W czasach starożytnych ludzie wierzyli, że krew posiada pewne magiczne moce. Teraz, dzięki nowoczesnym możliwościom medycyny, dzięki badaniom krwi można dowiedzieć się o stanie organizmu. Aby to zrobić, konieczne jest określenie wskaźnika szybkości sedymentacji erytrocytów (ESR).

ESR - co to jest?

Wskaźnik ESR jest określany w laboratorium i pokazuje stosunek frakcji białka osocza. W prostych słowach, ESR pokaże, jak szybko twoja krew rozpada się na frakcje. Dokładnie tempo tempa sedymentacji erytrocytów pokazuje, jak szybko to się dzieje. Jeśli ciało ma proces zapalny, to ESR może się zmienić, co będzie wyraźnym sygnałem choroby. Wskaźnik ESR u kobiet wynosi od 2 do 15 mm na godzinę.

Jaki wskaźnik SEA jest uważany za normalny?

Stopa ESR dla kobiet zależy od wielu czynników. Warto zwrócić uwagę na wiek i, oczywiście, kondycję ciała. Uważa się więc, że ESR jest prawidłowy u kobiet w wieku od 20 do 30 lat z szybkością od 4 do 15 mm / godzinę. Jeśli kobieta jest w ciąży, należy spodziewać się znacznie zwiększonej dawki - od 20 do 45 mm na godzinę. U kobiet w średnim wieku (od 30 do 60 lat) przyjmuje się, że norma wynosi od 8 do 25 mm na godzinę. Jeśli kobieta osiągnęła wiek powyżej 60 lat, testy najprawdopodobniej pokażą ESR od 12 do 53 mm na godzinę. ESR jest normalny u kobiet jest wyższy niż u mężczyzn.

Co zrobić, jeśli zmienione zostaną wskaźniki ESR?

Jeśli pełna liczba krwinek ustalono, że Twój ESR nie znajduje się w prawidłowym zakresie, nie panikuj. Być może przyczyną tego jest grypa lub infekcja wirusowa. Ponowne badanie krwi po wyleczeniu pokaże, że ESR znów znajduje się w normalnych granicach.

Jeśli ESR jest zawyżona, to całkiem możliwe, że przyczyna leży w diecie. Tak więc post, niedożywienie, a nawet znaczne spożycie pokarmu przed badaniem może wykazywać podwyższone ESR. Dlatego też, jeśli masz jakiekolwiek nieprawidłowości, wskazane jest powtórzenie analizy. Ponadto, badanie krwi podpajęczynówkowe może być wyższe niż normalnie, jeśli pacjent jest w okresie menstruacji, jest podatny na alergie lub w okresie poporodowym.

Jeśli liczba jest zbyt wysoka, warto przejść dodatkowe badania, wykluczyć możliwe przyczyny. Jeśli masz inne badania krwi, możesz być spokojny.

W przypadku niższej stopy ESR. Może to oznaczać wegetarianizm lub przyjmowanie niektórych leków.

Jakie choroby mogą powodować wzrost ESR?

Jeżeli wskaźnik ESR jest podwyższony, może to wskazywać na obecność gruźlicy, zapalenia płuc i innych ostrych chorób zapalnych. Ponadto obserwuje się zwiększoną szybkość zatrucia, raka i atak serca mięsień sercowy. Oczywiście, dla określenia wszystkich tych diagnoz, analiza ESR nie wystarczy. Jest możliwe, że przyczyna zawyżonej analizy może być ukryta w obfitym śniadaniu. Dlatego nie spiesz się, aby się zdenerwować, jeśli ESR jest powyżej normy.

Jeśli analiza wykazała, że ​​ESR jest prawidłowy, a limfocyty są podwyższone (norma często zależy od laboratorium i tylko lekarz może ją określić prawidłowo), możliwe jest zakażenie wirusowe. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że wskaźnik ESR jest bardzo obojętny, dlatego konieczne jest ponowienie analizy jeszcze raz.

W jaki sposób określa się ESR?

Istnieją dwie główne metody określania wskaźnika ESR. W krajach poradzieckich metoda morfologia krwi Panchenkov. Chociaż międzynarodowa metoda jest uważana za określającą wskaźnik ESR przez Westergren. Metody różnią się skalą pomiarową i probówkami. Należy jednak zauważyć, że dla zwiększenia ESR, międzynarodowa metoda na Westergren będzie dokładniejsza. Chociaż w większości przypadków metody będą wyświetlać te same wyniki.

Tak więc, jeśli wskaźnik ESR jest inny od normy, zdecydowanie powinieneś przeprowadzić ponowną analizę i upewnić się, że nie przyjmujesz żadnych leków, nie jesteś w ostatnim okresie menstruacyjnym lub po zabiegu chirurgicznym. Warto również przyjrzeć się swojej diecie.