Niektórzy uważają, że swędzenie roztoczy grozi tylko tym, którzy lekceważą zasady higieny. W rzeczywistości, ludzie czyści też stoją przed nim, ponieważ pasożyt czuje się dobrze zarówno w czystej, jak i brudnej skórze, i kupuje świerzb możesz nawet w drodze do pracy.

Jak wygląda roztocze swędzące?

Oskarżenie stawonogów o wszczęcie choroby rozpoczęło się dopiero w 1687 roku, chociaż wiedzieli o świerzbie nawet pół tysiąclecia przed naszą erą. Wynika to z niewielkiego rozmiaru pasożyta - nie więcej niż maku, więc można go było badać tylko pod mikroskopem. Roztocza roztoczy, których zdjęcie znajduje się poniżej, ma okrągły korpus i osiem kończyn, które pomagają mu poruszać się w warstwie rogowej naskórka.

Łagodny świąd - cykl życiowy

Żywot pasożyta wynosi nie więcej niż 1 miesiąc, samce mają rozmiar 0,15-0,2 mm, samice osiągają 0,25-0,35 mm. Wyróżnia się następujące etapy rozwoju swędzenia swędzenia.

 • metamorficzne - nowo powstałe larwy brukują drogę, przenikają do cebulek włosowych;
 • osoby rozmnażające się - gotowe do pomnożenia są wybierane na powierzchni skóry w celu zapłodnienia, a następnie gryzą skórę i opuszczają jaja.

Ile żyć żyje świerzb?

Pasożyt jest wrażliwy na warunki zewnętrzne, dla komfortowego życia potrzebuje określonej wilgotności i temperatury, które znajduje, pogłębiając się w skórze. Świerzbowce poza ciałem człowieka żyją nie dłużej niż 5 dni w temperaturze 27 ° C, o wilgotności nie większej niż 75% i temperaturze 21-22 ° C, to potrwa około 2 dni. Jeśli temperatura spadnie poniżej, roztocza swędzące popadną w anabiozę, a przy wartości ujemnej umrą. Zabicie pasożyta w temperaturze powyżej 60 ° C zajmuje około 10 minut.

Jajka roztocza

чесоточный клещ фото

Po kryciu samiec wkrótce umiera, a samica ponownie wchodzi na skórę, aby złożyć jaja. Kleszcz konopi jest w stanie wytworzyć specjalny enzym, który sprawia, że ​​skóra nadaje się do jedzenia. Po 2-4 dniach wyklute larwy zaczynają się żywić, tworząc skórę na skórze. Następnie przechodzą przez kilka kolejnych linii - po 4, 5 i 6 dniach. Ten ostatni zamienia ich w dorosłego, to znaczy do produkcji nowej generacji świerzbowca powinny spędzić 17-19 dni.

Jak możesz dostać świerzb?

Istnieje kilka sposobów infekcji:

 1. Kontakt - świerzb zaznacza się u osoby osiadającej podczas uścisku dłoni, podczas wydarzeń sportowych, seksu i innych interakcji.
 2. Kontakt z rodziną - pasożyty znajdują nowego mistrza, przechodzącego przez naczynia, pościel, ręczniki, artykuły papiernicze, symulatory. W ten sposób świerzb są trudniejsze do ustalenia, ponieważ potrzebują około pół godziny, aby dostać się do skóry. Nadal istnieje możliwość pobrania pasożyta ze zwierząt domowych, które mogą być jego nosicielem. W tym samym czasie same zwierzęta nie ucierpią, inny rodzaj takiego pasożyta, nieszkodliwy dla ludzi, jest dla nich niebezpieczny.

Świerzbowca u ludzi - objawy

Zdefiniować chorobę może tylko specjalista, pacjenci często mylić go z alergiami i podrażnienia skóry z innych powodów. Podejrzewany świerzb w obecności kilku znaków, tylko zaczerwienienie skóry lub silne pragnienie drapania mogą być satelitami różnych dolegliwości. Aby zdiagnozować świerzb, próbki pobierane są z dotkniętych obszarów skóry i wysyłane do analizy.

Świerzb kleszcza - objawy:

 • swędzenie, gorsze w nocy i wieczorem;
 • faliste linie na skórze;
 • Wysypka, która wygląda jak bańka z płynem;
 • krew i ropne strupy w obszarze podrażnienia.

Ukąszenie roztoczy

Pasożyt po ugryzieniu pogłębia się w skórze, gdzie się rozmnaża. Świerzb roztoczy na ciele to prowokator scabie, który jest klasyfikowany w następujący sposób.

