Głównym mechanizmem działania organizmu jest metabolizm. Przyczynia się do rozwoju i wydatkowania energii lub kalorii dla wszystkich rodzajów działalności. Jeśli ten proces jest zaburzony w organizmie, to jest narażony na częste choroby, tarczycy, przysadka, przysadka mózgowa, gruczoły płciowe i nadnercza cierpią.

Zaburzenia metabolizmu często występują z powodu niedożywienia, awarii systemu nerwowego. Bardzo często powodem naruszenia metabolizmu jest słabe przetwarzanie tłuszczów w wątrobie. Rola tłuszczu w metabolizmie jest świetna. Wyjaśnia to fakt, że tłuszcze lub, lepiej powiedzieć, cholesterol w organizmie zaczynają przekraczać normę, są stopniowo deponowane w rezerwie. Może to spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, rozwój chorób serca i udarów. A najważniejszą chorobą dla nas, która przyczynia się do zaburzeń metabolicznych, jest otyłość.

Rola witamin w metabolizmie

Bardzo często brak jakiejkolwiek witaminy zmniejsza aktywność enzymu, spowalnia lub całkowicie zatrzymuje reakcję, która jest przez nie katalizowana. Z tego powodu występuje zaburzenie metaboliczne, po którym choroba zaczyna się rozwijać.

W przypadku braku witamin obserwuje się szczególne zaburzenie metaboliczne - hipowitaminozę. Bardzo ważne jest to, że brak jednej witaminy w organizmie nie może być wypełniony przez inną. Zdarza się również, że żywność zawiera wystarczającą ilość witamin, a hipowitaminoza wciąż się rozwija, dlatego przyczyną jest jej słabe wchłanianie.

Rola wątroby w metabolizmie

Do metabolizmu trawienia oznacza dużo wątroby. Ponieważ wchodzi do substancji, przenika do krwi i cierpi z powodu przemiany metabolicznej. Tłuszcze, białka, węglowodany, fosforany, glikogen i wiele innych związków są syntetyzowane w wątrobie.

Ważną rolę w metabolizmie odgrywa metabolizm białek w wątrobie. W tworzeniu białka istotną rolę odgrywają aminokwasy, pochodzą z krwi i pomagają w przemianie materii. Fibrynogen, protrombina, która tworzy się w wątrobie, bierze udział w krzepnięciu krwi.

Również jedna z głównych ról w metabolizmie węglowodanów grać. Wątroba jest głównym miejscem przechowywania węglowodanów w organizmie, ponieważ zawiera dużą podaż glikogenu. Wątroba reguluje ilość glukozy, która jest przeznaczona dla krwi, jak również wystarczającą ilość wypełnienia jej tkankami i narządami.

Ponadto, wątroba jest producentem kwasów tłuszczowych, z których powstają tłuszcze, mają znaczny udział w metabolizmie. Inna wątroba syntetyzuje tłuszcze i fosfatydy. Przenoszone są przez krew do każdej komórki ciała.

Istotna rola w metabolizmie należy do enzymów, wody, oddychania, hormonów i tlenu.

Enzymy przyspieszają reakcje chemiczne w ciele. Te cząsteczki znajdują się w każdej żywej komórce. Z ich pomocą niektóre substancje zostają przekształcone w inne. Enzymy należą do jednej z najważniejszych funkcji w organizmie - regulacji metabolizmu.

Woda ma również ważną rolę w metabolizmie:

  • wystarczająca ilość wody we krwi dostarcza substancji odżywczych do organizmu;
  • z braku metabolizmu wody zwalnia;
  • jeśli nie ma wystarczającej ilości wody we krwi, to ciało jest gorzej zaopatrywane w tlen, dzięki któremu można obserwować letarg, spadek liczby spalonych kalorii;
  • rola wątroby w metabolizmie
  • przy niedoborze wody żywność jest nie tylko słabo strawiona, ale jedzenie uważa się za niekompletne.

Z powyższego można zrozumieć, że tlen ma również znaczącą rolę w metabolizmie. Z jego niedoborem kalorie są mocno spalone, a ciało staje się powolne. Właściwe zużycie tlenu przez organizm zależy od oddychania.

Bardzo trudno przecenić rolę hormonów w metabolizmie. Rzeczywiście, dzięki nim wiele procesów chemicznych jest przyspieszanych na poziomie komórkowym. Dzięki stabilnej pracy hormonów nasze ciało jest aktywne, człowiek wygląda i czuje się dobrze.