Czasami, gdy niemowlę cierpi na przedłużone przewlekłe zaparcia, lewatywa staje się konieczną procedurą czyszczenia dolnej części odbytnicy z nagromadzonych mas kałowych. Dlatego mama powinna wiedzieć, jak prawidłowo umieścić lewatywę u niemowlęcia.

Wyciek oczyszczający dla dzieci

Zadbaj o bezpieczeństwo procedury czyszczenia. Zaleca się dziecku wykonanie lewatywy z gruszki gumowej o małej wielkości z miękką końcówką, która nie zrani odbytu. W przypadku lewatywy stosuje się różne roztwory przygotowane z przegotowanej wody o temperaturze 25-27 ° C.

  1. Najczęściej roztwór przygotowuje się ze zwykłej soli kuchennej, rozpuszczając pół łyżeczki w szklance przegotowanej wody.
  2. Dobry pozytywny efekt daje mieszaninę przegotowanej wody z gliceryną. Roztwór do lewatywy przeznaczonej dla dziecka przygotowuje się ze szklanki wody i łyżeczki glicerynowej.
  3. Możesz użyć wywar z ziół, na przykład, rumianku farmaceutycznego. Bulion jest przygotowywany z łyżeczki rumianku i szklanki wody.
  4. Jednym z najczęstszych sposobów jest przygotowanie roztworu mydła. Aby to zrobić, we właściwej objętości przegotowanej wody, mały kawałek domowego lub dziecięcego mydła jest razboltyvat, aż powstanie pianka.

Ilość lewatywy u niemowląt z zaparciami zależy przede wszystkim od wieku niemowlęcia. Dla noworodków zalecana objętość to 25 ml, dla dzieci od 1 do 2 miesięcy - od 30 do 40 ml. Starsze dziecko, od 2 do 4 miesięcy, wstrzyknęło 60 ml płynu. W wieku 6 - 9 miesięcy wskazana jest wlew 100 - 120 ml. Dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do roku objętość wynosi 120-180 ml.

Tylko za zgodą lekarza można zrobić lewatywę noworodkowi, ponieważ obecność bólu brzucha i zaparcia są często objawami ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, skrzywienia jelit, zapalenia płuc i innych raczej poważnych chorób. Biorąc pod uwagę, że działasz dla dobra dziecka, możesz znacznie komplikować jego stan. Niezależnie od podjęcia decyzji o oczyszczeniu jelita niemowlęcia z lewatywą, dopuszcza się jedynie z pełnym przekonaniem, że naruszenie funkcji wydalniczej wynika z niedokładności diety.

Jak zrobić lewatywę dla dzieci?

Dzieci otrzymują lewatywę w pozycji "leżąc na plecach", z nogami podniesionymi do góry. Zanim umieścisz lewatywę dla dziecka, z gumowej gruszki wypełnionej roztworem, powinieneś wypuścić powietrze. Następnie czubek gruszki delikatnie wprowadza się do odbytu w kierunku pępka dziecka, a następnie równolegle do kręgosłupa.

Czasami trudno jest zrobić lewatywę dla dziecka, ponieważ organizm może zareagować na wprowadzenie pierwszej części roztworu z skurczem jelitowym. W takim przypadku nie kontynuuj wchodzenia do rozwiązania. Poczekaj kilka minut i dalej wykonaj zabieg, gdy skurcze mijają, a jelita się rozluźniają.

Roztwór należy podawać bardzo powoli. Następnie lewa ręka zaciska razem pośladki dziecka i czubek gumy Lewatywa dla dzieci z zaparciami gruszki są wyjęte. Aby roztwór nie wypłynął natychmiast, przez pewien czas pośladki są ściskane. Zwykle usuwanie stolca trwa od 5 do 15 minut. Po zakończeniu procedury dziecko musi zostać umyte.

Jak często można podać lewatywę noworodkowi?

W przewlekłym zaparciu jedna lewatywa nie przyniesie pożądanego efektu. Dlatego procedurę można powtórzyć w ciągu około sześciu godzin. Jednak nie zaleca się angażowania w lewatywę. Możesz zrobić to nie częściej niż raz na trzy dni i zawsze po konsultacji z pediatrą.