"W łyżce jest lekarstwo, trucizna w filiżance" - mówi stare rosyjskie przysłowie. Jego znaczenie jest proste: nawet najbardziej użyteczne substancje mogą zaszkodzić kruchej równowadze ciała, jeśli są nadmiernie używane. Rozważ niebezpieczeństwo przedawkowania witaminy D.

Witamina D - Informacje ogólne

Witamina D lub kalcyferol jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która jednocześnie jest hormonem. Został wyizolowany z oleju z ryb w 1936 roku. Udowodniono, że ciało jest w stanie wytwarzać je niezależnie, jeśli otrzymuje wystarczającą ilość światła słonecznego.

Dzisiaj rozróżniam dwie formy tej witaminy:

 • Witamina D2 to syntetyczna witamina wytwarzana przez promieniowanie ultrafioletowe na niektórych grzybach; jest dodawany do różnych suplementów diety;
 • Witamina D3 - naturalna witamina D, występuje w żywności pochodzenia zwierzęcego, jest najlepiej przyswajana przez organizm ludzki.

Witamina D wpływa na nerki, jelita i wszystkie mięśnie osoby, uczestniczy w procesie transportu wapnia i jego reabsorpcji. Dodatkowo wyróżnia się takie postacie jak witamina D4, D5, D6. Przedawkowanie witaminy D jest tak samo niebezpieczne jak jej niedobór.

Wskaźnik witaminy D dla ludzi

Naukowcy ustalili, że średnia dzienna norma dla witaminy D wynosi 300-600ME lub 5 mcg, a maksymalna możliwa nieszkodliwa ilość dziennie - do 15 mcg. Ta dawka jest odpowiednia dla osób dorosłych bez zmian parametrów wagowych.

Dawka witaminy D dla dzieci poniżej 12 lat wynosi 400 - 500 IU dziennie. Nie podawaj dziecku większej ilości witaminy D!

Objawy przedawkowania witaminy D.

Objawy przedawkowania witaminy D są dość oczywiste i można je łatwo znaleźć, jeśli są. Wśród nich możesz wymienić:

 1. Nudności, utrata masy ciała, całkowita lub częściowa utrata apetytu.
 2. Polidypsja to zjawisko, w którym występuje wyjątkowo silne pragnienie u osoby, której nie można zahamować.
 3. Poliuria - znacznie zwiększone tworzenie moczu.
 4. Nadciśnienie tętnicze to stały wzrost ciśnienia krwi.
 5. Zaparcia i inne problemy z jelitami.
 6. Sztywność mięśni.
 7. Niewydolność nerek, ból w nerkach.
 8. Zmiażdżyć mózg.
 9. Kwasica, czyli silne przesunięcie równowagi kwasowo-zasadowej w kwasowość.
 10. Kruchość szkieletu, kruchość kości z powodu upośledzonego metabolizmu wapnia i osadzanie wapnia w innych narządach.
 11. W przypadku dzieci istotne zmiany, takie jak słaby rozwój, mała waga ciała, drażliwość, słaby wzrost. Pozostań w słońcu, biorąc olej z ryb lub witaminę D w tym stanie jest szczególnie niebezpieczne.

Wiadomo, że długie przedawkowanie witaminy D prowadzi do smutnych konsekwencji. Bardzo ważne jest, aby zauważyć i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Przedawkowanie witaminy D - leczenie

Pierwszą rzeczą do zrobienia w przypadku przedawkowania witaminy D jest zaprzestanie przyjmowania leku. Jeśli jest zawarty w kompleksie (multiwitamina lub olej rybny), wówczas anuluj przedawkowanie objawów witaminy D. podąża za całym kompleksem. Nawet po ustąpieniu objawów za pierwszym razem należy powstrzymać się od przyjmowania podobnych suplementów.

Ponadto nie zaleca się dłuższego wystawiania na słońce lub opalania w solarium. W gorącym sezonie staraj się nosić lekkie, ale zamknięte ubrania przez co najmniej kilka pierwszych dni.

Kolejnym ważnym środkiem jest picie dużej ilości wody. Należy wybrać nie wodę mineralną lub soki, ale prostą czystą wodę pitną bez gazu. Musisz go spożywać co najmniej 2-3 litry dziennie. Obserwuj to, biorąc 30 minut przed jedzeniem i godzinę później po 1-2 szklanki. Pamiętaj, aby monitorować tryb picia przez co najmniej 1-2 tygodnie po wykryciu. przedawkowanie .