Każdy, nawet najbardziej doświadczony ogrodnik, zawsze zależy od warunków pogodowych. Zdarza się, że nagłe zimne zatrzaski wiosną lub wczesnym latem powodują znaczne uszkodzenia roślin. W takich przypadkach pomaga w pokryciu materiału.

Materiał pokrywający rośliny

Jest tak wiele sposobów na ukrycie łóżek. Trudno powiedzieć, który materiał wierzchni jest lepszy. Wszystko zależy od tego, jakie cele realizujesz i czego dokładnie oczekujesz od użytego materiału. Mieszkańcy obszarów wiejskich z powodzeniem stosują zarówno sprawdzone i tradycyjne metody, jak i nowe technologie. Rozważ kilka opcji, niż możesz ukryć łóżka.

  1. Najprostszy i najdłużej używany materiał - lapnik . Jeśli Twój letni domek znajduje się w pobliżu lasu, zawsze możesz uzyskać ten materiał. Ta metoda jest odpowiednia do ochrony upraw cebulowych przed zamarzaniem i vypryvaniya, lapnik dobrze odstrasza gryzonie.
  2. Włókniny. Wykonane są z włókien polipropylenowych związanych wysokimi temperaturami. Ten sposób schronienia w zimnej porze doskonale chroni przed mrozem, a latem przed przegrzaniem w palącym słońcu. Pielęgnacja jest bardzo prosta: po użyciu dokładnie opłucz i osusz dokładnie, a następnie przechowuj do następnego razu w miejscu chronionym przed gryzoniami. Używaj materiałów nietkanych do warzyw i roślin owocowych w okresie przymrozków. Wady obejmują kruchość tego typu schronienia, dość łatwo jest rozerwać i stale przylega do twardych przeszkód.
  3. W przypadku tusz nadają specjalny materiał na łóżka "lutrasil" . Ten materiał dotyczy również włókniny. Jego koszt jest dość wysoki, ale jest w pełni uzasadniony podczas operacji. Lutrasil doskonale przepuszcza wilgoć i nie jest mokra, na jej powierzchni nie tworzy się kondensat. Możliwe jest schronienie zarówno dla całych plantacji, jak i osobnych wyładunków.
  4. Analogiem lutrasilu jest spunbond . Nie wymaga konstrukcji ramy, dobrze również odprowadza wilgoć i powietrze. Materiał idealnie się myje i szyje, nie gnije i tworzy mikroklimat do sadzenia pod nim. Może służyć do 6 lat.
  5. Agril. Materiał pokrywający do łóżek, nieco podobny do poprzednich, ale mający swoje zalety. Agril doskonale omija promienie słoneczne, ale je rozprasza. Warunki pod takim schronieniem są całkiem korzystne: rośliny nie są parowane w upale, aw chłodzie nigdy nie zamarzają. Doskonały do ​​uprawy roślin w krótkim czasie.

Jak ukryć łóżka?

Po wybraniu najbardziej optymalnych metod schronienia w letnim domku należy rozważyć kilka podstawowych zasad ich użytkowania. W pierwszej połowie maja z reguły ogrodnicy sadzili sadzonki w ziemi. Łóżka w schronisku zaczynają się od montażu łuków. Następnie łuki są pokryte włókniną, która chroni sadzonki przed silnymi wiosennymi wiatrami i palącym letnim słońcem. Jeśli pogoda znowu się zmieni i powróci chłód, folia z tworzywa sztucznego zostanie przeciągnięta na włókninę.

Materiał osłonowy dla truskawek i podobnych roślin powinien być starannie wybrany. W okresie pączkowania należy go pokryć, materiał pokrywający rośliny aby mrozy nie zrujnowały zbiorów pierwszych i najbardziej pożądanych jagód. Włóknina jest dobrze przystosowana do tego celu. Materiał pokrywający truskawki kładzie się bezpośrednio na krzakach, a krawędzie dociska się do podłoża.

Stosowanie materiałów pokrywających dla roślin jest dość kłopotliwe. Każdego ranka powinieneś otwierać sadzonki, aby się nie zatrzymywały, a wieczorem ponownie ukryć je przed zimnem. Folia polietylenowa powinna być używana tylko w przypadku przymrozków i zimna, i weź włókninę, aby trochę czasu. W upale chroni plantacje przed palącym słońcem i tworzy cień, którego potrzebują.