Obecnie jedną z najczęstszych diagnoz u dzieci z neuropatologią jest zespół nadciśnienia-wodogłowia lub po prostu wodogłowie. W przeważającej większości przypadków dziecko nie potrzebuje leczenia lekami, ponieważ istnieje nadreakcja. Mimo to rodzice muszą zrozumieć istotę koncepcji "wodogłowia mózgu u noworodków", a także wzmocnić kontrolę nad rozwojem dziecka.

Co to jest wodogłowie i dlaczego się pojawia?

U osób wodogłowie nazywamy wodnistym mózgiem i jest to poważna choroba. Choroba ta jest związana ze zwiększeniem objętości płynu mózgowo-rdzeniowego, który chroni ludzki mózg przed uszkodzeniem. U dziecka cierpiącego na opuchliznę jego liczba wzrasta wiele razy.

Przyczyny wodogłowia zależą w dużej mierze od wieku dziecka.

1. Przyczyny wodogłowia u płodu:

 • różne wady OUN - w większości przypadków;
 • zakażenia wewnątrzmaciczne (opryszczka, cytomegalia, toksoplazmoza) - w 20% przypadków;
 • zaburzenia genetyczne - w rzadkich przypadkach.

2. Przyczyny wodogłowia u noworodków:

 • zniekształcenia mózgu i rdzenia kręgowego; konsekwencje zakażeń wewnątrzmacicznych - do 80% przypadków;
 • uraz noworodkowy, zwłaszcza u wcześniaków, któremu towarzyszy krwotok śródmózgowy / dokomorowy i zapalenie opon mózgowych, co prowadzi do zaburzenia wchłaniania alkoholu - około 20% przypadków;
 • guzy i naczyniowe wady rozwojowe mózgu - niezwykle rzadkie w tym wieku.

3. Przyczyny wodogłowia u dzieci w wieku 1-2 lat i starszych:

 • guzy mózgu i rdzenia kręgowego;
 • krwotok;
 • skutki zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu, różnych chorób zakaźnych (na przykład gruźlicy);
 • skutki urazowego uszkodzenia mózgu;
 • zniekształcenia mózgu i jego naczyń;
 • zaburzenia genetyczne.

Najbardziej charakterystycznym objawem wodogłowia u noworodków jest szybki wzrost obwodu głowy, co prowadzi do dobrze zdefiniowanej wizualnie wodogłownej postaci czaszki. Taka czaszka jest znacznie powiększona. Ponadto oznaką wodogłowia u noworodków jest napięta sprężyna pęczniejąca, przesunięcie gałek ocznych w dół i częste opadanie głowy. W miejscach, w których kości czaszki rosną razem, mogą tworzyć pulsujące wypukłości o zaokrąglonym kształcie. Często występuje oczopląs (mimowolne wibracyjne częste ruchy oczu), zez. Rzadko występuje zmniejszenie słuchu i wzroku, bóle głowy i nudności.

Leczenie wodogłowia u noworodków.

W leczeniu zewnętrznego wodogłowia u noworodków stosuje się różne metody chirurgiczne i medyczne. U wcześniaków bez widocznych oznak postępującego wodogłowia, ale z krwotokami, szeroko stosowane są diuretyki. Są one zaprojektowane w celu zwiększenia szybkości tworzenia się moczu, zmniejszając w ten sposób płynną zawartość tkanek i surowiczych ubytków. Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy możliwe jest sanacja ługu i przywrócenie prawidłowej absorpcji. Dzięki niemu można stabilizować ciśnienie wewnątrzczaszkowe, a także wartość komór serca u 50% pacjentów w wieku poniżej jednego roku. Ale stosowanie diuretyków jest uzasadnione tylko wtedy, gdy nie ma oznak zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego i dobrze funkcjonuje funkcja wydalnicza nerek.

Możliwe jest również stosowanie leków, które promują wydzielanie sodu z organizmu. Zwiększa to diurezę i zmniejsza produkcję alkoholu.

Leczenie chirurgiczne przeprowadza się w celu normalizacji ciśnienia wewnątrzczaszkowego, optymalizacji funkcjonowania mózgu. Niestety, może leczenie wodogłowia u noworodków powikłania zapalne, przeciekanie i upośledzenie funkcji drenażu.

Rodzice chorego dziecka powinni pamiętać, że rokowanie wodogłowia zależy od czasu diagnozy, przyczyny choroby i odpowiednio dobranego leczenia. Dzieci, które przeszły kurację, mogą żyć normalnie, prawie bez ograniczeń. Czasami może dojść do naruszenia funkcji mowy. W przypadku leczenia chirurgicznego czasami konieczne jest ponowne założenie zastawki.

Aby zapobiec wodogłowiu u noworodków, zdecydowanie zaleca się unikanie chorób zakaźnych i przyjmowanie leków przez przyszłą matkę, aby planować ultradźwięki.