Późne zatrucie w czasie ciąży pojawia się po 28-29 tygodniach i stanowi poważny powód do poszukiwania pomocy medycznej. Jeśli twoje ręce i nogi są opuchnięte, nudności nie ustępują i cierpisz na bóle głowy, należy natychmiast zgłosić objawy swojemu lekarzowi. Zjawisko toksykozy jest często niedoceniane, odnosząc się do przystosowania własnego organizmu do pojawienia się nowego życia. Być może nieprzyjemne objawy i nie zwiastują niczego złego, ale tylko we wczesnej ciąży. Późne zatrucie kobiet w ciąży z późnym leczeniem może prowadzić do nieodwracalnych smutnych konsekwencji.


Objawy późnej zatrucia u kobiet w ciąży

Toksykoza w późnym okresie lub, jak to się nazywa, gestoza występuje w trzecim trymestrze ciąży i może postępować przed porodem. Z reguły zjawisko to występuje u 10-20% ciężarnych kobiet. Aby nie być w tej liczbie, należy uważnie leczyć wszystkie zmiany zachodzące w twoim ciele.

Przyczyny późnej zatrucia nie są w pełni ustalone. Ale czynniki, które prowokują rozwój stanu przedrzucawkowego to stres, siedzący tryb życia, dziedziczne predyspozycje, choroby tarczycy, choroby przewlekłe, czynnik wieku i zaburzenia nerwowe.

Pierwszymi objawami późnej zatrucia u kobiet w ciąży są obrzęki kończyn i twarzy. W tym samym czasie odczuwasz stałe pragnienie, a ilość wydalanego moczu znacznie spada. Obrzęk nazywa się łagodną postacią stanu przedrzucawkowego, który jest leczony poprzez dostosowanie stylu życia i specjalnej diety.

Znakiem późnej zatrucia jest również wysokie ciśnienie krwi. Dlatego należy dokładnie monitorować wskaźnik ciśnienia krwi, mierząc go nie tylko podczas wizyty u lekarza leczącego, ale także niezależnie - w domu.

Rozwój późnej toksyczności

Kolejnym etapem glikezy, występującym po obrzęku, może być rozwój nefropatii, któremu towarzyszy nie tylko ciężki obrzęk, nadciśnienie, ale także zwiększona zawartość białka w moczu. Warto zauważyć, że możesz nie manifestować wszystkich objawów naraz, a obrzęk może być ledwo zauważalny. Najdokładniejszym objawem nefropatii jest właśnie nadciśnienie. Lekarze twierdzą, że wzrost ciśnienia krwi ponad marką 135/85, z reguły, mówi o rozwoju toksykozy.

Pojawienie się stanu przedrzucawkowego i rzucawki w ostatnim stadium stanu przedrzucawkowego - to jest naprawdę niebezpieczne późne zatrucie. Stanom przedrzucawkowym towarzyszy wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia równowagi wodno-solnej, zaburzenia pracy układu sercowego, czynność wątroby, bóle głowy i zaburzenia widzenia. W takim przypadku zaleca się pilną hospitalizację, ponieważ stan przedrzucawkowy może przekształcić się w poważniejszy stan - rzucawkę. Na tym etapie występują drgawki trwające do dwóch minut, a także utrata przytomności. Warto zauważyć, że rzucawka może być śmiertelna nie tylko dla płodu, ale także dla matki.

objawy późnej zatrucia Zapobieganie późnej zatruciu

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, gdy zaczyna się późne zatrucie, jest poszukiwanie wykwalifikowanej pomocy medycznej. Nawet we wczesnych stadiach stanu przedrzucawkowego pokazano stały monitoring prowadzącego lekarza, który może kontrolować wystąpienie objawów i możliwe powikłania.

Ponadto, uzyskaj poradę, jak uniknąć późnej zatrucia, możesz mieć specjalistę, który obserwuje przebieg ciąży. Dobry wynik przynosi specjalną gimnastykę, zdrowy styl życia, odpowiednią dietę, spacery na świeżym powietrzu, pełny sen i, oczywiście, dobry nastrój przez cały okres ciąży.