Jednym z najważniejszych składników żywności są białka. To właśnie skład aminokwasowy określa jego wartość. Białka są niezwykle potrzebne do budowania komórek, tkanek ludzkiego ciała i utrzymania wielu funkcji życiowych.

Aminokwasy w żywności

Zawartość niezbędnych aminokwasów w żywności określa ich biologiczną wartość dla organizmu. Biologiczna wartość białka określa również stopień trawienia przez organizm po trawieniu. Stopień strawienia zależy z kolei od kilku czynników. W jakim stanie jest ciało, aktywność jego enzymów i głębokość hydrolizy w jelicie. Ponadto stopień trawienia zależy w dużym stopniu od wstępnego traktowania białka podczas przygotowywania pokarmu. Wycieranie, mielenie, trawienie i obróbka cieplna ułatwiają i przyspieszają procesy trawienia i asymilacji białka, zwłaszcza pochodzenia roślinnego.

Produkty bogate w aminokwasy

Zastanów się, jakie produkty zawierają aminokwasy . Głównym źródłem niezbędnych aminokwasów jest żywność. Białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego muszą koniecznie być obecne w codziennej diecie danej osoby. Nasycenie aminokwasami białka roślinnego i zwierzęcego jest różne, dlatego konieczne jest monitorowanie właściwej kombinacji tych białek. Najlepiej jeść mięso i ryby z produktami mącznymi, mlekiem ze zbożami, jajkami z ziemniakami.

Produkty o wysokiej zawartości aminokwasów są niezbędne dla osoby w taki sam sposób, jak powietrze, dlatego warto poświęcić wystarczającą uwagę żywności białkowej podczas przygotowywania diety.

Zawartość aminokwasów w produktach

Produkty zawierające aminokwasy: jajka, ryby, mięso, wątroba, twaróg, mleko, jogurt, banany, suszone daktyle, brązowy ryż, fasola i ziarna, orzeszki piniowe, migdały, orzechy nerkowca, orzeszki ziemne, ciecierzyca, amarant.

Aminokwasy w tabeli produktów

Tabela aminokwasów

Niezbędne aminokwasy w żywności

Najczęściej w diecie występuje niedobór trzech aminokwasów, dlatego produkty zawierające białko zwykle ocenia się na podstawie ich zawartości.

Rozważmy więc, jakie produkty zawierają aminokwasy: metioninę, tryptofan i lizynę.

Metionina występuje głównie w produktach nabiałowych, ale znajduje się również w dopuszczalnych ilościach w rybach, mięsie i jajach. Wśród przedstawicieli białka roślinnego obecność metioniny może pochwalić się ziarnami i gryką.

Tryptofan znajduje się w jajach, serze, rybach, twarogu i mięsie. Jednak w mięsie procent zawartości jest inny, w zależności od części tuszy. W tkankach łącznych (szyi, podudzi) jest bardzo mały, a w miazdze i polędwicy jest więcej niż wystarczający. Wśród produktów pochodzenia roślinnego tryptofan jest bogaty w fasolę, groch i soję.

Lizyna zawiera wszystkie produkty mleczne, a także sery, żółtko jaja, twarożek, ryby, mięso i rośliny strączkowe.

produkty zawierające aminokwasy

Darmowe aminokwasy w żywności

Wolne aminokwasy w żywności zawarte są w niewielkich ilościach. Większość z nich jest częścią tych białek, które są hydrolizowane przez enzymy proteazowe w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Cząsteczka aminokwasu, która nie jest związana z innymi cząsteczkami, jest bardzo szybko wchłaniana do krwi bezpośrednio z jelita i zapobiega zniszczeniu mięśni. Dlatego w żywienie sportowe wolne aminokwasy są bardzo popularne, pomimo ich wysokich kosztów. Trawienie jest dość energochłonnym i długotrwałym procesem, a dla szybkiego zaopatrzenia organizmu sportowca w białko są to odpowiednie wolne aminokwasy.