Witaminy to związki organiczne, które są ważne dla procesów zachodzących w organizmie człowieka. Istnieją różne rodzaje witamin i minerałów, które pełnią ważne funkcje. Konieczne jest zrozumienie korzyści płynących z każdej substancji, aby utrzymać organizm na właściwym poziomie.

Rodzaje witamin i ich rola w ciele

Istnieją naturalne i syntetyczne składniki odżywcze, których zasada działania jest prawie identyczna.

Rodzaje witamin:

  1. Witamina A Wspomaga wzrost i regenerację komórek, a także wpływa bezpośrednio na stan skóry i włosów. Działa na organizm jako przeciwutleniacz.
  2. Witaminy z grupy B. Obejmuje 15 witamin, które mają unikalny wpływ na organizm. Grupa B jest ważna w leczeniu wielu chorób, a także ma działanie zapobiegawcze.
  3. Witamina C Kwas askorbinowy jest bezpośrednim uczestnikiem wielu procesów, na przykład, jest ważny dla tworzenia kolagenu i wzmacniania tkanki łącznej. Witamina C zwiększa funkcje ochronne organizmu i bierze udział w metabolizmie.
  4. Witamina D Substancja ta jest ważna dla tworzenia i wzrostu tkanki kostnej. Jest również konieczne do normalnego funkcjonowania serca. Istnieją różne rodzaje witaminy D, od D1 do D5, ale naukowcy uważają, że najważniejsza jest witamina D3.
  5. Witamina E. Ważny przeciwutleniacz, który działa odmładzająco i zwalcza wolne rodniki. Stosowanie suplementów w postaci witaminy E zwiększy ochronne funkcje organizmu.
  6. Witamina H Ważne w przypadku normalnej wymiany węglowodan , białka i tłuszcze, a także do uzyskania niezbędnej energii. Substancja ta jest również bezpośrednio zaangażowana w syntezę glukozy.
  7. Witamina K Głównym celem jest zapewnienie prawidłowego krzepnięcia krwi, a także bierze udział w tworzeniu tkanki kostnej.
rodzaje witamin i minerałów
gatunek witaminy e