Laktoza to złożony węglowodan zawierający cukier w produktach mlecznych. Główną rolą tej substancji jest utrzymanie prawidłowego metabolizmu.

Laktoza produkowana przemysłowo jest dodawana do leków do leczenia schorzeń żołądkowo-jelitowych.

Pomimo faktu, że korzystne jest doprowadzenie tej substancji do ciała wielu osób, szczególnie w starszym wieku, rozwija się nietolerancja laktoza . Istnieje również nietolerancja genetyczna dla laktozy.

Objawy tego odchylenia są następujące:

  • biegunka;
  • wzdęcia;
  • zapalenie skóry.

Aby pozbyć się tych objawów, należy kontrolować zawartość laktozy w żywności. W tym celu podajemy produkty zawierające laktozę.

Jakie pokarmy zawierają laktozę?

  1. Najwyższa zawartość laktozy w produktach mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu to kefir (6 g na 100 g), mleko (4,8 g na 100 g), jogurt (4,7 g na 100 g).
  2. Również w dużych ilościach laktoza jest obecna w produktach przygotowanych z mlecznej śmietany (6,9 g na 100 g), kaszy manna (6,3 g na 100 g), kaszy ryżowej (18 g na 100 g).
  3. Może wydawać się to zaskakujące, ale w żywnościach, które nie są związane z mlekiem, występuje wysoka zawartość laktozy. Nugat na przykład zawiera 28 g laktozy na 100 g produktu, pączki i tłuczone ziemniaki 4 - 4,6 g.
  4. Istnieją produkty mleczne o niskiej zawartości laktozy, takie jak margaryna, masło i ser mozzarella (0,1-0,6 g).

Nawet w przypadku ostrej nietolerancji laktozy lekarze nie zalecają całkowitego odrzucania mleka. Nie zawierające laktozy produkty mleczne zostały opracowane specjalnie dla takich osób. Aby zmniejszyć poziom laktozy w diecie, można spożywać pokarmy zawierające aktywne bakterie kwasu mlekowego. Może być wzbogacony o bifidus ogurts i specjalne preparaty medyczne.

zawartość laktozy w produktach