Częściej niż nie, babcie mówią o szczecinie u noworodków, a większość przedstawicieli medycznych jednomyślnie twierdzi, że ten problem nie istnieje. Postaramy się dokładniej zrozumieć, czy u noworodków istnieje seta, jak ją leczyć i czy jest to konieczne.

Uważa się, że gołym okiem włosie u noworodków nie jest widoczne i jak wygląda, można je rozpoznać tylko po jego wzroście. Same włosy ukrywają się pod skórą noworodka i są nakłute, co powoduje niepokój dziecka i płacze bez wyraźnego powodu. Zakłada się, że ostatecznie samo szczecina przechodzi, ale jeśli jego wzrost jest obserwowany, wówczas niespokojne zachowanie dziecka staje się wyraźne. Włosy z włosiem wystają bardzo krótkie, ciemne i twarde.

Przyczyny i oznaki szczeciny

Przyczyny pojawiania się szczecin u noworodków są atawistyczne. Włosy na ciele występują u dzieci podczas rozwoju płodowego. Do czasu 35-37 tygodni znika, ale w niektórych przypadkach dziecko może rodzić się z włosami przez ciało.

Główne objawy szczeciny u noworodka to zły sen, płacz i możliwa utrata apetytu.

Najczęściej seta występują na plecach noworodka, a dziecko wierci się na nim, jakby próbując je drapać. Włosie może pojawić się w pierwszym miesiącu życia. Jeśli tak się nie stanie, to zjawisko to nie zagraża dziecku.

Pielęgnacja włosia

Istnieje kilka metod usuwania seta u noworodka, a wszystkie z nich są popularne. Przed rozpoczęciem usuwania włosów z tyłu dziecka, zaleca się kupowanie go w łazience, a wszystkie zabiegi powinny być przeprowadzane w bardzo ciepłym pomieszczeniu. Skóra niemowlęcia musi być ogrzana.

Opara lub miód. Obszar ciała dziecka, na którym wystaje włosie, jest pocierany wcześniej przygotowaną formą Po zastosowaniu tego miejsca owija pieluchę i ręcznik. Po 10 minutach należy rozpakować dziecko, włosy powinny pozostać na samej pielusze. Ta sama procedura jest wykonywana z miodem. Jest prawdopodobne, że potrzebne będzie kilka takich procedur, które będą zależeć od liczby włosów na ciele.

Bułka tarta lub ciasto. Do usuwania włosia zaleca się stosowanie ciasnego ciasta zmieszanego z wodą i jajkiem lub miękiszem chleba. Kawałki te muszą być trzymane w miejscach dotkniętych przez szczeciny. Włosy po rozwałkowaniu pozostają na kawałkach ciasta.

Po przeprowadzeniu procedury leczenia szczeciny u noworodka, jego skórę należy nasmarować kremem dla dzieci.

Puszyste włosy u noworodków

Lekarze mają inny punkt widzenia, zauważając, że seta na plecach Wygląda seta u noworodków noworodek ma tylko mieszki włosowe. Długość i grubość takich włosów jest indywidualna dla każdego dziecka. Pofałdowane włosy pojawiają się również na plecach i mogą powodować lęk i płacz u niemowlęcia. Lekarze kojarzą to z niewłaściwą higieną i wyborem bielizny dla niemowlęcia.

Lekarze nie zalecają rozwijania i wyciągania puszystych włosów, zauważając, że spowoduje to tylko dodatkowy ból dla dziecka. Aby włosy nie wywoływały u niego niepokoju, konieczne jest kąpanie go w ziołach, po kąpieli należy posmarować krem ​​dla niemowląt. Ubrania i pieluchy nie powinny być podnoszone, ponieważ jest to drzemka, która zwija włos, powodując dyskomfort dziecka, a po pewnym czasie włosy same opadną, nie powodując żadnego dyskomfortu u noworodka.