Szwecja - Bajeczny kraj, który słynie z najczystszego powietrza i malowniczych krajobrazów. Zimozielone lasy, czyste jeziora i tajemnicze góry - co może być piękniejszego? Nie bez przyczyny, wraz z nadejściem lata, tysiące Szwedów umieszcza garnitury biznesowe w szafie, zbiera plecaki i wybiera się na ciekawe wycieczki po swoim kraju. Liczne możliwości uprawiania turystyki pieszej i trekkingu przyciągają coraz większą liczbę zagranicznych turystów poszukujących samotności i harmonii. W naszym artykule omówimy cechy trekkingu w Szwecji i najpopularniejsze trasy.

Najlepsze trasy w Szwecji

Jak w każdym innym kraju, w Szwecji istnieją zarówno bardziej popularne trasy, jak i mniej znane. Rozważ najlepsze 5 szlaków turystycznych dla podróżnych:

 1. Padjelanta (Padjelanta). Nazwa Padjelanta oznacza "wyżyny" w miejscowym języku Samów, a trasa przebiega przez kilka letnich osiedli tego ludu i pastwisk ich jeleni. Padjelanta jest jednym z najpopularniejszych szlaków turystycznych w północnej Szwecji. Punktem początkowym trasy jest mała wioska Kvikkjokk (Kvikkjokk), następnie ścieżka przebiega przez park narodowy i kończy się na trasie Ritzsem. Całkowita długość szlaku wynosi 140 km. Zwykle zajmuje to 9-10 dni, chociaż może być potrzebny kolejny 1 dodatkowy dzień na zaplanowanie przerw i na wypadek nagłej zmiany pogody. Wędrówka obejmuje również degustację wędzonego char (popularny przysmak Sami) oraz wizytę w miejscowym kościele w wiosce Staloluooct, w której ołtarz wykonany jest z drewna, a zamiast ławek leżą skóry jelenia.
 2. Падьеланта
 3. Kungsleden (Kungsleden). Najbardziej znanym trekkingiem w Szwecji jest oczywiście Kungleden (Trakt Królewski). Słynny szlak ma około 440 km długości, a większość tej odległości leży poza kołem podbiegunowym. Tradycyjnie cała trasa podzielona jest na 4 segmenty, z których każdy jest interesujący na swój sposób. Tak więc najpopularniejsza wśród turystów jest droga Abisko - Nikkalookta, która obejmuje przejście przez dolinę Lapporten, a także odpoczynek u stóp Najwyższa góra w Szwecji, Kebnekaise . Jeśli wolisz bardziej odosobnione odpocząć , wybierz ścieżkę, która biegnie od Quikkyyokk do Ammarsnes. Wszystkie 166 km tras biegnie wzdłuż jezior i małych wiosek - świetna okazja do poznania miejscowych kultura . Wadą tej trasy jest to, że na całej trasie jest bardzo mało miejsca do spania, dlatego obecność namiotu jest konieczna.
 4. Кунгследен с высоты птичьего полета
 5. High Coast (Höga Kusten). Zaszczytne 3 miejsce w rankingu najlepszych torów to trasa High Coast. Nazwa jest symboliczna: od epoki lodowcowej ląd na tej stronie wzrósł o około 800 m, co daje wszystkim podróżnikom możliwość podziwiania niesamowitych krajobrazów i zobaczenia najciekawszych ziemskich procesów. Na początku XXI wieku. Unikalny obszar przyrodniczy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto trasa High Coast przebiega przez jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Szwecji - Skuleskugen . Znajduje się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, rezerwat słynie z niezwykłych skalistych szczytów, wznoszących się bezpośrednio od wody i jej głównej punkt szczególny odkryto pękanie skały o głębokości 40 m.
 6. Маршрут Высокий берег
 7. Skåneleden. Tradycyjnie uważa się, że najlepsze trasy trekkingowe w Szwecji znajdują się w północnej części kraju, ale turyści, którzy podróżowali trasą Skoeledena mogą nie zgadzać się z tym stwierdzeniem. Słynna droga, którą co roku podróżują tysiące podróżnych z całego świata, znajduje się w najbardziej wysuniętej na południe części stanu. Składa się z 5 osobnych torów, których łączna długość wynosi 1000 km. Nawiasem mówiąc, tor Skoneleden jest częścią międzynarodowego szlaku wzdłuż wybrzeża Morza Północnego, który przebiega przez 7 krajów i obejmuje około 6000 km. Cała trasa przebiega przez małe miasteczka i wsie. Zawsze są niezwykle malownicze miejsca: skaliste brzegi, faliste grzbiety, głębokie lasy i białe piaszczyste plaże. Ponadto możesz odwiedzić Dalby-Söderskog - najstarszy park narodowy na południe od Szwecji, która słynie z bogatej flory i fauny.
 8. Сконеледен
 9. Upplandsleden (Upplandsleden). Miasto Uppsala , na którego cześć nazwana jest następna trasa, znajduje się około 70 km od Sztokholm , dzięki czemu tor jest szczególnie popularny wśród turystów. Jest idealny na jednodniowy odpoczynek i na tygodniową wędrówkę. Trasa o długości 450 km przebiega przeważnie przez lasy sosnowe, małe wioski i gospodarstwa z wiatrakami. Ponadto będziesz miał możliwość wzięcia pod uwagę naturalnego siedliska jeleni, łosi i czarnego dzięcioła (największego gatunku w Europie).
Уппландследен Wskazówki dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją znajomość ze światem podróży i nigdy w życiu nie jeździłeś na wędrówki, poniższe porady są właśnie dla Ciebie:

 1. Tradycyjnie sezon trekkingowy w Szwecji trwa od czerwca do września, na południu kraju - o kilka miesięcy dłużej. Na trasach "Padjelanta National Park" i "Royal Trail" w pierwszym miesiącu lata wciąż jest dużo śniegu, ale w tym okresie jest niewielu turystów, więc jeśli wolisz podróżować w samotności, czerwiec to najlepszy czas na wyjazd.
 2. Wybierasz się w podróż, pamiętaj o zabraniu ze sobą środków ochronnych przeciwko komarom. Najwięcej komarów i innych owadów obserwuje się w północnej części kraju na samym początku lata, więc wielu turystów wybiera sierpień - początek września do rekreacji.
 3. Zanim zaczniesz trekking w Szwecji, zdobądź specjalne buty turystyczne, najlepiej z wodoodporną podeszwą. Jeśli twoja ścieżka leży w północnej części Królestwa, gdzie wiatry są silniejsze, a opady są bardziej obfite, preferuj gumowe kalosze.
 4. Wiosną i wczesnym latem należy zachować szczególną ostrożność: po kilku miesiącach hibernacji węże czołgają się na słońcu, niektóre gatunki mogą stanowić większe zagrożenie dla życia ludzkiego.
 5. Pomimo tego, że na wszystkich trasach znajdują się specjalnie wyposażone miejsca noclegowe, doświadczonym turystom zaleca się zabranie namiotu. W ten sposób można nie tylko przyzwoicie zaoszczędzić na zakwaterowaniu, ale także zaplanować własne postoje, ponieważ odległości między kempingami czasem sięgają 10-20 km.
Палатка - обязательный атрибут любого туриста