Tradycyjna religia w Korea Południowa jest buddyzmem, jest składany przez 22,8% populacji. W kraju powszechne jest także chrześcijaństwo, islam i szamanizm. Aby lokalni mieszkańcy mieli okazję czcić swoich bogów, różne świątynie znajdują się w całym kraju.

Ogólne informacje o buddyjskich sanktuariach

Najczęstszym kierunkiem buddyzmu w państwie jest Mahajana lub "Wielki Rydwan". Przejawia się w formie Zen i ma 18 szkół. Najbardziej znanym z nich jest Choge.

Przez kilka stuleci buddyzm miał silny wpływ na tworzenie tradycji i kultura kraj. Demonstrację religii można zobaczyć na licznych obrazach, murale, rzeźby i architekturę miast. Najbardziej wyrazistą manifestacją tego przekonania są historyczne świątynie zlokalizowane w całej Korei Południowej.

Ich liczba przekracza 10 tysięcy, niektóre są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, inne to koreański narodowy skarb. Wiele świątyń buddyjskich przechowuje wartościowe relikty i archeologiczne artefakty. Niemal wszystkie nazwy świątyń zostały dodane do sylaby "-sa", co tłumaczy się jako "świątynia".

Każdy budynek ma własną architekturę i dekorację, ale we wszystkich świątyniach są:

  1. Bramy Ilchkhulmun (z jednym wsparciem) - są również nazywane Hathalmun. Oznaczają one jedność ciała i duszy pielgrzyma, a także jego pragnienie poznania własnej esencji. Przechodząc przez tę linię, zwiedzający opuszczają zwykły świat i wchodzą do królestwa Buddy.
  2. Pudo - owalne kamienne rzeźby z oryginalnymi dachami. Oto prochy skremowanych mnichów i kółeczek (kule), które potwierdzają świętość zmarłego. Wierzący otrzymują błogosławieństwo w pobliżu tych pomników.
  3. Cheonvanmun jest bramą niebiańskich królów, które powstają w formie groźnych bóstw i mają na celu odpychanie złych duchów. Zwykle mają w rękach pagodę, smoka, szabla lub flet.
  4. Pulimun jest bramą do nirwany lub wyzwolenia. Symbolizują przebudzenie świadomości i stanie się ścieżką religijną.
  5. Wewnętrzny dziedziniec - jego granice wzdłuż obwodu są nakreślone przez różne struktury, w których prowadzone są kazania, medytacje i studiowanie dharmy.
Буддийский храм

10 najbardziej znanych buddyjskich świątyń w Korei

W kraju znajduje się ogromna liczba świątyń, z których najsłynniejsze to:

