O korzystnych właściwościach mięty nadal znałem naszych odległych przodków. Roślina jest wykorzystywana do różnych celów - w leczeniu i zapobieganiu chorobom, stresowi i zmęczeniu, w kosmetologii. Ale, jak każdy lek, mięta, a zwłaszcza w czasie ciąży, ma również wiele przeciwwskazań. Nic dziwnego, że pytanie o to, czy ciężarna mięta może zostać wypita, podaje wiele przyszłych matek, ponieważ używanie tej pozornie nieszkodliwej i zdrowej trawy może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji.

Przeciwwskazania

Warto zauważyć, że istnieje ogromna liczba odmian roślin (około 25 gatunków), ale najczęstszą jest mięta pieprzowa, która jest również stosowana w czasie ciąży. Mięta zawiera wiele substancji biologicznie czynnych, tłuszcze, cukier, olejek eteryczny, witaminy, a nawet sole mineralne, więc sama roślina jest niesamowicie przydatna. Inną rzeczą jest to, że mięta stymuluje produkcję estrogenów - hormonów, które mogą stymulować ogólną aktywność, która we wczesnych stadiach ciąży zakończy się poronieniem. Z tego powodu olejki miętowe w okresie ciąży są surowo zabronione.

Powody, dla których kobiety w ciąży nie mogą mięć, może być kilka: indywidualna nietolerancja na organizm, wysokie ryzyko reakcji alergicznej, groźba poronienia na tle wysokiego napięcia macicy. Ponadto, aby odmówić mennicy w dowolnej formie jest pożądane podczas laktacji, ponieważ roślina hamuje produkcję mleka matki.

Przydatne właściwości mięty:
  • herbaty z mięty uspokajają, łagodzą stres, normalizują sen;
  • Herbatki miętowe działają znieczulająco: łagodzą skurcze, kolkę, stany zapalne, bóle mięśni i głowy, co jest doskonałą alternatywą dla używania narkotyków;
  • mięta skutecznie zwalcza mdłości i wymioty, a także zapobiega późnym zatruciom;
  • herbata miętowa poprawia przepływ żółci, poprawia przewód pokarmowy, zwiększa apetyt;
  • Mięta rozszerza naczynia krwionośne, łagodzi ból w sercu.

Spożywanie mięty podczas ciąży

I choć większość ekspertów zgadza się, że mięta dla kobiet w ciąży może stanowić poważne zagrożenie, w niektórych przypadkach nie można jej uniknąć. Na przykład herbata z miętą w czasie ciąży jest doskonałym lekarstwem na mdłości, czyli jest niezbędna w przypadku zatrucia. W tym miejscu warto zwrócić szczególną uwagę na to, że lekarze zalecają picie nie więcej niż 3-4 filiżanek łagodnej herbaty dziennie. Alternatywnie można również użyć miętówek lub gumy.

Picie mięty podczas ciąży jest również możliwe w przypadku zaparć i wzdęć. Odwar z mięty podczas ciąży łagodzi zgagę, skurcze i kolkę jelitową, leczy biegunkę i zaparcia. Ponadto herbata miętowa dla kobiet w ciąży jest doskonałym środkiem łagodzącym i relaksującym, skutecznym w przypadku mięśni, bólów serca, a nawet żylaków, pod warunkiem, że nie ma węzłów.

mięta dla kobiet w ciąży

Herbaty miętowe często przepisywane przez lekarzy w obecności cukrzycy u kobiety w ciąży, ponieważ stosowanie wywaru ziołowego pomaga zmniejszyć spożycie insuliny. Także uprawiane miętowe herbaty dla przewlekłego zapalenia żołądka u kobiet w ciąży.

Pij zioła lepsze kursy. Na przykład mięta i melisa są dobrze połączone w czasie ciąży. Aby przygotować ziołową herbatę, potrzebna jest łyżka liści rośliny do napełnienia jednym litrem gorącej przegotowanej wody. Po 5-10 minutach herbata jest gotowa do picia. Pamiętaj, że wszystko powinno być miarą, więc nie daj się ponieść bulionowi, nawet pozornie z takich przydatnych ziół jak mięta i melisa.