Wegetarianizm to system żywieniowy oparty na wykluczeniu (pełnym lub częściowym) żywności pochodzenia zwierzęcego. Są tu starzy wegetarianie - odznaczają się surowym menu, a także nowi wegetarianie - którzy pozwalają na korzystanie z miodu, produktów mlecznych, galaretki, a nawet skóry i futra w swojej garderobie.

Dziś bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie o adekwatność wegetarianizmu - nawet WHO boi się udzielać jednoznacznych odpowiedzi, ponieważ w zależności od decyzji Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy spodziewać się ataków ze strony zwolenników i przeciwników "zielonego menu".

Rodzaje wegetarianizmu aktywnie się namnażają - nie mówi się żartu, ale w rzeczywistości każdy może wybrać coś ze względu na swój gust i dyscyplinę. Jednak bardzo trudno jest ustalić, kto jest bardziej zwolennikiem tego systemu żywnościowego - bojowników o własne zdrowie, o prawa zwierząt, o hołd dla mody.

O wegetarianizm

Najbardziej demokratyczny rodzaj to być może ovo wegetarianizm. Zwolennicy tego menu mogą używać zarówno miodu, jak i jajek, odmawiając tylko mięsa i mleka. Jest to prawdopodobnie najbardziej łagodna dieta wegetariańska, ponieważ pozwala uniknąć naruszania aktywności mózgu. Udowodniono (choć informacje nie są popularne), że podczas wegetarianizmu występuje niedobór witaminy B12 (czysto "mięsnej"), a co za tym idzie - demencja. 100 g jaj zawiera 0,5 mcg B12 (dzienne spożycie 2-4 mg), więc funkcja psychiczna nie zniknie tak szybko.

Lakto-wegetarianizm

Lacto-wegetarianizm jest drugą stroną medalu. Dozwolone jest spożywanie mleka i miodu, ale na jaja nakładane jest weto. Ponadto wszystkie pozostałe produkty pochodzenia zwierzęcego - jogurt, kefir, ser, twarożek , ryazhenka, śmietana itp. - co oczywiście jest plus. Jednak przy zakupie takich produktów należy określić:

  • czy sery zawierają podpuszczkę;
  • Czy jogurty zawierają żelatynę?

Jeśli tak, odłóż produkt z powrotem na półkę.

Lakto-wegetarianizm jest dietą etyczną. Oznacza to, że jeśli produkty pochodzenia zwierzęcego są pozyskiwane za pomocą środków bez użycia przemocy, można je spożywać. Prawda jest taka, że ​​jaja powinny być nadal odrzucane, ponieważ wegetarianie uważają je za niewinne embriony, nawet jeśli kury żyły bez koguta, a nie było nikogo, kto by używał "zarodków".

Weganizm wegetarianizm laktowy

Weganizm i wegetarianizm to nie to samo. Weganie są tylko starymi wegetarianami, którzy wykluczają się z ich dieta prawie wszystko, mleko, miód i jajka. Jest to radykalny prąd, który ma również podtypy:

  • rodzaj surowej żywności wegetarianizmu;
  • frutarianizm.

Weganizm wyklucza nie tylko żywność pochodzenia zwierzęcego, ale także użycie futer, jedwabiu, skóry i zwierząt w obszarach rozrywki (w tym w ogrodach zoologicznych, cyrkach itp.)