Słowa słynnej piosenki dla dzieci "przyjaciel w potrzebie nie poddaje się" są żywym przykładem tego, jak osoba postrzega przyjazne stosunki. Czym jest przyjaźń i czy jest we współczesnym świecie, gdzie ludzie komunikują się za pośrednictwem sieci społecznościowych, a tak rzadko występują w prawdziwym życiu.

Czy jest przyjaźń?

Pojęcie przyjaźni było przez wieki uważane przez przedstawicieli różnych nurtów filozoficznych, ale głównymi badaczami byli pisarze, poeci i psychologowie. Zjawisko przyjaźni nie ogranicza się do pewnych ram, ale w ogólnych poglądach większości ludzi przyjaźń jest bliską i ufną relacją między ludźmi opartą na wzajemnym przyciąganiu przez interesy, sposób życia i intuicyjne zrozumienie siebie nawzajem.

Psychologia przyjaźni

Problem socjalizacji istnieje, uważają socjologowie. W dobie szybkiego rozwoju technologii komputerowej ludzie wolą komunikować się w telefonach komórkowych, podczas gdy często nie ma czasu na osobiste spotkanie. Ludzie dużo gubią: nie ma przyjaznych klepnięć na ramieniu, kontakt wzrokowy i szczerość jest praktycznie nieobecna. Psychologowie uważają, że wartość przyjaźni jest w spotkaniach, bezpośredni kontakt na żywo i może stać się brak pełnej komunikacji przyczyna depresji . Psychologia przyjaźni jest zawarta w pozytywnych aspektach:

 • uczucie "nie jestem sam!" przeciw samotności i izolacji;
 • tylko w obecności znaczącej innej osoby ujawnia się jako osoba i uczy się być przyjacielem.
zasady przyjaźni

Rodzaje przyjaźni

Dlaczego ludzie są przyjaciółmi? Pierwsza wzmianka o znaczeniu przyjaźni znajduje się nawet w starożytnych traktatach. Poeci gloryfikują wartość ramienia, który znajduje się w trudnym momencie bliskim i pragnienie prowadzenia przyjaznych uczuć przez całe życie. W społeczeństwie powszechne jest dzielenie się przyjaźnią pod względem wieku i płci. Rodzaje przyjaźni:

 1. Dziecko - dziecko uczy się świata i próbuje budować relacje z innymi, aby wspólnie uczyć się czegoś nowego. Dzieci zbierają się w popularnych grach.
 2. Młodzieńcza - wysoka potrzeba wyrażania siebie, swoich uczuć. Przyjaźń w tym wieku ma wysoki ładunek emocjonalny. Cechy drugiego są przecenione i wywyższone - w dobrym tego słowa znaczeniu pomaga przetrwać trudne chwile życia: niezrozumienie rodziców, poczucie niższości. Młodzieńcza przyjaźń może wzrastać w miłości.
 3. Dorosły - czasami jest to przyjaźń, która ukształtowała się w dzieciństwie i umocniła się przez lata. Tacy przyjaciele znają wszystkie tajniki siebie nawzajem - taka przyjaźń jest bardzo rzadkim zjawiskiem, dlatego jest bardzo cenna. Istnieje kilka odmian przyjaźni dla dorosłych: sytuacyjna, przyjazna, biznesowa.
 4. Męska przyjaźń - buduje się wokół niej legendy, śpiewa się wiele piosenek i pisze wielkie książki. Jaka jest męska przyjaźń, dobrze pokazana w radzieckim filmie "Trzej muszkieterowie": wzajemna pomoc, akceptacja osoby całkowicie ze wszystkimi jego wadami, zaufanie i pomoc nawet w sytuacjach, gdy przyjaciel znalazł się w tarapatach z własnej winy. Często u kobiet przyjaźń męska powoduje nieporozumienia i zazdrość.
 5. Kobieca przyjaźń - Mężczyźni uważają, że w przyrodzie to nie istnieje. Jaka jest przyjaźń kobiet można zobaczyć na przykładzie filmu "Seks w wielkim mieście".

Dla płci pięknej w przyjaźni są ważne:

 • empatia i empatia;
 • wierność;
 • szczerość;
 • inna opinia na temat sytuacji;
 • poufne relacje;
 • możliwość uzyskania niezbędnego wsparcia o każdej porze dnia i nocy.

Jaka jest prawdziwa przyjaźń?

