co powoduje karboksyhemoglobinę, która nie jest w stanie przenosić tlenu do komórek ciała, a płód otrzymuje mniej tlenu i składników odżywczych. Z powodu braku tlenu płód rozwija się wolniej, co często prowadzi do narodzin wcześniaków. W palącej matce rodzą się zwykle dzieci o masie ciała poniżej 2,5 kg. Im więcej dymu oddycha matka, tym większy jest stopień manifestacji hipo- tropii.

Nawet biernego palenia i ciąży nie można łączyć. Niepożądane jest, aby kobiety w ciąży przebywały w zadymionych pomieszczeniach lub w pobliżu osób palących. Jeśli twoi krewni palą, to poproś ich, aby nie robili tego w domu, w którym jesteś i przyszłe dziecko, ale pal, na przykład na podwórku lub na balkonie. Jeśli jesteś młodą parą i obaj palą, łatwiej będzie rzucić palenie w tym samym czasie, możesz wspierać się nawzajem, jeśli na początku jest to trudne. Zdrowe i wysokiej jakości dziecko jest warte pozbycia się wpływu złych nawyków na ciążę.

Palenie w drugiej połowie ciąży gdy występuje aktywny wzrost płodu, stanowi zagrożenie spowolnienia wzrostu i rozwoju płodu jako całości, zwłaszcza jeśli matka ma niedokrwistość. Ponadto, palące kobiety są bardziej narażone na późne zatrucie.

Złe nawyki w czasie ciąży

Вредные привычки во время беременности

Narażona na skutki złych nawyków, matka oczekująca zagraża ciału dziecka, warto pamiętać o tym jako aksjomat. Jeśli matka nadal pali po porodzie, może mieć problemy z laktacją.

Mleka dla niepalących mają znacznie niższy tłuszcz mleczny niż matki niepalące. Nikotyna przenika do gruczołów mlecznych u matek karmiących piersią oraz obniża jakość i ilość mleka. W wyniku niewystarczającej produkcji mleka matka przerywa karmienie piersią przedwcześnie. Żywność dla dzieci nie może w pełni zastąpić mleka matki.

Stąd możemy wywnioskować, że złe nawyki - palenie, alkohol i ciąża, całkowicie niezgodne pojęcia. Palenie w pierwszym miesiącu ciąży, w środku lub po ciąży w każdym przypadku jest przeciwwskazane. W końcu zdrowie twojego dziecka w Twoich rękach!