Dla naszego stołu koper jest dość powszechny. Dodajemy ją do sałatek, zup, dań głównych. Używaj w postaci świeżej lub suszonej. Ale wyhodować naprawdę przydatną uprawę, a nawet szczodrą, nie jest tak łatwo!

Rosnący koperek w otwartym polu

Jeśli na łóżkach sąsiada z równymi rzędami z jasnozielonymi plonami i nigdy nie udało ci się wyhodować soczystych zielonych, to całkiem możliwe, że popełniłeś błędy podczas sadzenia i pielęgnowania kopru. Rozważ podstawowe zasady udanej uprawy.

  1. Przede wszystkim, aby zawsze mieć świeże warzywa na stole, należy nabyć kilka odmian o różnych porach dojrzewania na raz. Co dwa miesiące zasiewają nowe nasiona.
  2. Zanim posadzisz nasiona kopru, musisz przygotować odpowiednią glebę. Powinien być dość luźny, z wysoką zawartością składników odżywczych. Jeśli w tym samym czasie, aby zapewnić wystarczająco długie godziny dzienne i obfite podlewanie, pierwsze pędy nie będą długo czekać. Kwaśna gleba na terenie musi zostać zneutralizowana wapnem.
  3. Nasiona są wstępnie namoczone. Pochłaniają wilgoć i pęcznieją, co powoduje szybsze kiełkowanie w glebie. Powinny być sadzone natychmiast po tym, jak zanurzą się w wodzie na kilka dni. Zewnętrznie mogą pozostać suche.
  4. Uprawa i pielęgnacja kopru po posadzeniu i pojawienie się pierwszych pędów sugerują odchwaszczanie i nawożenie fosforanu i potażu nawóz .
  5. Powinien być wysiany w taki sposób, aby między sadzonkami znajdowało się co najmniej 10 cm, a między rzędami 30 cm.
  6. Dla udanego sadzenia koperek i dobrej opieki jest wybrać odpowiedni czas. Lądowanie pod zimą przed mrozem lub wczesną wiosną czyta się najkorzystniej. Przy sadzeniu zimowym nasiona są chowane o 4 cm, ze sprężyną o 0,5 cm.

Jak wyhodować dobry koperek?

Samo sadzenie kopru w otwartym terenie nie jest trudne. Ale wyhodować naprawdę dobre zbiory nie jest takie proste. Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że najczęstszym problemem, z którym mają do czynienia podczas uprawy kopru w otwartym polu, jest żółknięcie lub wysuszenie zieleni. Istnieje kilka powodów, dla których żółty koperek zmienia kolor na żółty:

  • gleba nie jest wystarczająco żyzna lub nasiona są zbyt gęsto zasiane;
  • zbyt kwaśna gleba;
  • za mało wilgoci.

Często ogrodnicy mają do czynienia ze szkodnikami koperkiem. Zieloni są zwykle niesamowite. mszyca . Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem. Najbezpieczniejszym z nich jest pokrzywa. Jak radzić sobie z mszycami w koprze z pokrzywą: drobno posiekać i nalegać na wodę przez tydzień. Następnie, kilka dni z rzędu, ten napar trzeba podlać łóżka. Rośliny doskonale przyswajają wszystkie składniki odżywcze i po kilku dniach pojawia się odporność na mszyce.

Inna metoda radzenia sobie z mszycami w koprze, w oparciu o wykorzystanie popiołu. Wypełnia się go gorącą wodą i pozostawia na noc. Rano odfiltruj roztwór i dodaj tarte mydło do prania. uprawa kopru w otwartym terenie Spryskaj łóżka tym roztworem. Po kilku dniach zmyć wodą.

Możesz użyć skórkę cebulową i skórkę cytrusową. Wszystko to wlewa wrzątek, nalegać na trzy dni. Po tym czasie mieszaninę filtruje się i butelkuje. Gdy pojawiają się oznaki mszyc, łóżka są leczone tym naparem.

Czasami ogrodnicy zadają sobie pytanie, dlaczego koper rośnie słabo. Ten problem pojawia się, gdy nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych w glebie, w szczególności azotu. Z braku fosforu liście mogą nawet stać się czerwonawe. Dlatego nie powinieneś zapominać o ubiorze, ale nie powinieneś też być zbyt gorliwy. Zieloni bardzo absorbują wszystko, co przynosisz do gleby.