Węglowodany - duża klasa związków organicznych, uniwersalne źródło energii dla organizmu człowieka. Węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania metabolizm Są zaangażowani w produkcję hormonów, enzymów i innych związków ciała. Aby właściwie odżywić, należy wiedzieć, która żywność jest powiązana z węglowodanami, a także móc odróżnić węglowodany proste od złożonych.

Co dotyczy prostych węglowodanów?

Proste lub szybkie węglowodany to sacharoza, fruktoza i glukoza. Żywność zawierająca dużo prostych węglowodanów powoduje wytwarzanie dużych ilości insuliny i rozpoczyna proces odkładania tłuszczu. Dlatego zalecane są proste węglowodany podczas diety.

Glukoza jest jednak niezbędna dla prawidłowego metabolizmu i funkcjonowania mózgu. Pożądane jest spożywanie go w rozsądnych ilościach, i jest on zawarty głównie w jagodach i owocach, mistrzami w ilości glukozy są wiśnia, arbuz, malina, dynia, winogrona.

Fruktoza występuje również w jagodach i owocach. Jest słodszy, dlatego zastępując cukier fruktozą, można zmniejszyć całkowitą zawartość kaloryczną spożywanych słodyczy. Ponadto fruktoza nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu insuliny, dlatego zaleca się ją dla diabetyków zamiast cukru.

Sacharoza - najbardziej niezdrowy węglowodan. Dzieli się bardzo szybko i jest przechowywany w komórkach tłuszczowych. Zawiera sacharozę w słodyczy, słodkich napojach, lodach, a także - w burakach, brzoskwiniach, melonach, marchwi, mandarynkach itp.

Czym są złożone węglowodany?

Złożone lub wolne węglowodany to skrobia, pektyny, błonnik, glikogen. Ciało wydaje dużo energii dzieląc te węglowodany, wchodzą one do krwi równomiernie i w niewielkich ilościach, dzięki czemu wywołują uczucie sytości i nie powodują gwałtownego skoku w insulinę.

Złożone węglowodany zawarte są głównie w zbożach, fasoli, orzechach. Owoce i warzywa najczęściej należą do prostych i złożonych węglowodanów.

Porady żywieniowe

Dietetycy nie zalecają całkowitego wykluczenia węglowodany z diety. Naturalnie, proste węglowodany powinny być ograniczone, a złożone powinny być spożywane rano. Jeśli nie wiesz, jakie produkty są związane z węglowodanami, możesz zapoznać się z tabelami przedstawiającymi skład podstawowych produktów spożywczych.

Czym są złożone węglowodany?

W codziennej diecie pokarmy węglowodanowe powinny wynosić około 400-500 g. Jeśli jesteś na diecie, spożywaj co najmniej 100 gramów pokarmów zawierających wolne węglowodany dziennie.