 1. Typowy. Charakterystyka ciężkiego świądu, drapania skorupą i widocznego na ruchach skóry.
 2. Bez ruchów. Nocne swędzenie utrzymuje się, pojawiają się wysypka i zaczerwienienie, ale nie ma śladów pasożytniczego przejścia. Oznacza to, że tylko larwy są obecne, gdy zamieniają się w dorosłego, choroba przyjmie standardową formę.
 3. Norweg. Występuje z przedłużonym przyjmowaniem leków hormonalnych, niedobór odporności , niedowład i zaburzenia psychiczne. Swędzenie jest nieobecne, wysypki i zaczerwienienia rozprzestrzeniają się po całym ciele, tworzą się grube skorupy. Nazwę uzyskano z powodu pierwszego kraju, w którym choroba została dokładnie zbadana i opisana.
 4. Incognito. Ten rodzaj choroby występuje u osób, które często biorą prysznic. Większość pasożytów usuwa się ze skóry podczas mycia, więc objawy są słabe, wysypki są małe, świąd prawie nie odczuwany. Aby uzyskać pomoc, osoba nie stosuje się, nie korzysta z funduszy świerzb, więc jest on wektorem choroby, nie zgadując o tym.

Przebieg roztoczy świerzbu

чесоточные клещи у человека на теле

Powstały świąd prowadzi do powstania drapania i wysypki, w miejscu występowania larw i ich przebiegów. Świerzb roztocza u osoby na ciele szukającej cienkiej skóry, którą łatwiej ugryźć. Z tego powodu charakterystyczne lokalizacje to:

 • łokcie;
 • brzuch;
 • dłonie;
 • plecy i ramiona;
 • wnętrze palców;
 • gruczoły sutkowe;
 • bok i biodro;
 • narządy płciowe u mężczyzn;
 • stopy.

Zapalenie swędzenie - środki kontrolne i zapobieganie

Jeśli roztocza występują u danej osoby, wymagane jest leczenie, choroba nie przechodzi sama. Aby wyeliminować chorobę, musisz zniszczyć roztocze i jaja. Dzięki temu leki na skórę i środki dezynfekujące radzą sobie, pozwalając wyeliminować pasożyty z ubrań i innych rzeczy. Stosowanie środków ludowych w tym przypadku nie jest zalecane ze względu na ich niską skuteczność, co prowadzi do nowych wybuchów choroby.

Jak pozbyć się roztoczy świerzb?

Preparaty do eliminacji choroby są wydawane w postaci spreju lub kremów. Roztocza świerzbowca są eliminowane, gdy następujące środki są stosowane do czyszczenia dotkniętej skóry i obszarów przylegających do niej.

 1. Maść siarki z roztoczy świerzb - sprawdzony sposób na pozbycie się choroby. Dla dorosłych stężenie wynosi 33%, dla dzieci - 15-20%. Pocieraj maść przez tydzień.
 2. Spragal to aerozol, który jest wygodny dla rozległych zmian. Rozpylanie zaleca się wieczorem po kąpieli pod prysznicem, następne kąpiel dozwolona jest dopiero po 12 godzinach. Całkowite wyleczenie następuje po pierwszym zastosowaniu, ale objawy mogą pozostać przez kolejne 10 dni, ponieważ swędzenie powoduje marnowanie żywotnej aktywności pasożytów.
 3. Krotamiton - jest dostępny jako maść lub balsam. Stosuje się go raz dziennie, dopóki choroba nie zostanie całkowicie wyeliminowana.
 4. Benzylowy benzoesan to maść o stężeniu substancji aktywnej 20% dla dorosłych i 10% dla dzieci. Szybko się wchłania, nie psuje ubrań. Przed nałożeniem zaleca się przemywanie ciepłą wodą, aby otworzyć pory i wyeliminować pasożyty. Nakłada się na całe ciało, z wyjątkiem głowy. Możesz zmyć po 12 godzinach. Środek nie zabija roztocza, więc jest ponownie rozcierany 4 dnia.
 5. Permetryna jest kremem, który pomaga pozbyć się pasożytów po 2-3 aplikacjach.

Profilaktyka świerzbu

Nie wystarczy usunąć z roztocza roztoczy, leczenie polega na zapobieganiu ponownemu zakażeniu:

 1. W pokoju z pacjentem należy codziennie czyścić na mokro 1-2% roztworem sody lub środków dezynfekujących. Szczególną uwagę należy zwrócić na przedmioty, w których swędzenie może się poruszać z powodu częstego kontaktu - klamki drzwi, stół, zdalne od telewizora.
 2. Całą odzież pacjenta należy umyć w gorącej wodzie lub poddać wrzenia. Jeśli dziecko jest chore, nie można zapomnieć o dezynfekcji zabawek. Rzeczy, których nie można myć, należy prasować gorącym żelazkiem lub pozostawić na wolnym powietrzu na 5-7 dni.
 3. Aby zapobiec infekcji, nie należy zapominać o higienie osobistej i unikać kontaktu z potencjalnymi wektorami choroby.