Aby uzyskać wiarygodne dane dotyczące wzrostu i rozwoju płodu w czasie ciąży, kobieta przechodzi kilka badań ultrasonograficznych, podczas których ustalane są dwa wymiary głowy (BDP). Jest to najważniejszy wskaźnik, który określa się dla każdego łożyska. Podaje on informację o wielkości głowy dziecka, pokazuje zależność stopnia rozwoju układu nerwowego od terminu ciąży.

Badanie to należy przeprowadzić w celu potwierdzenia przejścia płodu i matki przez kanały porodowe. W wyniku BDP wybrać najbardziej optymalny rodzaj dostawy. Jeśli głowa BDP płodu na kilka tygodni pokazuje, że rozmiar głowy w momencie urodzenia nie będzie odpowiadał kanałowi rodnemu matki, należy wyznaczyć planowana operacja cesarskiego cięcia .

Normy płodu BDP

Aby zrozumieć, czy dwunarodowy rozmiar płodu odpowiada normom rozwojowym, powinieneś zapoznać się ze stołem FDA płodu przez kilka tygodni.

grillowany stół owocowy

Badanie to przeprowadzono po raz pierwszy, ale najbardziej wiarygodne wyniki można uzyskać po 12 tygodniach, czyli w drugim lub trzecim trymestrze. Nowoczesne aparaty ultradźwiękowe są wyposażone w niezbędne tabele, w tym płodowy stolik BPR, a podczas badania lekarz lub operator wybiera rodzaj danych i na ich podstawie przeprowadza badanie.

Jeśli płód BDP nie zgadza się z terminem, nie martw się natychmiast, w pomiarach dopuszczalnych dla pewnych fluktuacji. Na przykład, zarówno w jedenastym, jak i w trzynastym tygodniu ciąży, BDP głowy może wynosić 18 mm. Ostateczny wniosek, czy BDP głowy płodu odpowiada miesiączce, powinien dostarczyć lekarz prowadzący ciążę.

Poziom rozwoju płodu i wiek ciążowy można określić, łącząc parametry wielkości przedsionkowo-czołowej i dwunarodowej wielkości głowy płodu. Ten wskaźnik jest wyjątkowy, ponieważ gdy dziecko wzrasta wewnątrz matki, spowolnienie wzrostu danych. Na przykład w wieku 12 tygodni owoc rośnie o cztery milimetry na tydzień, a po trzydziestu trzech tygodniach - o maksymalnie 1,3 milimetra.

Zmiany w BDP płodu od normy

Jeśli BDP płodu przekracza dopuszczalne granice, może to wskazywać na obecność patologii u płodu. Ale zanim zostanie postawiona diagnoza, lekarz przeprowadza dodatkowe pomiary i dopiero wtedy, na podstawie ich wyników, kończy. Zwiększone BPR może wskazywać na obecność guza mózgu, nowotwór kości czaszki, przepuklinę mózgu, wodogłowie.

bbp głowy płodu po tygodniu

Jeśli wielkość głowy jest znacznie zmniejszona, oznacza to niedorozwój mózgu lub brak niektórych jego struktur, takich jak móżdżek lub jedna z dwóch półkul. Jeśli w trzecim trymestrze zostanie wykryty zmniejszony BDP, może to wskazywać na rozwój zespołu opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego. W takim przypadku należy przepisać leki poprawiające krążenie krwi w łożysku i macicy. Leki te obejmują Currantil i Actovegin.

W większości przypadków z patologicznymi odchyleniami głowy BDP od normy, ciąża jest przerywana w dowolnym momencie. Wyjątkiem jest wzrost wielkości głowy z powodu rozwoju wodogłowia. W tym przypadku leczenie przeprowadza się przy użyciu antybiotyków. I tylko w rzadkich przypadkach konieczne jest przerwanie ciąży.