Co to znaczy być przyjaciółmi - nie tylko spotykać się i pić kawę razem od czasu do czasu, ale na serio? Ludzie, którzy nie mają przyjaciół często odczuwają ostrą samotność i tęsknotę. Prawdziwa przyjaźń polega na zaangażowaniu i prawdziwym zainteresowaniu ukochaną osobą, gdy przyjaciele dzielą smutek i radość. Pokrewne dusze - jedna z teorii reinkarnacji wyjaśnia zjawisko przyjaźni przez wspólne inkarnacje w poprzednich wcieleniach. Dusze starają się znaleźć siebie nawzajem, a później, gdy się spotkają, jest silne uczucie, że znają się od dawna, kiedy spotkali się po raz pierwszy.

Co przyjaźń daje danej osobie?

Przyjaźń w życiu danej osoby jest jedną z najwyższych wartości, które idą po rodzinie. Przyjaciel jest lustrem, w którym widzisz swoje odbicie. Jakie wartości dodaje przyjaźń do relacji:

 • wzajemne uzupełnianie się pozytywnych cech wzajemnych;
 • poczucie wsparcia;
 • przyjemna rozrywka;
 • wzajemna pomoc i wpływy w trudnych chwilach;
 • uczy bezinteresowności i oddania;
 • pozytywne emocje .

Co jest najważniejsze w przyjaźni?

O przyjaźni mówi się wiele, ale jak ustalić, który parametr jest najważniejszy w związku i kto jest takim prawdziwym przyjacielem? Każda osoba ma własną opinię na temat hierarchii wartości przyjaźni: dla kogoś jest to wierność i możliwość ufania wszystkim tajemnicom, co jest typowe dla kobiet, dla mężczyzn - są to wspólne przygody: wędkarstwo, turystyka, polowanie. Wspólnymi kryteriami przyjaźni są odwieczne wieczne cnoty: przyzwoitość, życzliwość i szczere zainteresowanie sobą.

to najważniejsze w przyjaźni

Jak nauczyć się być przyjaciółmi?

Dla niektórych ludzi problem złożoności budowania relacji z ludźmi jest rzeczywisty, w wyniku czego powstaje samotność. Wiele osób chce mieć bliskich przyjaciół, ale z wielu powodów nie mogą nawet utrzymywać formalnych kontaktów. Jak zostać przyjaciółmi i istnieją określone zasady przyjaźni? Psychologowie społeczni podają szereg zaleceń, które pomagają nawiązać komunikację z osobą, którą lubisz i rozwijać relacje, które rozwijają się w przyjaźń, do tego czego potrzebujesz:

 • przezwyciężyć nieśmiałość i poznać;
 • podjąć inicjatywę, aby zapoznać się z własnymi rękami;
 • być osobą otwartą;
 • rozwijać się empatia ;
 • nauczyć się słuchać drugiego;
 • wsparcie w trudnych sytuacjach;
 • zrozum, że rozwój relacji wymaga długiego czasu, wysiłku i pracy.

Co niszczy przyjaźń?

Test przyjaźni dzieje się z czasem. Ludzie przechodzą określone etapy życia, przeprowadzając różne testy, nie wszystkie z nich przeżywają. Powody, dla których nawet najsilniejsze przyjazne obligacje mogą się załamać:

 1. Powstała miłość przyjaciół do jednej osoby.
 2. Jeden z przyjaciół szybko staje się bogaty, drugim trudno zaakceptować inny status społeczny.
 3. Zdrada i podłość. Powody mogą być różne - ale tak się dzieje (najlepszy przyjaciel / dziewczyna zabiera żonę / męża).

Książki o przyjaźni

Wartość przyjaźni była chwalona przez poetów i pisarzy. Jak zaprzyjaźnić się z ludźmi i być prawdziwym przyjacielem - te ważne lekcje można wyciągnąć z książek klasycznej i współczesnej literatury:

 1. "Trzej muszkieterowie". A. Dumas . - Książka o miłości, oddaniu czci i zasadach. Ta praca jest najbardziej filmowana na całym świecie.
 2. "Kierki trójki". D. Londyn . - Powieść o poświęceniu się dla dobra przyjaciela i że żadne bogactwo nie zastąpi miłości i przyjaźni.
 3. "Trzej Towarzysze", Erich Maria Remarque . - Książka o prawdziwych, szczerych uczuciach, które autor tak mistrzowsko przekazał.
 4. "Jane Eyre. S. Bronte . " - Bezinteresowność i przyjaźń pomiędzy głównymi bohaterami, wyrosła na miłość.
 5. "Uliczny kot o imieniu Bob". J. Bowen. - Przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem pomaga przezwyciężyć długotrwałą depresję i uzależnienie Jamesa.