Urodzenia przed 37. tygodniem ciąży są uważane za przedwczesne iw takich przypadkach wymagana jest specjalistyczna pomoc zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Współczynnik przeżycia wcześniaków urodzonych przedwcześnie w różnych okresach zależy od terminowego zapewnienia opieki i stworzenia odpowiednich warunków do opieki i dalszego rozwoju noworodka. Dzieci umieszczane są w inkubatorze, który utrzymuje wymaganą temperaturę i wilgotność, karmienie odbywa się za pomocą sondy. Aby uratować dziecko, gdy grozi to przedwczesnym porodem, lekarzom można zalecić terapię, aby uratować ciążę lub przyspieszyć rozwój płuc dziecka, aby mógł on przystosować się do środowiska pozagałkowego. Główną rolę w wyznaczaniu terapii i zachowywaniu ciąży odgrywa terminowa identyfikacja nieprawidłowości lub zaburzeń, które mogą prowadzić do poronienia.

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny porodów przedwczesnych są spowodowane różnymi czynnikami społecznymi, biologicznymi i genetycznymi, wpływającymi na przebieg ciąży i rozwój płodu. Fakt, że stres, zła dieta, ostre choroby zakaźne, nadmierne ćwiczenia i złe nawyki mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu, są znane wszystkim. Ale są też ukryte przyczyny poronienia, takie jak patologiczne zmiany w macicy, zaburzenia hormonalne, przewlekłe choroby, które nie zostały wyleczone przed zajściem w ciążę. Wielorakość płodności może powodować nadmierne rozciąganie macicy, co również często wymaga porodu przed wyznaczonym czasem. Na przykład często zauważa się początek porodu przedwczesnego przy narodzinach bliźniąt lub trojaczków. Zbyt duże owoce mogą również powodować poronienie.

Kiedy może rozpocząć się poród?

Od powyższych czynników zależy od dojrzałości i późniejszego rozwoju dziecka.

Przedwczesne porody do 20-22 tygodni są uważane za poronienia samoistne, wskaźnik przeżywalności noworodków jest bardzo niski. Najczęstsze przyczyny to patologie rozwojowe płodu, choroby zakaźne lub powikłania.

Poród przedwczesny od 22. tygodnia jest spowodowany różnymi czynnikami, a przy braku zaburzeń w rozwoju płodu lub zagrożeniu życia matki, lekarze mogą próbować przedłużyć ciążę.

Przyczyną przedwczesnego porodu przed 24-27 tygodniem jest najczęściej niewydolność szyjki macicy. W grupie ryzyka w tej chwili na pierwszym miejscu są powtarzające się. Niewydolność szyjki występuje, gdy szyjka macicy jest uszkodzona, w wyniku czego nie może utrzymać płodu jaj.

Przedwczesne porody w wieku 27, 28-30 tygodni z różnych powodów. Primiparous stanowią jedną trzecią całkowitej liczby urodzeń w tych terminach. Przyczyną przedwczesnego porodu w wieku 30 tygodni mogą być zarówno naruszenia wewnętrzne, jak i wpływ czynników zewnętrznych. Z reguły w tym okresie zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego, w miarę możliwości należy unikać wahań emocjonalnych. Przetrwanie w porodzie przedwczesnym jest o 27-30 tygodni wyższe niż we wcześniejszych okresach, jednak dziecko potrzebuje specjalnej pomocy i warunków do dalszego rozwoju. Przedwczesne porody w wieku 30-32 tygodni występują rzadziej niż w późniejszych okresach.

Poród przedwczesny w wieku 35-37 tygodni to ponad 50%, a czynniki wpływające na wczesne rozwiązanie ciąży w tych okresach są całkowicie zróżnicowane.

Aby zapobiec przedwczesnemu porodowi, jako środek zapobiegawczy, wskazane jest, aby przejść pełne badanie przed ciążą lub wcześnie, do szybkiego wykrycia patologii i chorób zakaźnych. Jeśli ryzyko poronienia wystąpiło w czasie ciąży, konieczne jest ścisłe monitorowanie stanu, a hospitalizacja jest konieczna, gdy pojawiają się objawy przedwczesnego porodu. Objawy przedwczesnego porodu to pojawienie się ciężkości lub bólu w dolnej części brzucha, ból w dole pleców, nagłe zmiany w aktywności ruchowej płodu, wydzielina z dróg rodnych, regularne skurcze, rozerwanie płynu owodniowego. Skurczom nie zawsze towarzyszy przedwczesny poród, na przykład w przypadku niewydolności ciemieniowej, poród może rozpocząć się prawie bezobjawowo. Преждевременные роды недоношенный ребенок W niektórych przypadkach, w warunkach stacjonarnych, możliwe jest przedłużenie ciąży po użyciu płynu owodniowego w przypadku braku skurczów. Przed badaniem lekarza i hospitalizacją zaleca się stosowanie leków przeciwskurczowych i uspokajających, na przykład 1-2 tabletek no-shpa i wlew waleriany lub motherwort.

Jeśli mimo wszelkich prób zachowania ciąży pojawia się przedwczesny poród, wówczas należy znaleźć przyczynę, aby uniknąć problemów w późniejszym okresie ciąży.