Błonnik rozpuszczalny zawarty w soczewicy idealnie nadaje się do diet odchudzających. Dania z soczewicy spowalniają trawienie i utrzymują ciało pełne przez długi czas.

W 100 gramach gotowanych soczewicy wszelkiego rodzaju zawiera 7,8 gramów białka i 340 kalorii. Soczewica jest jedynym rodzajem roślin strączkowych, które nie powinny być moczone przed gotowaniem. Surowe soczewica nigdy nie jest spożywana.

Jednak soczewica jest odpowiednia nie tylko w programach do odchudzania. Ze względu na swoje właściwości soczewica przynosi następujące korzyści dla naszego organizmu:

 • stabilizuje poziom cukru we krwi i chroni przed cukrzycą typu 2;
 • wzbogaca organizm w żelazo, które jest niezbędne do produkcji hemoglobiny. Jedna szklanka gotowanej soczewicy daje nam około 37% zalecanej dziennej ilości żelaza;
 • dostarcza organizmowi białka. Jedna szklanka ugotowanej soczewicy dostarcza nam około 25% wymaganej dziennej dawki białka;
 • zapobiega wrodzonym anomaliom u dzieci. Jedna szklanka gotowanej soczewicy daje naszemu organizmowi ponad 80% zalecanej dziennej dawki kwasu foliowego;
 • zapobiega ryzyku zachorowania na raka - zwłaszcza raka piersi;
 • chroni przed chorobami układu krążenia, ponieważ obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu w organizmie.

Jak gotować soczewicę?

 1. Przejdź przez soczewicę - często zawiera małe kamyki.
 2. Umyć soczewicę i przykryć odrobiną zimnej wody.
 3. Pozwól wodzie zagotować, gotuj soczewicę przez 5-10 minut i odcedź.
 4. Napełnij soczewicę gorącą wodą i ugotuj ją (przygotowanie pełnego przygotowania trwa zwykle 45 minut). Jeśli nie chcesz opróżnić pierwszej wody, potrawa będzie bardziej nasycona - ale także bardziej surowa, ponieważ w soczewicy jest dużo żelaza nie-helowego, które organizm pochłania tylko o 2-20%.
 5. Aby lepiej wchłonąć żelazo, spróbuj jeść pokarmy zawierające witaminę C wraz z soczewicą, mogą to być owoce (jakiekolwiek owoce cytrusowe, truskawki, kiwi) lub warzywa (pomidory, słodka papryka, kapusta).
 6. Przygotować potrawy z soczewicy, dodać cebulę, czosnek, zioła, a także marchew, pomidory lub paprykę.
 7. Sól z soczewicy musi być bardzo gotowa.
 8. Na środku lub na końcu gotowania dodaj oliwę z oliwek do jedzenia.
 9. Soczewica dobrze komponuje się z ryżem i białym winem.

Jak gotować soczewicę w wolnym naczyniu?

Wspomniano już powyżej, że podczas gotowania jakiejkolwiek soczewicy dla dziecka lub osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym, pierwsza "ciężka" woda musi zostać osuszona. Jeśli twój multicooker nie zapewnia takiej możliwości - lepiej zrobić ze zwykłą patelnią.

jak gotować soczewicę

Kiedy soczewica może być szkodliwa?

Każdy rodzaj soczewicy spożywanej w nadmiernych ilościach będzie miał negatywny wpływ na twoje oczy i wzrok.

Ponadto dania z soczewicy mogą być szkodliwe, jeśli wystąpią następujące problemy:

 • zespół jelita drażliwego lub spastyczne zapalenie okrężnicy;
 • dna;
 • niewydolność nerek.