przyrost masy ciała podczas ciąży1 Proces przybierania na wadze podczas ciąży jest zawsze pod kontrolą lekarzy. Wszakże wskaźnik ten pozwala na obiektywną ocenę rozwoju płodu i na czas określić ewentualne zaległości. Porozmawiajmy bardziej szczegółowo na temat tego wskaźnika i omówmy szczegółowo, w jaki sposób ciężarne matki powinny przybierać na wadze do tygodnia ciąży podczas procesu ciążowego.

Jak zmienia się masa ciała u kobiet w ciąży?

Najpierw należy przypomnieć, że aby uzyskać dokładny wskaźnik, należy odważyć rano, po skorzystaniu z toalety i przed pierwszym posiłkiem.

Jeśli mówimy o tempie przybierania na wadze podczas ciąży, to jest to 9-14 kg (z podwójnym 16-21 kg). Takie załamanie wynika ze specyfiki budowy ciała samej kobiety ciężarnej, a także jej początkowej wagi, tj. przed poczęciem.

Tak więc, w pierwszym trymestrze przyszłej matki "staje się cięższy" nie więcej niż 2 kg. Jednak dosłownie po 13-14 tygodniach ciąży, gdy rozpoczyna się proces zwiększonego wzrostu uformowanych narządów osiowych, ciężarna kobieta dodaje około 1 kg miesięcznie. Średnio w każdym tygodniu ciąży masa wzrasta o około 300 g. Począwszy od 7. miesiąca tygodniowy przyrost masy ciała może osiągnąć 400 g.

Aby prawidłowo ocenić masę ciała, porównaj przyrost masy ciała w czasie ciąży z normą, lekarze używają tabeli. W nim, zgodnie z istniejącym wskaźnik masy ciała (BMI), ustaw wartość odpowiadającą terminowi.

Przyrost masy ciała podczas ciąży
Co powoduje zmianę masy ciała u kobiet w ciąży?

Jak wiadomo, główny wzrost wynika z wagi samego dziecka, które kobieta nosi w łonie matki - około 3-4 kg. W przybliżeniu taka sama ilość jest dodawana do wagi płyn owodniowy, złogi tłuszczu, powiększona macica. Ponadto zwiększa się objętość krwi krążącej.