Po każdej procedurze ultradźwiękowej kobiety w ciąży otrzymują protokół badania w swoich dłoniach, który zawiera ważne informacje na temat rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych parametrów płodu jest dwunogłowy rozmiar głowy lub BPR. Co to jest płód BDP i jak to jest potrzebne, jak BDP i ciąża są ze sobą powiązane, jakie są normy dwunogłowego rozmiaru głowy od tygodni - nauczysz się tego wszystkiego z naszego artykułu.

БПР - dekodowanie

Podczas USG zwraca się szczególną uwagę na badanie głowy dziecka. Nie jest to zaskakujące: mózg jest najważniejszym narządem, którego wzrost i rozwój bezpośrednio wpływa na płód. Określ wielkość głowy, a tym samym poziom rozwoju mózgu pomoże BDP. Rozmiar dwudzielny jest rodzajem "szerokości" głowy, mierzonej wzdłuż małej osi, od świątyni do świątyni.

Oprócz BPR określa się również rozmiar czołowej potylicy (LZR) - wzdłuż głównej osi, od czoła do potylicy. Jednak głównym parametrem pozostaje wielkość dwunarodowa: służy do określenia czasu trwania ciąży. Ze szczególną dokładnością można to ustalić w okresie 12-28 tygodni.

Wartości BDP są również ważne dla określenia możliwości dostarczania fizjologicznego. Jeśli wielkość głowy płodu nie koreluje z wymiarami kanału rodnego, podejmuje się decyzję o planowanym cięciu cesarskim.

Dwustronny rozmiar głowy - norma

Do oceny płodu BDP na tydzień opracowano specjalne tabele, które wskazują średnie wskaźniki bipolarnej wielkości głowy płodu i jej dopuszczalne wahania. W tabelach BDP wartości wielkości głowy płodu są reprezentowane jako percentyle. Jest to szczególny sposób reprezentowania statystyk medycznych, które z reguły wskazują średnią wartość (50. percentyl), a także niższe (5. percentyl) i wyższe (95. percentyla) granice normalnych wartości.

Aby skorzystać z tej tabeli i określić normę BDP płodu na kilka tygodni, konieczne jest znalezienie wartości 50. percentyla, pozostałe wartości określają granice normalnych wskazań. Na przykład, po 12 tygodniach norma BDP wynosi 21 mm, z tolerancjami 18-24 mm. Oznacza to, że gdy wartość BPR 19 mm dla przyszłej matki nie jest warta martwienia się - jest to najprawdopodobniej cecha rozwoju dziecka.

tabela бпр

Płód BDP w tabeli - odchylenie od normy

Zdarza się, że wskaźniki BDP wykraczają poza dopuszczalne limity. Co to znaczy? Po pierwsze, aby przekonać się o braku patologii, lekarz powinien ocenić inne parametry płodu (długość uda, obwód brzucha). Jeśli wszystkie z nich przekraczają normę na jeden lub kilka tygodni, wtedy można mówić o dużym owocu. Jeśli inne wartości fetometrii są prawidłowe, możliwe jest, że dziecko rośnie skokowo, a po kilku tygodniach wszystkie parametry są wyrównane.

Niemniej znaczące odchylenia wartości BDP od normy mogą wskazywać na poważne problemy. W związku z tym obserwuje się zwiększoną wielkość dwunarową w guzach mózgu lub kości czaszki, a także przepuklinę wodogłowie . We wszystkich tych przypadkach, z wyjątkiem wodogłowia, ciężarna kobieta może przerwać ciążę, ponieważ te patologie są niezgodne z życiem. Po wykryciu wodogłowia podaje się antybiotyki i tylko w rzadkich przypadkach (przy braku efektu leczenia) stosuje się aborcję.

Znacznie zmniejszony rozmiar głowy płodu również nie wróży dobrze: z reguły oznacza to niedorozwój mózgu lub brak niektórych jego struktur (móżdżku lub półkul mózgowych). W takim przypadku ciąża zostaje przerwana w dowolnym momencie.

W trzecim trymestrze ciąży obniżona wartość BDP wskazuje na obecność zespołu opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego. Leczenie odbywa się za pomocą leków poprawiających przepływ krwi maciczno-łożyskowej (kurantil, actovegin, itp.).