Fasola zyskała sławę w XVI wieku, ale była wykorzystywana wyłącznie do celów dekoracyjnych, ponieważ jest to dość piękna roślina pnąca. Najpierw jedzono tylko zboża. Strąki po raz pierwszy zdecydowały się spróbować we Włoszech. Mieszkańcy tego kraju lubili smak niedojrzałych strąków i przynieśli nową odmianę fasoli - papryka. Później, już we Francji, uprawiano odmiany fasoli. Rezultatem była żółta i zielona odmiana zielonej fasoli, charakteryzująca się niższą zawartością białka, ale bardziej wzbogacona w witaminy, które są niezbędne dla naszego organizmu.

Ile kalorii w ziarnie zielonej fasoli?

Surowa kaloria zielona fasola może wynosić od 23-32 kcal na 100 g produktu. Surowy nie powinien być spożywany, ponieważ zawiera niewielką ilość toksycznych substancji, które są neutralizowane podczas procesu obróbki cieplnej. Po ugotowaniu zachowuje około 80% składników odżywczych, ale metoda przygotowania wpływa oczywiście na końcową zawartość kalorii w fasoli szparagowej.

Zatem kaloryczność gotowanej zielonej fasoli waha się od 47-128 kcal na 100 g produktu. Takie fasolki są idealne do dodawania do sałatek, omletów, mogą być stosowane jako dodatek do każdej diety.

Niezbyt odpowiednią opcją dla osób, które chcą schudnąć, jest fasola w postaci smażonej, ponieważ jej zawartość kaloryczna może osiągnąć 175 kcal na 100 g produktu.

Możesz również ugotować fasolę przez duszenia. W tej formie, w porównaniu do smażonej fasoli, jest bardziej dietetyczny, ale nadal znacznie przewyższa kaloryczność gotowanej fasoli i parze. Kaloryczna zawartość duszonej fasoli na 100 g produktu sięga 136 kcal.

Zawartość kaloryczna mrożonej zielonej fasoli na 100 g produktu wynosi tylko 28 kcal.

Tak więc idealną opcją dla diety jest gotowana i mrożona zielona fasola, której kaloryczność jest minimalna.

Przydatne właściwości zielonej fasoli

Zielona fasola jest bogata w witaminy E, A, C, B, kwas foliowy. Ponadto zawiera sole potasu, magnezu, cynku, a także żelaza, wapnia, chromu i siarki. Ta fasola jest bogata i włókno poprawia pracę układu trawiennego.

Maksymalna zawartość składników odżywczych w fasoli szparagowej pomaga wzmocnić układ odpornościowy, wzmocnić obronę organizmu w walce z zewnętrznymi czynnikami destrukcyjnymi. Ma działanie tonizujące, ułatwia przenoszenie zakażeń infekcyjnych i płucnych i nie komplikuje funkcji trawiennych, ponieważ kalorie zielonej fasoli zawierają niewiele.

Ze względu na jego zdolność do pozytywnego wpływania na wytwarzanie czerwonych krwinek, zaleca się stosowanie go z obniżonym poziomem hemoglobiny i niedokrwistością. Fasola normalizuje poziom cukru we krwi, co jest bardzo ważne dla osób chorych na cukrzycę.

Znana zielona fasola i jej zdolności przeciwdrobnoustrojowe kaloryczna zawartość zielonej fasoli czyni go użytecznym w przypadku patologii jelit, chorób jamy ustnej i gruźlicy. Osoby cierpiące na arytmię, miażdżycę i nadciśnienie tętnicze powinny zdecydowanie uwzględniać ten rodzaj fasoli w swoich codziennych posiłkach.

Szkodliwość zielonej fasoli

Nie zaleca się spożywania posiłków z zielonej fasoli osobom cierpiącym na wysoką kwasowość soku żołądkowego, zapalenia okrężnicy, zapalenia trzustki, wrzodów żołądka i zapalenia żołądka. Ludzie, których jelita nie pracują równomiernie, nie powinni jeść posiłków z zielonej fasoli w dużych porcjach lub codziennie.