Czy widziałeś kiedyś dość dziwny obraz, gdy pstrokatny wzór na kontrastującym jasnym tle nagle nabrał objętości i wprawił w ruch, chociaż byłeś całkowicie pewien, że cała kompozycja była całkowicie nieruchoma? Jeśli tak, to w tym momencie zostałeś uwięziony przez wzrok iluzje .

Nie wierz w twoje oczy!

Twój mózg zniekształcił prawdziwy związek między kształtem a wielkością obserwowanego obiektu, zmuszając cię do uwierzenia, że ​​obraz się porusza. Taka fałszywa percepcja wzrokowa pojawia się dość często i za to przede wszystkim musimy podziękować łańcuchowi połączeń między naszymi receptorami, organami wzroku i pewnymi ośrodkami mózgu odpowiedzialnymi za "rozszyfrowanie" przekazywanych im informacji wizualnych.

Takie oszustwa wzroku są zasadniczo różne od halucynacji, które są w istocie iluzją, tylko nie widzianą w rzeczywistości, ale tym, co ludzki mózg sam stworzył, tworząc w ten sposób "coś znikąd". Dzieje się tak w wyniku różnych zaburzeń czynności mózgu, a etymologia takich wizji może być różna, począwszy od wpływu jakichkolwiek czynników wprowadzanych do organizmu z zewnątrz w przypadku stosowania substancji odurzających lub psychotropowych i kończących się zaburzeniami psychicznymi lub elementarnym brakiem snu.

Rodzaje złudzeń

Istnieje wiele różnych rodzajów iluzji widzenia. Najczęściej spotykane z nich to: iluzja ruchu, podwójne obrazy i zniekształcone postrzeganie wielkości. Powinniśmy również wspomnieć lornetkowe iluzje. Każdy może przeprowadzić prosty eksperyment: ułóż razem końce palców wskazujących, umieszczając je poziomo, w odległości 30-40 cm od oczu i przeglądaj je w dal, lekko rozogniskowując oczy. Wyraźnie zobaczysz między nimi kolejną nieistniejącą falangę palca, podobną do małej kiełbasy. Przyczyna jego występowania leży w różnicy informacji, które nasz mózg otrzymuje z obrazu światła wchodzącego do siatkówki lewego i prawego oka.

Jeśli chodzi o złudzenia ruchu, są one bezpośrednio związane z interpretacją informacji o wielkości i prędkości przedmiotu, które są podawane w wizualnych centrach kory mózgowej. Na przykład wszyscy znają tzw. Efekt księżycowy prześladowań. Kiedy jeździsz nocą samochodem, wydaje ci się, że ciało niebieskie podąża za tobą i pomimo tego, że twój samochód porusza się z dość przyzwoitą prędkością, a księżyc teoretycznie po prostu pozostaje w miejscu.

Nawiasem mówiąc, nie wszystkie sekrety iluzji widzenia otrzymały logiczne wytłumaczenie. Ten sam księżyc zawieszony nad horyzontem wydaje się być znacznie większy niż wtedy, gdy jest tuż nad twoją głową. Dlaczego dostrzegamy zależność wielkości dużych obiektów od odległości i perspektywę lokalizacji w ten sposób, nauka jeszcze nie odkryła.

Sztuka do zobaczenia

Wiele rodzajów iluzji poglądów stało się po prostu darem niebios dla artystów i innych przedstawicieli świata sztuki. W szczególności prawie połowa wszystkich stworzonych w gatunku surrealizmu, w taki czy inny sposób, opiera się na oszukańczych efektach optycznych, dając możliwość zobaczenia połączonych lub podwójnych obrazów, nadając obrazom specjalne, ukryte znaczenie.

Ponadto, zdolność naszego mózgu do poszukiwania znanych form i obrazów, w których nie powinny być, przez stulecia były używane przez kapłanów, szamanów i psychików dla wszelkiego rodzaju przepowiedni i proroctw. Pracując z obrazami, które przejawiają się w różnych lepkich, płynnych i masowych substancjach, korelowały je z przyszłymi zdarzeniami. I dlaczego iść daleko? Wystarczy podnieść oczy i spojrzeć w niebo. W każdej chmurze, która unosi się nad tobą, jeśli chcesz, możesz zobaczyć przynajmniej kilka znanych form.

Tendencja ludzkiego umysłu do rozpoznawania w formie bez formy jest z powodzeniem stosowana w psychologii i psychiatrii, kiedy aby określić stan psychiczny pacjenta, ten ostatni jest proszony o określenie tego, co jest przedstawione w tak zwanych "obrazach w blocie", ciemnych plamach, które wydają się nieść obciążenie semantyczne. Niemniej dwie różne osoby widzą w nich zupełnie inne obrazy. Taką różnicę w widzeniu tłumaczy nie tylko obecny stan emocjonalny i psychiczny pacjenta, ale także stopień rozwoju złożonego łańcucha wzajemnych zależności między rzutowaniem obrazu na siatkówkę oka a późniejszym przekazywaniem informacji o nim do określonych ośrodków mózgu. To tłumaczy fakt, że niektórzy ludzie są znacznie łatwiej "widzieć niewidzialnego" w naszych zwykłych przedmiotach niż inni.

Ktoś z wielkich powiedział, że cały nasz świat wokół nas jest jedną wielką iluzją, psychologią percepcje który nie jest w pełni zrozumiały. Któregoś dnia zrozumiemy, jak skomplikowana maszyna ludzkiej świadomości współdziała z otoczeniem zewnętrznym, ale czy ułatwi życie? Oto jest pytanie.

iluzje optyczne1iluzje optyczne2iluzje optyczne3
iluzje optyczne4złudzenia optyczne5iluzje optyczne6
złudzenia optyczne7iluzje optyczne8iluzje optyczne9