Przywiązujemy dużą wagę do zaspokajania potrzeb fizjologicznych, ale często nie myślimy o jedzeniu dla umysłu. Chodzi o to, że nie jest słabym intelektualistą umiejętności W naszym lenistwie - wypchanie umysłu materiałami rozrywkowymi jest o wiele łatwiejsze niż refleksja nad czytaną książką. Ale czym jest jedzenie dla umysłu - tylko książki czy są inne źródła pożywienia?

Przydatne pożywienie dla umysłu

Osoba stale potrzebuje jedzenia i picia, głód informacji również wymaga terminowej satysfakcji. Jesteśmy w stanie rozpoznać żywność niskiej jakości dla ciała i umysłu, tylko w pierwszym przypadku jest o wiele łatwiej. To prawda, że ​​istnieje wspólny symptom, który łączy oba przypadki: niezdrowa dieta (z wyjątkiem oczywistych śmieci) wygląda bardziej atrakcyjnie niż zdrowa żywność. Fast food dla umysłu może być bardzo różny, ale ogólna zasada jest taka sama - łatwo się wchłania, ponieważ jej asymilacja prawie nie wymaga wysiłku umysłowego. Ta żywność może być wszystkim - strony internetowe, czasopisma, programy telewizyjne, gry komputerowe itp. Przełkamy, informacje docierające stamtąd, bez żadnego wysiłku, mózg w tej chwili znajduje się w trybie uśpienia. Z biegiem czasu stres mentalny staje się coraz trudniejszy, w końcu tracimy zdolność widzenia sytuacji z różnych stron, bierzemy każdą plotkę o prawdę. W rezultacie, osoba z myślącej istoty zamienia się w prosty przekaźnik opinii drugiej osoby.

Co zatem jest dobrym pokarmem dla umysłu, książki ? Tak, ale wśród nich może być informacja fast food. Jak myślisz, powieści romantyczne, powieści kryminalne i fantastyczne historie, wszystkie podobne do siebie, będą w stanie służyć jako ćwiczenia dla umysłu? Trudno, aby napisanie ich zajęło zaledwie miesiąc, autorzy po prostu nie mają czasu, aby stworzyć coś o wysokiej jakości. Możesz powiedzieć, że detektywi tu nie pasują, każą ci myśleć. Tak, ale pod warunkiem dostępności wysokiej jakości prac, przydatne pożywienie dla umysłu z resztą sytuacja wygląda jak w przypadku skanerów - para zgadła, a cała reszta nie będzie interesująca, wszystkie odpowiedzi przyjdą automatycznie. Dlatego konieczny jest wybór literatury, która przyczynia się do procesu myślenia. Dla niektórych są to klasyczne dzieła sztuki, dla niektórych badań naukowych, a dla innych filozofie są najtrudniejsze.

Wybierz puzzle do swoich potrzeb. To samo dotyczy programów telewizyjnych, zasobów internetowych i innych źródeł wiedzy. Cóż, jeśli chodzi o kulturę percepcji informacji, nie należy zapominać, jeśli nie masz nawyku myślenia przez przeczytaną książkę, nie znajdziesz nigdzie żadnego pożywienia dla umysłu.