verapamil podczas ciąży Podczas gdy dziecko czeka, przyjmowanie jakichkolwiek leków staje się wyjątkowo niepożądane. Mimo to wiele oczekujących matek jest zmuszonych do przyjmowania różnych leków, gdy pojawiają się nieprzyjemne objawy. Tak więc jednym z najpopularniejszych leków, które lekarz może przepisać kobiecie w czasie ciąży, jest Verapamil. Czym jest ten lek, w jakich sytuacjach jest on przepisywany i jak go prawidłowo stosować, powiemy Wam w naszym artykule.

Jakie jest znaczenie działania werapamilu podczas ciąży?

Werapamil należy do raczej dużej grupy leków zwanych antagonistami wapnia. Oczywiście, jony wapnia są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W szczególności przyczyniają się do aktywacji procesów metabolicznych w komórkach. Nadmiar wapnia może jednak powodować zwężenie naczyń krwionośnych i dodatkowe skurcze mięśnia sercowego.

Takie naruszenie często prowadzi do wzrostu ciśnienia i występowania tachykardii, co może być bardzo niebezpieczne dla przyszłej matki. Werapamil i inni antagoniści wapnia spowalniają proces jego jonów do komórek, co z kolei zmniejsza ciśnienie, rozszerza naczynia wieńcowe i normalizuje rytm serca.

Ponadto obniżenie poziomu wapnia zapewnia dodatkowe spożycie potasu, co poprawia czynność serca nie tylko przyszłej mumii, ale także płodu.

W jakich sytuacjach przepisywane są tabletki werapamilu podczas ciąży?

Zgodnie z instrukcją stosowania wskazania do stosowania leku Verapamil w czasie ciąży są następujące:

  • choroba niedokrwienna serca, przewlekła niewydolność wieńcowa;
  • stabilny wysokie ciśnienie krwi nadciśnienie;
  • kardiomiopatia przerostowa, idiopatyczne przerostowe zwężenie subaortalne;
  • dławica piersiowa;
  • leczenie i zapobieganie arytmii serca.

Tak więc ten lek jest często przepisywany kobietom w ciąży, które cierpią na różne choroby układu sercowo-naczyniowego. Dla każdej przyszłej matki lekarz powinien wybrać indywidualną dawkę Verapamilu podczas ciąży i szczegółowo opisać zasady przyjmowania tego leku.

Tymczasem w niektórych sytuacjach narzędzie to może być przepisane przez ginekologa nawet kobietom, które nigdy nie chorowały na serce. Najczęściej zdarza się to, gdy przyszła mama Ginipral - Dobrze znany lek, który rozluźnia mięśnie i zmniejsza napięcie macicy z groźbą poronienia. Ponieważ lek ten może niekorzystnie wpływać na dobre samopoczucie ciężarnej kobiety i przyczyniać się do wzrostu częstości akcji serca przyszłej matki i dziecka, jej skutki uboczne są często "zasłaniane" przy pomocy werapamilu.

Jak stosować Ginipral i Verapamil w czasie ciąży?

sutek i werapamil w czasie ciąży, jak przyjmować Zarówno dawkowanie, jak i sposób stosowania każdego z tych leków są zawsze przepisywane indywidualnie przez lekarza. Tymczasem w większości przypadków wspólne przyjmowanie tych leków jest następujące: po pierwsze, podczas posiłku, matka oczekująca powinna zażyć 1 tabletkę werapamilu, a następnie, po około pół godzinie, potrzebną dawkę produktu Ginipral.

Wiele kobiet, którym przepisano werapamil, interesuje się tym, czy lek ten jest szkodliwy w czasie ciąży. W rzeczywistości nie można dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych dotyczących wpływu tego leku na płód. Dlatego możliwe jest skorzystanie z tego środka jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego i tylko wtedy, gdy według lekarza spodziewana korzyść dla matki przewyższa ryzyko dla nienarodzonego dziecka.