Zespół zaburzeń oddechowych (SDR) u noworodków, prostymi słowami - niewydolność oddechowa, jest bardzo zaniepokojony współczesną medycyną i, oczywiście, rodzicami noworodków.

SDR zwykle cierpi wcześniaki . Choroba ta jest wykrywana natychmiast po urodzeniu dziecka lub dosłownie w ciągu pierwszych 48 godzin życia dziecka.

Głównie SDR noworodków występuje, jeśli matka miała wcześniej aborcje, poronienia, powikłania w czasie ciąży. Rozwój choroby jest również możliwy ze względu na obecność przewlekłych zakaźnych chorób sercowo-naczyniowych u matki.

Pęcherze płucne są wyłożone od środka substancją, która zapobiega ich wypadaniu, oraz zaburzeniom krążenia w ich wnętrzu. Jeśli ta substancja (środek powierzchniowo czynny) nie wystarczy - będzie to główny bodziec do rozwoju zespołu zaburzeń oddechowych.

Objawy SDR są następujące:

  • dziecko zaraz po urodzeniu jest ciężkie i często oddycha;
  • po wydechu słychać charakterystyczny (chrząkanie) dźwięk;
  • skóra takiego dziecka jest niebieskawa;
  • podczas słuchania są świszczące oddechy;
  • dziecko jest powolne, ma słaby lub żaden odruch fizjologiczny.

Czy można z wyprzedzeniem przewidzieć rozwój SDR?

Aby to zrobić, przeprowadzaj testy kliniczne, a przy najmniejszym podejrzeniu o możliwość wystąpienia choroby należy przeprowadzić leczenie profilaktyczne.

Zespół zaburzeń oddechowych u nowonarodzonych chłopców jest dwukrotnie częściej niż dziewcząt.

zespół niewydolności oddechowej noworodka

W trakcie trwania choroby występują trzy stopnie nasilenia, które ocenia się na skali Silvermana-Andersena.

Zespół zaburzeń oddychania u dzieci jest traktowany następująco: dziecko umieszcza się w specjalnym inkubatorze, w którym utrzymuje się pożądaną wilgotność i temperaturę. Tlen jest stale dostarczany. Umieść również zakraplacze (glukoza, plazma itp.).

Przyszłe matki powinny bardzo dbać o swoje zdrowie. Z czasem przeprowadzi niezbędne analizy i badania. W takim razie dla zdrowia dziecka nie musisz się martwić.