Psychologiczne treningi rozwoju osobistego są obecnie bardzo popularne. Odwiedzają je biznesmeni i studenci oraz generalnie wszyscy zainteresowani poprawą efektywności osobistej. Jednak nie zawsze trzeba uczestniczyć w takich wydarzeniach, zwłaszcza, że ​​nie są tanie. Możesz mieć dobry trening profesjonalnego rozwoju osobistego, jeśli masz takie pragnienie.

Cele i cele każdego treningu rozwoju osobistego zazwyczaj zgadzają się pomóc osobie w poprawieniu poczucia własnej wartości, zrozumieć jego zalety i wady, nauczyć się mocnych i słabych stron i dostroić się, aby osiągnąć doskonałe wyniki. Jednak zdarza się również, że trening nie przynosi efektów, a konsekwencje treningów rozwoju osobistego nie objawiają się. Może być kilka powodów: albo proponowane ćwiczenia nie są dla ciebie odpowiednie, albo nie skupiłeś się wystarczająco na ich realizacji.

Rozważ skuteczne ćwiczenia z treningu rozwoju osobistego:

Ćwiczenie "Jestem w przyszłości"

Weź arkusz z albumem, a nie oszczędzając czasu i ołówków, wciągnij się w przyszłość - tak jak chciałbyś zobaczyć siebie. Jeśli jednak masz problemy z rysowaniem, powinieneś po prostu zapisać wszystko. Najważniejszą rzeczą jest wyraźne reprezentowanie i odczuwanie tej przyszłości, jakby to się już wydarzyło lub zostałeś do niej przeniesiony.

Ćwicz "autoprezentacja"

To ćwiczenie można wykonać tylko w spokoju! Stań przed dużym lustrem w dobrze oświetlonym pokoju i opowiedz o sobie, o swoich znaczących osiągnięciach i różnych wydarzeniach. Jednocześnie musisz pokazać maksymalną liczbę emocji: radość, zainteresowanie, niespodziankę. Każda z tych emocji musi zostać wypracowana oddzielnie. Zwykle zajmuje to około 10 minut (a nie 2-3).

Ćwicz "Kroki"

To ćwiczenie jest szczególnie przydatne w młodym wieku, ponieważ w tej chwili najważniejsze jest ustalenie samooceny. Narysuj na papierze drabinę, w której znajduje się dokładnie 10 stopni, i siebie na jednym z stopni tej drabiny. Gdzie się znalazłeś? Dopiero po wykonaniu tej pracy możesz odczytać wynik: od 1 do 4 kroków masz niską samoocenę, od 5-7 - normalny, od 8-10 - zawyżony. Powtarzając to ćwiczenie, spróbuj nie tylko przyciągnąć się do udanej pozycji, ale także poczuć ją.

Ćwiczenie "Co ja mam szczęście"

Do tego ćwiczenia potrzebujesz towarzysza, ale jeśli go tam nie ma, możesz go obejść bez niego. To ćwiczenie obciąży cię pozytywem i połączy się z konstruktywnymi kanałami myślenia. Jeśli jesteś dwoje, naprzemiennie powiedz sobie, kiedy i jakie masz szczęście w życiu. Jeśli nie ma towarzysza, powiedz to swojemu odbiciu w lustrze. Im więcej interesujących faktów zapamiętacie, tym lepiej dla was.

Ćwiczenie "Włączenie pozytywnej motywacji"

To ćwiczenie jest tak proste, że można je wykonać nawet w miejscu pracy. Zrelaksuj się, usiądź wygodnie, zamknij oczy. Zastanów się, a co sprawia, że ​​twoje życie jest niezwykłe, interesujące dla ciebie? Co daje ci radość? Jakiego rodzaju ludzie lub zjawiska treningi rozwoju osobistego wpływać na twój poziom szczęścia? Po 5-7 minutach możesz wyjść z przyjemnego relaksu i pojąć te obrazy, które przyszły Ci do głowy. Na pewno poczujesz się w dobrym humorze.

Te proste 5 ćwiczeń należy wykonywać od czasu do czasu, najlepiej jeden do zrobienia codziennie. Dzięki takiemu podejściu będziesz w stanie stworzyć właściwą samoocenę, zacząć myśleć w pozytywny sposób, czuć się szczęśliwszą osobą i, ogólnie, przejść na konstruktywne kanały myślenia. Głównym celem wszystkich jest skoncentrowanie się na ćwiczeniach "Jestem w przyszłości" i "Jak szczęśliwy jestem", oni są tymi, którzy ustanowili korzystny wynik dla wszystkich działań.