Ciąża to czas, kiedy w ciele pojawia się wiele zmian: fizjologicznych i hormonalnych. Aby monitorować ich dobre samopoczucie, przyszłe matki przychodzą do kliniki opieki przedporodowej, gdzie regularnie mierzy się ciśnienie. Zwykle kobiety w ciąży mogą odczuwać pewien spadek ciśnienia krwi. Czasami jednak przewraca się, a ginekolog przydziela dodatkowe badania w celu zidentyfikowania możliwej patologii. Dlatego wiele kobiet na stanowisku dba o to, dlaczego ciśnienie wzrasta u kobiet w ciąży. I najważniejsze pytanie: jak zmniejszyć ciśnienie u kobiet w ciąży bez szkody dla płodu.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa wskaźniki ciśnienia krwi - skurczowe (górne) i dystoliczne (niższe). Tempo presji u kobiet w ciąży to wskaźniki w przedziale 110/70 i 120/80. Zwiększone ciśnienie, czyli nadciśnienie tętnicze, u kobiet w ciąży uważa się za przekroczenie 140/90.

Przyczyny zwiększonego ciśnienia u kobiet w ciąży

Często nacisk kobiety skacze bez powodu. Zwykle dzieje się tak z powodu tak zwanego strachu przed "białymi płaszczami", a także z powodu stresu, zmęczenia lub wysiłku fizycznego. Dlatego, aby wykluczyć nieprawidłową diagnozę, mierzy się ciśnienie na tym samym urządzeniu i co najmniej podczas trzech wizyt w odstępach tygodniowych. Jeżeli jednak nadciśnienie tętnicze zostanie potwierdzone, przyczyną jego wystąpienia może być:

  • choroba nadciśnieniowa , która jest chorobą przewlekłą. Charakteryzuje się stałym wzrostem ciśnienia i pojawia się na długo przed ciążą;
  • stan przedrzucawkowy - patologia ciąży związana z dysfunkcją naczyń włosowatych i narządów wewnętrznych. Przejawia się w pojawieniu się białka w moczu, obrzęku i zwiększonym ciśnieniu. Stan przedrzucawkowy może stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i płodu;
  • Choroby współistniejące (choroba nerek, guzy nadnercza, tarczycy, cukrzyca, zaburzenia hormonalne) prowadzą do zwiększonego ciśnienia podczas ciąży. Nadciśnienie w tym przypadku jest objawem.
Jakie jest wysokie ciśnienie tętnicze w ciąży?

Nadciśnienie tętnicze u przyszłej matki może prowadzić do skurczu naczyń. Dotyczy to naczyń w macicy i łożysku. Z tego powodu upośledza dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do płodu. Dziecko cierpi na niedotlenienie, następuje spowolnienie rozwoju i wzrostu. W rezultacie dziecko może doświadczać zaburzeń neurologicznych, wad wrodzonych.

Ponadto zwiększone ciśnienie u kobiet w ciąży prowadzi czasami do przerwania łożyska i krwawienia z macicy, co stanowi zagrożenie dla kobiety i jej dziecka.

Stan przedrzucawkowy jest również rozpoznawany, gdy kobiety w ciąży mają wysokie ciśnienie krwi. Obrzęk, przyrost masy ciała, białko w moczu, "muchy" przed oczami również wskazują ten stan. Stan przedrzucawkowy dotyczy około 20% kobiet w ciąży z przewlekłym nadciśnieniem. Bez leczenia choroba ta może przekształcić się we rzucawkę charakteryzującą się drgawkami, a nawet stanami w śpiączce.

Jak obniżyć ciśnienie krwi u kobiet w ciąży?

Kiedy kobieta znajduje się w pozycji nadciśnienia, lekarze zalecają dietę, która wymaga odrzucenia słodkich, tłustych i słonych potraw. Diety będą wystarczające tylko przy niewielkim wzroście. Zanim zmniejszysz ciśnienie u kobiet w ciąży, wysokie ciśnienie krwi u kobiet w ciąży Potrzeba więcej badań, aby zdiagnozować możliwe współistniejące choroby. Aby zmniejszyć wysokie ciśnienie krwi u kobiet w ciąży, leki są wybrane, które nie mają szkodliwego wpływu na płód. Należą do nich: Dopegit, Papazol, Nifedypine, Metoprolol, Egilok. W przypadku braku poprawy, konieczna jest hospitalizacja, aby kontrolować ciśnienie, białko w moczu i stan ogólny.

Wysokie ciśnienie krwi i ciąża są dość częstymi satelitami. Ale w żadnym wypadku nie powinieneś ryzykować swojego zdrowia i zdrowia dziecka. Pamiętaj, aby zapisać się na konsultację ze specjalistą i postępuj zgodnie ze wszystkimi przypisanymi do niego zaleceniami.