Leczenie limfadenopatii jest złożone i całkowicie zależy od przyczyny, która spowodowała podobny obraz kliniczny. Program terapii opiera się na szczegółowej diagnozie, a także na wcześniejszej historii.

Leczenie limfadenopatii antybiotykami

W przypadku procesu zapalnego spowodowanego infekcją bakteriami zalecany jest cykl antybiotyków. Wybór leków zależy od rodzaju patogenu, który określa się w testach laboratoryjnych. Choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty , są leczone środkami, które hamują aktywność patogenu. W przypadku infekcji HIV terapia ma na celu zmniejszenie objawów.

Często leczenie limfadenopatii wywołane łagodnym lub złośliwym nowotworem wykonuje się chirurgicznie, po czym przepisuje się również antybiotyki. Zmniejsza to ryzyko dodatkowej infekcji.

Leczenie limfadenopatii środkami ludowymi

W przypadku limfadenopatii, która nie jest spowodowana poważnymi patologiami, można stosować popularne przepisy ludowe. Aby zmniejszyć ból w okolicy powiększonych węzłów chłonnych, zaleca się stosowanie kompresów i bulionów:

  1. Wymieszać 100 ml ciepłej wody i 50 ml nalewka z Echinacei . Kompres odbywa się przez noc.
  2. 500 g młodych pędów sosny gotuje się w 4 litrach wody na małym ogniu przez 2 godziny. W przefiltrowanej infuzji dodać łyżkę stołową cukru. Wlew gotuje się ponownie przez 2-3 godziny. Gotowy bulion łagodne leczenie pić 1,5 miesiąca na łyżce dwa razy dziennie.
  3. Folkowe leczenie limfadenopatii często wykonuje się za pomocą okładów z plewami o konsystencji papki. Łyżkę jej soku można mieszać z pół szklanki alkoholu i podawać płyn przez kilka dni. Gotowa nalewka służy do szlifowania i kompresji.

Jeśli leczenie ludowe jest nieskuteczne, lepiej udać się do szpitala.