Miłośnicy diety i eksperci od różnych innowacji w odchudzaniu od dawna czuli, że włókno jest czymś cudownym i zbawiennym, jeśli chodzi o utratę wagi. Ile razy słyszałeś, że pokarmy bogate w błonnik powinny być dodawane do diety, mówią, że przyczynia się do utraty wagi. Ale pytanie "dlaczego" jest ciche i pozostaje bez odpowiedzi. Dziś odpowiemy na kilka tajemniczych pytań, które pojawiły się: czym jest włókno i gdzie jest wydobywane, a także dlaczego warto uzupełnić swoją dietę.

Czym jest włókno i jakie są jego odmiany?

Po pierwsze, włókno jest złożonym (wolnym) węglowodanem składającym się z polisacharydów i celulozy. Celuloza to rośliny, owoce, warzywa, rośliny strączkowe i nasiona. W zależności od rodzaju włókna spełnia szereg nieocenionych funkcji: w żywności znajdują się dwa rodzaje błonnika:

  • rozpuszczalny;
  • nierozpuszczalny.
Korzyści

Rozpuszczalne błonnik jest bardzo odporny na działanie naszych enzymów trawiennych, żołądek musi dużo wysiłku poświęcić go strawieniu. Ten rodzaj włókna jest odpowiedzialny za czas wchłaniania węglowodanów, zapobiegając tym samym skokom cukru we krwi. Ponadto stałe spożycie błonnika rozpuszczalnego w żywności normalizuje mikroflorę jelitową.

Ten rodzaj włókna chroni przed rakiem żołądka i jelit, ponieważ wiąże toksyny i usuwa je z organizmu, uniemożliwiając im interakcję z naszymi komórkami. Rozpuszczalne błonnik zapobiega miażdżycy, ponieważ obniża poziom lipoprotein o małej gęstości i zwiększa produkcję "dobrego" cholesterolu.

Nierozpuszczalny błonnik jest wydalany z organizmu w niezmienionej postaci. Jego zadaniem jest pęcznienie w jelitach i wykonywanie funkcji przeczyszczających. Błonnik nierozpuszczalny jest jak gąbka - oddziałuje z wodą, zwiększa objętość, a tym samym łagodzi zaparcia.

Stała konsumpcja produktów z nierozpuszczalnym włóknem nie tylko złagodzi zaparcia, ale także obniży tłuszcz w żywności gnijącej w żołądku - żywność, która nie jest trawiona i nie zostaje wyhodowana w czasie, zaczyna gnić i służy jako korzystny środek do reprodukcji drobnoustrojów chorobotwórczych. Rot i toksyny wchodzą do krwioobiegu, co już nie jest żartem.

Włókno w żywności

Teraz, szczególnie w sprawie, lub o tym, jakie produkty zawierają błonnik.

Rozpuszczalne włókna znajdują się we wszystkich ziarnach, cięciach, roślinach strączkowych, orzechach. Doskonałymi źródłami włókien rozpuszczalnych są:

  • zboża - nierafinowane, a nie "szybkie gotowanie";
  • otręby;
  • fasola, soczewica orzeszki ziemne;
  • pełnoziarniste - pieczenie i mąka;
  • owoce i warzywa - zawierają nie tylko rozpuszczalne, ale także nierozpuszczalne włókna;
  • orzechy.

Głównym źródłem nierozpuszczalnego błonnika są nasiona. Nasiona lnu i nasiona dyni, sezamu uratuje od zaparć. Tylko jedna łyżka stołowa zawiera jedną czwartą dziennej dawki błonnika.

Należy podkreślić, że zawartość włókien w produktach zależy od stopnia ich przetworzenia. Przede wszystkim dotyczy produktów rafinowanych - ryżu, gryki, owsa, cukru, mąki. Wszystko, co jest białe - nie zawiera błonnika, ponieważ "czystość" ziaren, właśnie, oznacza oczyszczanie ich z zewnętrznej warstwy - łuski, która jest źródłem błonnika.

produkty zawierające błonnik do utraty wagi

Dlatego wybierz nierafinowane odpowiedniki, są smaczniejsze i zdrowsze.

Kup żywności zawierającej błonnik nie wystarczy do utraty wagi. Pytanie brzmi: jak je ugotujemy. Czy masz wątpliwości co do błonnika w ziarnach, które gotujesz przez 3 godziny? Prawidłowo, ponieważ żadna skorupa nie wytrzyma tak długiego gotowania. Najbardziej użyteczną metodą obróbki cieplnej i pod względem zachowania błonnika oraz wszelkich witamin i aminokwasów jest namaczanie. Aby zachować korzyści w zbożach i roślinach strączkowych, moczyć je przez noc w wodzie. Rano otrzymasz gotowe ziarna, które należy oblać wrzątkiem.