Podczas całego okresu oczekiwania na dziecko, kobieta wielokrotnie przechodzi badanie ginekologiczne i różne badania. W przypadku, gdy lekarz zdiagnozuje rozwój procesu zapalnego w ciele matki oczekującej, musi ona otrzymać odpowiednie leczenie. W przeciwnym razie, podczas ignorowania objawów, różne choroby mogą być bardzo niebezpieczne dla bezpiecznego przebiegu ciąży i życia płodowego.

W szczególności u około 20% kobiet w ciąży diagnozuje się gardnerella. O tym, co ta choroba reprezentuje i jakie cechy ona charakteryzuje, powiemy w naszym artykule.

Przyczyny choroby

Gardnerella jest bakterią należącą do mikroflory oportunistycznej. Występuje w niewielkich ilościach w organizmie dowolnej, nawet całkowicie zdrowej osoby, jednak do czasu jej dużej akumulacji bakterii tej nie można wykryć żadnymi metodami laboratoryjnymi.

Z reguły w przypadku osłabienia organizmu rozpoczyna się aktywny wzrost i rozwój oportunistycznej flory. Gardnerella nie jest wyjątkiem. Na początek poczęcia w ciele kobiety ciężarnej występuje poważny spadek odporności i globalne zmiany hormonalne, które prowadzą do aktywacji gardnerella vaginalis w czasie ciąży.

Ponadto inne przyczyny mogą również wywoływać rozwój choroby, w szczególności:

 • choroby nieżytu;
 • stres nerwowy i przeciążenie;
 • zmiana partnera seksualnego;
 • długotrwałe stosowanie antybiotyków i innych leków;
 • przenoszenie i zmiana klimatu;
 • uboga i niezrównoważona dieta, brak mleka i produktów mlecznych w diecie;
 • przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, a zwłaszcza jelit;
 • noszenie zbyt ciężkich ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych.

W jaki sposób gardnerelooza manifestuje się podczas ciąży?

W przypadku zaostrzenia gardnerelleza w czasie ciąży jego objawy są trudne do pominięcia. W większości przypadków choroba charakteryzuje się następującymi cechami:

 • żółtawe, szarawe lub zielonkawe wydzielanie z dróg rodnych. Mogą być kremowe lub pieniste i zawsze mają jednolitą konsystencję, a także nieprzyjemny zapach, przypominający zapach zgniłej ryby;
 • swędzenie, ból, pieczenie i inny dyskomfort w pochwie i narządach zewnętrznych narządów płciowych;
 • silny obrzęk i zaczerwienienie warg narządów płciowych;
 • dyskomfort podczas oddawania moczu i stosunku.

Czy gardnerella jest niebezpieczna w czasie ciąży?

Infekcja i zaostrzenie Gardnerella podczas ciąży nie ma wpływu na płód. Bakteria ta nie jest w stanie przeniknąć przez łożysko, dlatego w żaden sposób nie może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

Tymczasem, jeśli zignorujesz objawy choroby w okresie oczekiwania dziecka, może to spowodować rozwój procesu zapalnego w pochwie. Zaniedbana forma tej choroby często prowadzi do krwawienia z macicy, wystąpienia przedwczesnego porodu, wczesnego wypisu płynu owodniowego, zapalenia błony śluzowej macicy i różnych chorób w obrębie układu moczowo-płciowego. Wszystko to może niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży i zdrowie przyszłej matki.

Leczenie Gardnerella podczas ciąży

Niemożliwe jest całkowite wyleczenie gardnerelozy w okresie oczekiwania dziecka, ponieważ tego wymaga leczenie granegnerella podczas ciąży długotrwałe stosowanie antybiotyków, które są przeciwwskazane u kobiet w ciąży. Z reguły w tej sytuacji przeprowadza się miejscowe leczenie mające na celu usunięcie stanu zapalnego i zapobieganie wzrostowi liczby bakterii w ciele przyszłej matki.

Zwykle lekarz przepisuje kobiecie środki przeciwdrobnoustrojowe w celu wyeliminowania drobnoustrojów chorobotwórczych, po czym leki są stosowane w celu przywrócenia środowiska fermentowanego mleka w pochwie. Wraz z doustnymi pigułkami często stosuje się czopki dopochwowe i różne metody. douching .