ząbkowanie u dzieci Zęby u małych dzieci i starszych dzieci zawsze stanowią problem dla rodziców, którzy martwią się o bolesność i terminowość ich pojawienia się i utraty. W każdym razie, gdy pojawiają się w ustach nowe "lokatorzy", czy to mleczne, czy stałe, podniecenie ojców i matek tylko się nasila, ponieważ teraz trzeba się nimi zająć, co jest trudnym zadaniem, zwłaszcza w przypadku siekaczy mlecznych. Ponadto, często w trakcie ich pojawiania się, dochodzi do pogorszenia samopoczucia okruchów. Wielu rodziców zauważa wzrost temperatury ciała, senność, drażliwość, ślinienie, odrzucenie klatki piersiowej, upośledzenie stolca w najmniejszych.

Zaskakujący wzór u dzieci jest zdeterminowany naturą. Wyraźniej widać to w przypadku niemowląt. Główną zasadą jest parowanie kiełków, które jest kluczem do powstania prawidłowego zgryzu.

Schemat ząbkowania zębów dla dzieci

Kolejność zębów u niemowląt:

schemat ząbkowania w children_1.jpg
 1. Dolne siekacze są centralne (pół roku).
 2. Górne siekacze są centralne (9 miesięcy).
 3. Górne siekacze są boczne (do roku).
 4. Dolne siekacze boczne (o 13 miesięcy).
 5. Najpierw górne zęby trzonowe (o 15 miesięcy).
 6. Najpierw obniżone zęby trzonowe (o półtora roku).
 7. Kły górne i dolne (o dwa lata).
 8. Trzonowce są drugim górnym i dolnym (o 2-2,5 roku).

Wszystkie zęby rosną stopniowo. To może pozostać niezauważone, ale może być przyczyną dolegliwości.

Błędna sekwencja ząbkowania zębów mlecznych nie jest uważana za duży problem i wymaga jedynie wdrożenia środków naprawczych. Dentysta dziecięcy może zalecić wzmocnienie dziąseł za pomocą specjalnych gryzaków, aby uzyskać delikatny masaż dziąseł palcami owiniętymi w gazę lub bandaż. Niemowlętom, które mogą samodzielnie żuć, można zalecić spożywanie grubej karmy. Naruszenia mogą wynikać z przeniesionych chorób. To zależy również od dziedziczności. Rodzice powinni być czujni, monitorować zdrowie swoich dzieci. Pamiętaj, aby skontaktować się ze specjalistą, jeśli:

 • pojawienie się opóźnia się o 2 miesiące lub więcej;
 • obserwowane zbyt wcześnie lub nawet przed urodzeniem, kiełkujące;
 • pojawianie się odbywa się nie w porządku i przy formowaniu niewypełnionych przestrzeni;
 • kiełkowanie występuje poza uzębieniem.

Obwód cięcia zęby stałe

U dzieci w wieku 6-7 lat rozpoczyna się aktualizacja. W tym przypadku wypadło 20 zębów mlecznych, nowe zajęły swoje miejsce, a wraz z nimi kolejne 8-12 dodatkowych. Występuje od 6 do 13 lat życia.

Sekwencja ząbkowania u dzieci

Istnieje pewna sekwencja ząbkowania:

 1. Pierwsze trwałe trwają 6-7 lat. Są to pierwsze korzenie ("sześć"), które pojawiają się natychmiastowo za drugim molem mleka.
 2. Następnie zacznij zmieniać siekacze centralne (zarówno od dołu, jak iz góry).
 3. Zmień siekacze boczne.
 4. Pojawiają się pierwsze przedtrzonowce (tak zwane "czwórki"), które zastępowane są przez pierwsze trzonowce mleczne.
 5. Jest zmiana kłów.
 6. Po dorastaniu "piątki" - drugim przedtrzonowcom - w miejsce drugiego mlecznego rodzimego. stałe uzębienie
 7. Przeciąć "siódemki" natychmiastowo (za 11-13 lat).
 8. Pojawiają się trzecie rodzime (tzw. "Zęby mądrości"). Może się to zdarzyć w dowolnym momencie po 16 latach, chociaż niektóre osoby nie mają ich wcale lub brakuje ich.

Naruszenie czasu pojawienia się zębów u starszych dzieci powinno być powodem pójścia do lekarza, ponieważ zależy od tego piękno uśmiechu dojrzewającego dziecka.

Stopień erupcji jest zawsze inny. Często zęby mleczne, które nie wypadają na czas, zakłócają normalny wzrost stałych. Może to spowodować niewłaściwe zgryzienie, dlatego lepiej wykonać je z wyprzedzeniem usunięcie tak, że nie ma potrzeby rozwiązywania poważniejszych problemów.