Dill jest znany człowiekowi od co najmniej 5000 lat. Od starożytnego Egiptu zachowały się kopie kopru, a starożytni Grecy przywieźli go do Europy, zasiewając doliny Alp. Przyjmujemy nieco protekcjonalną stronę naszego, obecnie bardzo zwyczajnego zioła - zostawiamy ją w naszej diecie na połączenie z młodymi ziemniakami, aw naczyniach preferujemy bardziej dźwięczne przyprawy - regan, tymianek, kolendrę, estragon, szałwię, oregano, rozmaryn itp. d.

Okazuje się, że takie zaniedbanie szkodzi tylko nam samym - koperek nie tylko dziedzictwo kulinarne, ale prawdziwe zioło lecznicze, które jest używane jako "pierwsza pomoc" przy braku leków, a solidni farmaceuci często przygotowują leki z samej trawy.

Starożytni Egipcjanie wiedzieli o dobroczynnych właściwościach kopru, ale nie możemy być mniej świadomi niż oni.

Przydatne właściwości kopru dla różnych chorób

Do przewodu pokarmowego

Wiele niejasno pamiętam o wodzie koperkowej, która jest dobra do picia dla żołądka. Oczywiście, jest to przydatne z powodu kopru, ponieważ zioło to jest głównie żołądkowe.

Korzystne właściwości zielonego koperku są tak istotne, że jest on nawet poważnie brany pod uwagę w czerwonce jako naturalny środek antyseptyczny dla żołądka.

Kiedy zaburzenia odżywiania, wzdęcia, biegunka, skurcze, ból w żołądku, wystarczy pić wywar z nasion kopru, przyniesie ulgę bardzo szybko.

Korzystny wpływ tego kopru na przewód pokarmowy wynika z połączenia flawonoidy a olejki eteryczne w składzie naszego chwastu są biologicznie czynnymi substancjami, które stymulują produkcję enzymów żołądkowych i pęcherzyka żółciowego.

Ponadto, koperek łagodzi podrażnione błony śluzowe (szczególnie prawdziwe w przypadku biegunki), a także dezynfekuje cały przewód żołądkowo-jelitowy. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, koperek absorbuje wszystkie gnilne mikroorganizmy i pomaga usunąć je z organizmu tak szybko, jak to możliwe.

Do dróg oddechowych

Korzystne właściwości koperku będą bardzo przydatne w przypadku zapalenia oskrzeli i problemów z płucami, ponieważ trawa ma silne działanie wykrztuśne. Dill poprawia przepuszczalność płuc, "oczyszcza" je z procesów stagnacyjnych, łagodzi obrzęki - jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów leżących w łóżku. Jakieś pół łyżki zielonego kopru przyniesie ulgę pacjentowi nawet z astmą oskrzelową.

Przydatne właściwości kopru dla kobiet

Dill ma szczególne korzystne właściwości dla kobiet. Przede wszystkim to zioło normalizuje cykl menstruacyjny, jak już wspomnieliśmy, koperek zawiera substancje biologicznie czynne - flawonoidy. Wpływają i łagodzą zaburzenia hormonalne, jak również zwykłe małe rzeczy życia - zmiany nastroju, ból, obrzęk, zaparcia podczas PMS.

Korzystne właściwości kopru pozwalają mu zarówno zapobiegać i leczyć zapalenie pęcherza moczowego, drozda (przyjmowane zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz), a także na wszelkie dolegliwości układu moczowego.

Wlew koperkowy do odchudzania

Ponieważ wszystko, co ma korzystny wpływ na przewód pokarmowy, automatycznie staje się dobrodziejstwem dla utraty wagi, oznacza to, że stosowanie kopru w utracie wagi nie jest najgłupszą opcją. Oczywiście, nie spali tłuszczu i nie zwiększy wytrzymałości podczas treningów, takich jak napoje energetyczne, ale napar z kopru na odchudzanie normalizuje trawienie, oczyszcza ciało z produktów rozpadu i przydatne właściwości kopru dla kobiet uwolnić się od problemów z zaparciami, wzdęciami, wzdęciami.

Napar z kopru

Składniki:

  • suszone ziele kopru - 1 łyżka.
  • wrzącej wody - 0,5 l.

Gotowanie

Suszona trawa zalewa wrzątkiem i nalega 1 godzinę. Następnie należy go przefiltrować i wypić po ½ łyżki. trzy razy dziennie przed posiłkami. Weź infuzji powinno się pozbyć problemów żołądkowych.