Gryka - dość powszechna roślina, od dawna czczona w Rosji, jako cenna kultura żywności. Ale kwitnące pole gryki jest również źródłem miodu gryczanego, którego właściwości są niesamowite. Jest unikalnym środkiem leczniczym i profilaktycznym, może leczyć, odmładzać, a nawet przedłużać życie.

Miód zebrany na kwiatach gryki można od razu odróżnić od innych odmian kolorem i zapachem. Ma charakterystyczny brązowy kolor z lekko czerwonawym odcieniem, a podczas długotrwałego przechowywania staje się ciemniejszy, staje się prawie czarny. Miąższ miodu ma zapach gryki - gęstej, słodkiej i lekko korzennej. Dzięki obecności tego zapachu można ocenić naturalność i autentyczność produktu.

Skład miodu gryczanego

Ogólnie rzecz biorąc, skład tego słodkiego produktu nie odbiega od innych odmian miodu. Głównym składnikiem tutaj są związki węglowodanowe, z których ponad 50% stanowiły fruktoza prawie 47% to glukoza, a mniej niż 1% to sacharoza. W miodzie gryczanym nie ma tłuszczu, a białko zawiera bardzo małą ilość - nie więcej niż 0,3%. Ale tutaj jest obszerna lista substancji biologicznie czynnych:

  • pierwiastki śladowe: magnez, żelazo, fosfor, miedź, cynk, bor, jod, nikiel, kobalt;
  • witaminy: C, B1, B2;
  • rutyna;
  • enzymy.

Dlatego dietetycy nie mają wątpliwości, że miód gryczany jest przydatny. Niemal jednogłośnie przypisują ją szczególnie cennym produktom spożywczym i chętnie włączają się do menu diet medycznych.

Co to jest dobry miód gryczany?

Lecznicze właściwości miodu gryczanego są bezpośrednio związane z jego składem. Ze względu na obecność w nim białka i żelaza, ten produkt ma korzystny wpływ na stan krwi i naczyń krwionośnych. W szczególności przy regularnym spożywaniu miodu z kwiatów gryki u ludzi wzrasta poziom hemoglobiny, ciśnienie normalizuje się, praca całego układu naczyniowego jest zoptymalizowana. Jest również przepisywany dzieciom i dorosłym cierpiącym na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Kolejne regularne spożywanie miodu gryczanego jest pokazywane sportowcom i osobom regularnie ćwiczącym. To jest świetne energetyczne.

Zawartość dużej ilości substancji mineralnych sprawia, że ​​miód gryczany ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Może leczyć ropne zmiany skórne, ropnie, owrzodzenia, zabijać gronkowce i E. coli. Ta zdolność słodkiego produktu jest utrzymywana przez sześć miesięcy, nawet jeśli została poddana zmianom temperatury i ekspozycji na wilgoć. Właściwości bakteriobójcze miodu gryczanego można nawet zwiększyć, jeśli jest rozcieńczony wodą. Wynika to z faktu, że interakcja z cieczą zmniejsza stężenie produktu i wytwarza nadtlenek tlenu. I, jak wiadomo, jest to jedno z najlepszych narzędzi w walce ze szkodliwymi bakteriami.

jest miód gryczany przydatny Co jeszcze jest przydatne miód gryczany? Jest często stosowany jako środek zapobiegawczy i leczniczy w przypadku chorób serca. Ze względu na dużą ilość szybko wchłaniających się związków węglowodanowych miód zapewnia optymalne odżywianie mięśnia sercowego. Rutyna w składzie tego słodkiego produktu poprawia działanie mięśnia sercowego, kontroluje stopień przepuszczalności i elastyczność naczyń włosowatych. Wynikiem tego narażenia jest znaczne zmniejszenie ryzyka. miażdżyca i udar. Miód gryczany jest bardzo dobry dla wątroby. Chroni go przed intoksykacją i pomaga go oczyścić tak szybko, jak to możliwe. I, oczywiście, od dawna wiadomo, że miód, w tym z kwiatów gryki, jest niezbędny w leczeniu chorób dróg oddechowych, płuc i oskrzeli.