Fruktoza uważana jest za najsłodszy monosacharyd występujący w przyrodzie. Występuje w miodzie, owocach i warzywach. Fruktoza wraz z glukozą tworzą zwykły cukier stołowy.

Właściwości fruktozy

Główne właściwości fruktozy to fakt, że jest on wchłaniany przez jelita wolniej niż glukoza i jest katabolizowany znacznie szybciej.

Fruktoza ma niezbyt wysoką kaloryczność: 56 gram fruktozy zawiera 224 kalorii i daje takie samo odczucie słodyczy jak 100 gramów zwykłego cukru - który zawiera 400 kalorii.

Fruktoza powoduje mniej poważne uszkodzenie zębów. Indeks glikemiczny 100 gramów fruktozy wynosi tylko 19, podczas gdy indeks glikemiczny tej samej ilości cukru wynosi 68.

Czy to wszystko oznacza, że ​​fruktoza nadaje się do utraty wagi i że nie ma przeciwwskazań do jedzenia fruktozy?

Czy fruktoza jest przydatna do odchudzania?

Fruktoza jest 1,8 razy słodsza od cukru, co zmusza wiele osób do używania go jako substytutu cukru - aby nie spożywać dodatkowych kalorii. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że fruktoza, pomimo niskiej zawartości kalorii, jest osadzana w postaci tłuszczu szybciej niż zwykły cukier. Konsumpcja cukru wysyła sygnał do naszego mózgu, że organizm otrzymał pokarm - w rezultacie odczuwa się uczucie głodu. Fruktoza nie powoduje takiej satysfakcji.

Ponadto fruktoza wpływa na różne hormony (insulinę, leptynę, grelinę), co zwiększa prawdopodobieństwo otyłości.

Tak więc, w diecie na odchudzanie, fruktoza nie zawsze jest korzystna i skuteczna. Jeśli chodzi o krzywdę - może to być bardzo zauważalne.

Czy fruktoza jest szkodliwa dla zdrowia?

Ludzie, którzy spożywają dużo fruktozy i często piją zakupione soki owocowe, gdzie są zawarte w bardzo dużych ilościach, są narażeni na zwiększone ryzyko zachorowania na raka okrężnicy. Ponadto, nawet świeży sok zawiera do pięciu łyżek fruktozy na szklankę - fakt, który może prowadzić do zwiększenia masy ciała i cukrzycy. Biorąc pod uwagę te niepożądane właściwości fruktozy, naukowcy zalecają picie nie więcej niż 150 ml dowolnego soku owocowego dziennie.

Dlatego należy ograniczyć spożycie cukrów we wszystkich formach - w tym fruktozy. Nawet owoce nie powinny być spożywane w nieograniczonych ilościach. Zmniejsz spożycie owoców o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak banany i mango. Nie spożywaj więcej niż 2 porcji owoców dziennie, jednak bez strachu włączaj warzywa do swojej diety: przynajmniej 3-4 porcje dziennie.

Fruktoza w cukrzycy

Ze względu na niski indeks glikemiczny spożywanie fruktozy (w logicznych ilościach) nie stanowi problemu dla osób z cukrzycą typu I (zależną od insuliny).

Czym właściwie jest fruktoza dla nich lepiej niż cukier? W tym przypadku zastosowanie fruktozy Fruktoza w cukrzycy jest to, że do jego przetwarzania potrzebna jest bardzo mała ilość insuliny - około 5 razy mniej niż jest to konieczne dla glukozy. Ważne jest, aby pamiętać, że fruktoza nie może poradzić sobie z hipoglikemią, ponieważ produkty na fruktozie nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.

W odniesieniu do cukrzyków typu II (zwykle otyłych) - fruktoza może wyrządzić im szkodę, dlatego powinni ograniczyć dzienną dawkę tego słodzika do nie więcej niż 30 gramów.

Na podstawie powyższego można zauważyć, że fruktoza może przynieść zarówno korzyść, jak i szkodę, a pytanie, która jest lepsza - fruktoza lub cukier - nie zawsze jest rozstrzygane na korzyść pierwszego.