Jagnięta są najprostszymi mikroorganizmami pasożytniczymi, które mogą przeniknąć do ludzkiego organizmu podczas spożywania skażonej żywności i wody, a także poprzez skażone ręce i przedmioty gospodarstwa domowego, od zwierząt domowych. Pasożyty te mogą powodować lambliozę, która atakuje błonę śluzową jelita cienkiego.

Badania tych mikroorganizmów i ich wpływ na zdrowie człowieka trwają do dziś, dlatego istnieje wiele nieuzasadnionych hipotez, a także mitów i złudzeń. W szczególności dość często wśród pacjentów, a nawet niektórych lekarzy można usłyszeć diagnozę Giardia w wątrobie. Jak ustalić lamblię w wątrobie, przez jakie leczenie są zalecane, a także czy taka diagnoza jest wiarygodna, rozważymy dalej.

Objawy Giardia w wątrobie

Natychmiast należy zauważyć udowodniony fakt, że Giardia pasożytuje tylko w jelicie cienkim, przebywając w mobilnej (wegetatywnej) postaci. W wątrobie, a także w pęcherzyku żółciowym i przewodach, nie mogą żyć, ponieważ Żółć zawarta w tych częściach przewodu pokarmowego ma szkodliwy wpływ na te pasożyty. I raz w jelicie grubym te pierwotniaki przekształcają się w stałą, wolną od zarodników formę, z której są bezpiecznie wydalane wraz z kałem. Zatem w wątrobie, jak również w innych narządach, pasożytowanie na Giardii nie może być. Ale dlaczego warto ustalić tę diagnozę?

Giardia, przyczepiając się do kosmków śluzowej ściany jelita cienkiego, przyczynia się do naruszenia trawienia w ciemieniu i motoru tej części jelita. Powoduje to następujące objawy:

  • ból brzucha (zwykle w regionie pępkowym);
  • wzdęcia;
  • nudności;
  • zaparcia, a następnie biegunka (żółty stolec, z domieszką śluzu);
  • zmniejszony apetyt;
  • drażliwość

Jeśli patologiczne procesy w jelicie cienkim występują przez długi czas, to może to wpływać negatywnie na inne części układu trawiennego, a zwłaszcza na funkcjonowanie wątroby. Dlatego pacjenci z giardiozą mogą być zaniepokojeni:

Ponadto stwierdzono, że giardiaza może nasilać istniejące towarzyszące patologie układu pokarmowego, zwiększając ich obraz kliniczny. Ale że wątroba jest dotknięta przez Giardię, żaden z tych objawów nie jest w stanie mówić, ale Jak rozpoznać Giardia w wątrobie również takiej diagnozy nie można przeprowadzić na podstawie analizy kału, krwi lub ultradźwięków.

Jak pozbyć się Giardii w wątrobie?

Jak już wspomniano, Giardia nie wpływa na wątrobę, więc nie ma potrzeby usuwania ich z tego miejsca. Aby pozbyć się lamblii, żyjąc w jelicie cienkim, niezbędny jest jedynie wyraźny obraz kliniczny giardiozy i wykrycie pasożytów w kale. W tym przypadku terapia medyczna jest prowadzona przy użyciu leków przeciwpasożytniczych, które są aktywne przeciwko pierwotniakom (Furazolidone, Trichopol, itp.).