Wiele osób stosuje się do mierzonego planowania swojego życia, wiedząc dokładnie, co i kiedy powinno się wydarzyć, nie polegając na jakiejkolwiek szansie. Inni nie myślą o własnym życiu, wolą iść z prądem lub próbować żyć "jak wszyscy inni". Jak już się domyślacie, ci, którzy znają strategiczne planowanie życia, osiągają wielki sukces, ponieważ wiedzą dokładnie, czego chcą i wiedzą, co należy zrobić, aby uzyskać to, czego chcą.

Program do strategicznego planowania życia

Każdy chce sukcesu, dlatego warto rozważyć plany na życie, ale jak to zrobić? Istnieje kilka metod mierzenia planowania życia, porozmawiajmy o najczęstszych.

  1. Klasyczną metodą planowania jest zaplanowanie celu życia (całego lub jakiegoś segmentu). Na przykład chcesz mieszkać we własnym domu po 10 latach, mieć osobistego kierowcę do swojej dyspozycji i założyć rodzinę. Po zdefiniowaniu celów zaplanuj swoje życie na rok, aby każdy krok zbliżył Cię do ostatecznego wyniku. Więc zapisz wszystkie 10 lat, wskazując swój wiek w tabeli.
  2. Ta technika jest podobna do poprzedniej, różniąc się bardziej praktycznym podejściem. Tutaj również musisz zdefiniować swój cel, zrobić tabelę z celami na rok, ale tutaj musisz wziąć pod uwagę wpływ czynników zewnętrznych. Powiedzieć, że zaoszczędzę pieniądze za rok na nowym samochodzie, jest to proste, ale musisz określić, jak to zrobisz, co może utrudnić realizację planów i co pomóc. Niemożliwe jest przewidzenie wszystkiego, ale trzeba wziąć pod uwagę wydarzenia, które na pewno nadejdą - rodzice przejdą na emeryturę, dziecko pójdzie do szkoły, skończycie szkolenie itp. Dlatego, planując od lat, musisz wskazać nie tylko swój wiek, ale także obliczyć, ile lat będą mieli twoi krewni dla jasności.
  3. «Koło życia». Ta technika pomaga zrozumieć, które obszary twojego życia wymagają dostosowania. Do tego potrzebujesz na arkuszu technika planowania życia papier narysuj okrąg i podziel go na 8 sektorów. Każdy sektor będzie odzwierciedleniem takich obszarów życia jak "rozwój osobisty", "jasność życia", "zdrowie i sport", "przyjaciele i środowisko", "rodzina i związki", "kariera i biznes", "finanse", "duchowość" i kreatywność. Teraz musisz ocenić każdą dziedzinę swojego życia od 1-10, gdzie 10 to najlepsza pozycja, a ty nie potrzebujesz więcej. Teraz pokoloruj koło, aby zobaczyć, jak pełna jest ta lub ta kula. Następnie musisz popracować nad "wyrównaniem koła", czyli poprawić sytuację w tych obszarach, w których postawiłeś sobie kiepskie oceny.

Bez względu na to, jakiej metody użyjesz, pamiętaj, że niemożliwe jest zaplanowanie wszystkiego, a zatem nie przejmuj się, jeśli coś nagle nie pójdzie zgodnie z planem - wiele wypadków może okazać się szczęśliwych.