Korzyści płynące z octu dla ciała są znane od czasów starożytnych. Nic dziwnego, że wyprodukowano go w Babilonie i Asyrii. Następnie został nazwany "kwaśnym winem" i został nawet dany dzieciom w celu wzmocnienia odporność , wojowników do dezynfekcji ran i chorej grypy. Teraz lekarze udowodnili, że ocet jest zarówno korzystny, jak i szkodliwy dla organizmu.

Korzyści z octu

Podkreślamy, że tylko prawdziwy ocet jest użyteczny, a nie syntetyczny, który został wymyślony w XIX wieku przez niemieckiego naukowca Hoffmanna. Ta druga opcja jest odpowiednia tylko do celów cukierniczych.

Główne właściwości lecznicze octu to jego właściwości dietetyczne. Wielu dietetyków zaleca osobom cierpiącym na otyłość przyjmowanie octu, zwłaszcza jabłkowego, kilka razy dziennie. Najważniejsze to znać dawkę. Zwykle do szklanki ciepłej wody dodaje się dwie łyżeczki octu jabłkowego lub łyżkę zwykłej łyżeczki i pije się przed posiłkami. Możesz poprawić smak napoju łyżką miodu. Jeśli nagle zjedzony przez dietetyka, po obfitym święcie podjada się ocet wodą. W tym ostatnim przypadku będzie to katalizator do trawienia tłustych i ciężkich produktów spożywczych. Niektórzy koneserzy dodają trochę octu do lewatywy. Twierdzą, że proces oczyszczania jelit będzie bardziej skuteczny. Lekarze z kolei twierdzą, że jedzenie ocet , stosowane w dużych ilościach, przynosi nie tyle korzyści, ile szkód. Dlatego podstawowa zasada jego przyjęcia - dawkowanie. To zależy od specyfiki ludzkiego ciała.

Oprócz pomagania w oczyszczaniu organizmu z toksyn, ocet jest skuteczny w:

  • astma oskrzelowa;
  • migrena;
  • zapalenie stawów i polistyrozy;
  • choroby zimne i wirusowe;
  • choroby przełyku, jelit i żołądka.
użycie octu do ciała

A jednak esencja nie jest lekarstwem. Dlatego ocet spożywczy jest czasem w stanie wyrządzić szkodę nie tylko z korzyścią dla człowieka.

Zraniony ocet

Picie z octem wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Nadużycie ma odwrotny skutek. Tak więc, przy nadmiernym, fanatycznym spożywaniu takiego napoju, osoba może rozwinąć zapalenie okrężnicy i marskość wątroby. Ludzie, którzy są zainteresowani, na przykład, zapalenie żołądka lub wrzody, ocet jest przeciwwskazany. Nie można go pić pacjentom z nadciśnieniem i chorymi na cukrzycę. Lekarze kategorycznie zabraniają stosowania go w jakiejkolwiek formie osobom cierpiącym na zapalenie nerek, zapalenie wątroby i zaburzenia nerwowe.