Chcąc schudnąć, ludzie często ostro ograniczają spożycie mięsa, mleka, chleba, zbóż. Odrzucając produkty bogate w białko, można zauważyć znaczny wzrost apetyt podział. Nadmiar białka może negatywnie wpłynąć na stan organizmu.

Pokarmy białkowe

Zobaczmy, co jest zawarte w koncepcji żywności białkowej i w jakich produktach spożywczych zawartość białka jest maksymalna.

Większość białka znajduje się w produktach zwierzęcych: mięsie, mleku, twarogu, rybach, serze, jajach itp. Zawiera białko i produkty roślinne. Znaczna jego ilość w roślinach strączkowych, zbożach (na przykład w kaszy perłowej), w chlebie. W małych ilościach białka nawet w warzywach.

Ale nie myśl, że takie jedzenie składa się wyłącznie z białka (na przykład w mięsie zawartość białka wynosi tylko 15-20% całkowitej masy). Każdy produkt składa się z wielu komponentów. Są to węglowodany, kwasy tłuszczowe, celuloza , witaminy i korzystne pierwiastki śladowe. Dlatego tak ważne jest dla twojego zdrowia poprawne wybieranie i łączenie różnych grup produktów. Nie można całkowicie zrezygnować z białka, węglowodanów i witamin i zachować zdrowie.

Ważne jest nie tylko zrozumienie, jaki rodzaj żywności należy do białka, ale także uwzględnienie potrzeby i dziennego zapotrzebowania na białko. Wskaźnik ten może znacząco różnić się u tych, którzy próbują budować masę mięśniową lub walczą z nadwagą. To zależy od płci i wieku osoby, jego stanu zdrowia i innych czynników.

Białko zwierzęce i roślinne

Produkty związane z żywnością białkową są zwykle podzielone na dwie grupy zawierające białko zwierzęce i roślinne. Obie grupy mają swoje mocne i słabe strony. Żywność roślinna jest łatwiejsza w trawieniu i mniej kaloryczna. Ale białka zwierzęce są bardziej przydatne dla naszego organizmu.

co zawiera żywność białkowa