Valga - małe miasteczko na skrajnym południu Estonia , centrum administracyjne hrabstwa o tej samej nazwie. Populacja Valga to tylko 12 tysięcy ludzi, z których przeważająca większość to etniczni Estończycy. Zwiększone zainteresowanie turystów tym miastem doprowadziło do przejścia przez nie estońsko-łotewskiej granicy. Również przez Valga, jedyną linię kolejową łączącą Estonię z Łotwa .

Железнодорожный вокзал

Historia Valga

Miasto Valga po raz pierwszy wspomniano w annałach z 1286 r. Spokojne istnienie miasta zostało przerwane przez I wojnę światową. W 1919 r. Łotwa, szukając sojuszników w wojnie z Rosją sowiecką, zwróciła się do Estonii o pomoc wojskową. Rok później, w ramach podziękowania za tę pomoc, część miasta Valga została zabrana przez Estonię. Później wielokrotnie dochodziło do konfliktów między oboma krajami w sprawie odchylenia granicy w jednym lub drugim kierunku, ale po tym, jak oba kraje weszły w 2007 r. W strefę Schengen, sprzeczności zniknęły. Ale stała się symboliczną granicą z zachowanymi punktami kontrolnymi i nadal przyciąga turystów.

Здание библиотеки и пруд

Klimat w Valga

Valga znajduje się w centrum Bałtyku, gdzie umiarkowany klimat morski napotyka klimat kontynentalny. Pogoda w Valga jest łagodna i bez dużych spadków temperatury. Latem termometr rzadko podnosi się powyżej +22 ° C, a zimą nie spada poniżej -5 ° C.

Co zobaczyć w Valga?

Valga jest mała, łatwa do poruszania się pieszo. Na centralnym placu znajduje się ratusz , piękny drewniany budynek w kolorze czerwonym. Na parterze znajduje się centrum informacji turystycznej. Zaledwie blok od ratusza znajduje się granica z Łotwą, z zachowanym drewnianym stoiskiem w punkcie kontrolnym . Interesujący jest kościół św. Jana (1816 r.) W stylu klasycyzmu i baroku o nietypowym kształcie owalnym, kojarzący się z salą koncertową. Nieco dalej znajduje się budynek biblioteki miejskiej (1902 r.), Pierwotnie zbudowany jako dwór - tak więc obok niej znajduje się park i staw, które nie są typowe dla środowiska miejskiego.

Ратуша ВалгиЦерковь святого ЯнаБывший пропускной приграничный пункт

W Valga znajdują się dwa muzea - muzeum wojskowo-patriotyczne i lokalne muzeum wiedzy . Mieszkańcy miasta są dumni, że to w ich mieście został wybrany burmistrz estoński, a nie niemiecki; Życie Valgi na początku XX wieku i cała ekspozycja muzeum historii lokalnej jest poświęcona temu wydarzeniu.

Gdzie zjeść?

W mieście jest kilka restauracji. W Lilli i Conspirator BaarMetsis można w pełni zjeść posiłek, aw restauracji Metsis skosztować wyśmienitych dań kuchni francuskiej. Wiele stołówek, jeden z nich "Riia" znajduje się na granicy z Łotwą. W menu znajduje się kilkanaście rodzajów pizzy i naleśników, trochę mniej gorących dań. Duży wybór deserów i ciastek. Koszt gorących dań - od 7 do 10 euro, pełny posiłek dla dwojga kosztuje około 20 euro.

Gdzie się zatrzymać?

Hotele w Valga, Estonia reprezentowane są przez kilka hoteli. Najbardziej popularne są Metsis, nowoczesny hotel z udogodnieniami i internetowym hostelem Tolli , obok którego znajduje się jedyny klub nocny w mieście. Istnieją również tanie pensjonaty hostele "Aare Majutus" i "Helge Guest House" . Ceny pokoi zaczynają się od 20 euro / dzień.

Jak się tam dostać?

Valga znajduje się 235 km od Tallinn i 160 km od Ryga . Codziennie na stację kolejową Valga dociera kilka pociągów z Tallina i Rygi. Istnieje autobus do Tallina, Tartu , Viljandi , Narva , Pärnu i inne miasta. Cena biletu wynosi około 10 euro.