Naruszenie metabolizmu w organizmie, a zwłaszcza metabolizmu tłuszczów, jest przyczyną wystąpienia takiej choroby, jak miażdżyca. Przyczyną tej choroby są tłuszczowe blaszki na ściankach naczyń krwionośnych, które pojawiają się z powodu podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Przy normalnym funkcjonowaniu organizmu cholesterol jest obecny we krwi i znajduje się w dynamicznej równowadze z inną substancją, która jest częścią tłuszczu - lecytyną. Przyczyną zwiększenia proporcji cholesterolu może być nadmierne spożywanie tłustych pokarmów, stres, niewłaściwa praca tarczycy lub gruczołów płciowych. Z biegiem czasu wokół płytki na ścianie naczynia zaczyna rosnąć tkanka łączna i powstaje wapno - to miażdżyca naczyń. Gdy płytki cholesterolowe ulegają zniszczeniu, płytki przyklejają się do uszkodzonej powierzchni, co prowadzi do powstawania zakrzepów w naczyniach.

Zapobieganie miażdżycy naczyń obejmuje zaprzestanie palenia tytoniu, pozbycie się nadwagi, jeśli w ogóle, przestrzeganie diety, a także konieczność uniknięcia stresu i jakiegokolwiek dyskomfortu psychicznego.

Objawami choroby są ból w dotkniętym obszarze. Jeśli cierpisz na miażdżycę naczyń krwionośnych serca, wtedy bóle będą na lewej stronie klatki piersiowej, naciskając, ciągnąc. Kiedy dotknięte zostaną naczynia nóg, zaczniesz odczuwać nieprzyjemne odczucia po chodzeniu lub ładowaniu w inny sposób kończyn dolnych. Zakłócenie dopływu krwi do mózgu może powodować rozproszenie, słabą pamięć. Dokładna diagnoza może zostać przeprowadzona przez specjalistę za pomocą biochemicznego testu krwi.

Leczenie naczyniowej miażdżycy

Przy podejmowaniu decyzji o leczeniu miażdżycy naczyń można wybrać lek i inne niż lecznicze metody. Oprócz stosowania leków w walce z tą chorobą pomoże ćwiczyć, eliminując nadwagę, specjalną dietę i spokojny tryb życia bez stresujących sytuacji. Aktywność fizyczna i zrównoważone odżywianie w połączeniu ze zdrowym stylem życia znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju chorób naczyniowych.

Jeśli już choroba postępuje, konieczne jest przeprowadzenie leczenia za pomocą leków, a jeśli to konieczne, interwencji chirurgicznej. Istnieje pewna liczba niektórych leków, które mogą obniżyć poziom cholesterolu we krwi, mogą wyznaczyć lekarza. Samo leczenie bez konsultacji ze specjalistą może tylko zaszkodzić zdrowiu. We współczesnym świecie lekarze stosują metody chirurgiczne w celu poprawy przepływu krwi przez naczynia dotknięte miażdżycą.

Dieta miażdżycy

Głównym zadaniem diety jest nie tyle ograniczenie spożycia cholesterolu w organizmie, co przywrócenie prawidłowego metabolizmu lipidów. Podstawą diety jest spożywanie mniejszej ilości kalorii, frakcyjne jedzenie (5-6 razy dziennie), dni wyładunku. Jeśli miażdżyca objawów naczyń jesteś właścicielem dodatkowych kilogramów, w miarę możliwości jedz owoce i warzywa. Pektyna hamuje wchłanianie cholesterolu, a błonnik poprawia funkcjonowanie jelita. Ogromną korzyścią jest olej z ryb, owoce morza, jaja i twarożek. Wyjątkiem od menu jest WSZYSTKO smażone, a także tłuszcze zwierzęce. Gotuj, gotuj na wolnym ogniu, upiecz, ale nie smażyj.

Obserwując dietę, ćwicząc i kontrolując swoją wagę, można uniknąć tak straszliwych konsekwencji miażdżycy, jak zawałów serca i udarów. Dbanie o własne zdrowie w młodości daje wielką szansę na utrzymanie go do późnej starości.