Witamina E to cała grupa substancji tokoferolowych, które są wyjątkowo korzystne dla organizmu człowieka. Tokoferole są przeciwutleniaczami, chronią przed szkodliwymi procesami oksydacyjnymi i przedłużają młodość. Witamina E uczestniczy w metabolizmie tłuszczów, białek i węglowodanów, promuje wszczepianie zapłodnionego jajeczka w ścianę macicy, poprawia funkcje seksualne u mężczyzn, działa przeciwzapalnie, jest także odpowiedzialny za enzymatyczną funkcję żołądka.

Można wymienić wiele bardziej przydatnych właściwości witaminy E, ale wniosek jest już oczywisty - należy go jeść więcej. Jednak, jak powiedział Merlin w filmie o Królu Arturze - "To był twój pierwszy błąd". A błąd polega na tym, że nadal jest dużo dobrego, a wraz z przedawkowaniem witaminy E nie jesteśmy już w stanie sprostać jej pozytywnym cechom.

Objawy

Ciało zaczyna wykazywać oznaki przedawkowania witaminy E w klasycznym schemacie hiperwitaminoz. Po pierwsze, nudności, rozstrój żołądka, biegunka, bóle głowy, wzdęcia, apatia. Potem pojawiają się bardziej poważne rzeczy.

Jeśli masz nadmiar witaminy E, istnieje również deficyt potasu, jest bardzo prawdopodobne, że zaczniesz obfite krwawienie z nosa.

Będziesz mieć podwójne widzenie, jasność i ostrość wzroku, osłabienie i zawroty głowy, jeśli zauważysz, witamina E ma korzystny wpływ na funkcje seksualne. Jednak jego nadmiar całkowicie hamuje pożądanie seksualne. Ponadto, jeśli masz cukrzyca , zwiększona dawka witaminy E obniży zapotrzebowanie organizmu na insulinę, co oznacza, że ​​musisz zwracać szczególną uwagę na poziom cukru.

Jednym z najpoważniejszych objawów nadmiaru witaminy E jest występowanie zakrzepowego zapalenia żył, a następnie zakrzepicy z zatorami, a także zapalenia okrężnicy, powiększenia wątroby, krwotoku siatkówki, niewydolności nerek, sepsy i innych już poważnych chorób.

nadmiar witaminy e

A teraz możesz się uspokoić. Według statystyk, przekroczenie dawki witaminy E 10-20 razy nie dawało szczególnych, zbyt niebezpiecznych objawów i wyrażało się w skrajnych przypadkach rozstroju żołądka. Tylko długie i ciężkie stosowanie tokoferolu może prowadzić do powyższych konsekwencji. Poza tym spożywanie witaminy E z pożywienia nie będzie w stanie doprowadzić do kardynalnego przedawkowania witaminy E i wystąpienia objawów, ale syntetyczny lek, oczywiście, nie jest trudny do pochłonięcia całej paczki z miesięcznym wyprzedzeniem.

Dlatego powinieneś preferować naturalne źródła tokoferolu, w którym nie ma niedoboru.