Główne kryteria samorealizacji człowieka to wartości duchowe i materialne. Od urodzenia zaczynają tworzyć się podstawy jego przyszłości. Atmosfera w rodzinie, otaczająca sytuacja, wszystko to ma bezpośredni wpływ na formację wartości .

Każdego dnia materialne aspekty życia stają się coraz bardziej znaczące, przesuwając emocje, uczucia i doświadczenia na drugi plan. Środowisko czasami po prostu nie daje wyboru, ponieważ każdy stara się wyglądać "jak obrazek", mieszkając w dobrym mieszkaniu i mając konto bankowe. W pogoni za tymi korzyściami osoba całkowicie zapomina o najważniejszej rzeczy, która jest w duszy i sercu. Brak harmonii dla osiągnięcia szczęścia jest po prostu niemożliwy, ponieważ istnieją miliony przykładów udanych, ale nieszczęśliwych ludzi.

Jak osiągnąć jedność?

Aby uzyskać kompletny zestaw wartości materialnych i duchowych, musisz zdecydować, co jest dla ciebie ważne, a co zupełnie niepotrzebne w życiu.

W psychologii jest dość łatwe ćwiczenie, które pomoże uporządkować duchowe i materialne wartości osoby i znacznie wyjaśni problemy samorealizacji. Dla niego musisz wziąć kartkę papieru i szczerze odpowiedzieć na te pytania:

  1. Wyobraź sobie, że życie zostanie przerwane za 15 lat. Zastanów się, co chcesz robić w tym czasie? Co chciałbyś otrzymać po wygaśnięciu?
  2. Teraz skróć czas do 5 lat. Co nowego chciałbyś zrobić i co by przestało robić?
  3. Minimalna długość życia wynosi tylko rok. Jaki jest najlepszy sposób na życie? Co zostawić?
  4. Najbardziej smutny. Ciebie już tam nie ma. Co jest napisane w twojej sekcji nekrologów? Kim byłeś?

Teraz uważnie przeczytaj ten tekst i wyciągnij właściwe wnioski.

Różnica wartości duchowych od materiału

Emocje i uczucia Nie zmniejszaj się proporcjonalnie do liczby osób, które je posiadają, w przeciwieństwie do bogactwa materialnego. Wartości duchowe nie są podobne do materialnych, ponieważ nie znikają podczas wchłaniania, lecz stają się częścią wewnętrznego świata osoby, tym samym ją wzbogacając.