  1. Sinhyntsa - znajduje się na zboczu Mount Soraksan . Budowę uważa się za najstarszą świątynię buddyzmu Zen na planecie. Został wzniesiony w 653 r., Po czym został kilkakrotnie zniszczony z powodu pożarów i odrestaurowany ponownie. Jest tam ogromny posąg Buddy, odlany z brązu i ważący 108 ton.
  2. Храм Синхынгса
  3. Świątynia Tysiąca Buddów znajduje się na terenie górskich lasów kraju. Jest zbiorem wysokich rzeźb Szakjamuniego, które gromadzą się w kręgu. Pośrodku znajduje się wielometrowa statuetka bodhisatwy odlana z brązu i siedząca na lotosie.
  4. Храм Тысячи Будд
  5. Ponns - starożytna świątynia, położona w stolicy kraju na zboczu góry Sudo. Kapliczka została zbudowana w 794 roku, ale na początku XX wieku została prawie całkowicie zniszczona. Obecnie budynek jest całkowicie odrestaurowany i przyjmuje pielgrzymów. Każdy turysta tutaj może wcielić się na jeden dzień w mnicha i poczuć na sobie wszystkie uroki takiego życia.
  6. Храм Понынса
  7. Haynes - jedna z najsłynniejszych buddyjskich świątyń w stanie, która reprezentuje Dharmę. Tutaj przechowywane są święte teksty "Tripitaka Koreana", których liczba przekracza 80 tysięcy. Zostały one wyrzeźbione na drewnianych tablicach i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia znajduje się w prowincji Gyeongsangnam-do Mount Kayasan .
  8. Храм Хэинса
  9. Bulguxa - nazwa budynku jest tłumaczona jako "klasztor buddyjskiego kraju". Klasztor obejmuje 7 obiektów, które są narodowymi skarbami. Sama świątynia jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO (wraz z grota Sococam ). Oto najwcześniejszy przykład drukowanej książki na świecie, stworzonej na początku VIII wieku naszej ery. na japońskim papierze.
  10. Пульгукса
  11. Thondos - to kompleks klasztorny położony w mieście Yangsan na zboczu góry Yonchuksan. Jest to jedna z głównych świątyń Zakonu Choge w Korei Południowej. Tutaj są przechowywane prawdziwe relikwie Buddy i kawałek jego ubrania. W klasztorze nie ma ani jednego posągu Siakjamuniego, pielgrzymi oddają cześć tylko świętym relikwiom.
  12. Тхондоса
  13. Świątynia Pomos - znajduje się w miasto Busan w Korei Południowej na Mt Kumjonson . Jest to kompleks świątynny, który jest najstarszym w kraju i ma duże terytorium. Drewniany klasztor został zbudowany w 678 r. Przez mnicha Yisana. Pod koniec XVI wieku Japończycy spalili świątynię. W 1613 r. Rozpoczęła się tu odbudowa, dzięki której poszerzono terytorium.
  14. Помоса
  15. Chogesa - świątynia znajduje się w centralnej części Seul i jest sercem koreańskiego buddyzmu Zen. Głównym budynkiem jest Taunjeong, wzniesiony w 1938 roku. Jest on ozdobiony wzorami tanchon, a wewnątrz struktury znajduje się rzeźba Buddy Sokgamoni. Na dziedzińcu kompleksu znajduje się 7-poziomowa pagoda, w której przechowywane są prochy mnichów. W pobliżu wejścia rosną 2 stare drzewa: biała sosna i sophora. Ich wysokość sięga 26 m, a wiek przekracza 500 lat.
  16. Чогеса
  17. Bonguyunsa - Świątynia znajduje się w Seulu i jest dość stara. Został wzniesiony w VIII wieku. Kapliczka zbudowana jest w klasycznym stylu architektonicznym i jest ozdobiona rzeźbami i filigranowymi obrazami.
  18. Бонгеунса
  19. Hwännensa - Świątynia żółtego lub cesarskiego smoka. Stanowiło centrum buddyzmu w stanie Silla. Tutaj przechowywane są najbardziej szanowane relikwie religijne, które znaleziono podczas wykopalisk archeologicznych.
Хванненса

Cerkwie prawosławne w Korei Południowej

Ten kierunek religii chrześcijańskiej zaczął aktywnie rozwijać się w kraju w XIX wieku. Było to ułatwione dzięki działalności misyjnej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 2011 roku liczba wierzących została oszacowana na 3000 osób. Jest 2 patriarchatów:

  • duchowa misja należąca do jurysdykcji rosyjskiego Kościoła prawosławnego;
  • Konstantynopol, który ma koreański stan metropolitalny na terytorium państwa.

Jeśli chcesz odwiedzić cerkwie w Korei, zwróć uwagę na takie kościoły:

  1. Kościół św Mikołaja z Myra znajduje się w Seulu. Został wzniesiony w 1978 roku w stylu bizantyjskim. Tutaj można zobaczyć 2 starożytne ikony: mnichów Serafinów Sarowa i Tichwińskiej Matki Bożej. Zostali przywiezieni do kraju przez pierwszych misjonarzy. Boskie usługi w kościele są robione po koreańsku w każdą niedzielę.
  2. Храм Святого Николя Мирликийского
  3. Kościół św. Jerzego Zwycięskiego - świątynia znajduje się w Busan, niedaleko dworca kolejowego. Usługi tutaj odbywają się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w języku cerkiewno-słowiańskim.
  4. Храм Святого Георгия Победоносца
  5. Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - został wzniesiony w 1982 r., A po 18 latach został gruntownie przebudowany. Ze względu na niewystarczającą ilość ziemi, klasztor ma nietradycyjny styl prawosławny. Kościół znajduje się w 4-piętrowym budynku na ostatnim poziomie. Ma także szkołę religijną. W parafii bierze udział 200 wiernych z Korei.
Храм Благовещения Пресвятой Богородицы

Jakie inne świątynie są w Korei Południowej?

W kraju są inne kościoły chrześcijańskie, nie tylko prawosławne. Należą do nich:

  1. Yoidodo - protestancki Kościół Zielonoświątkowy pełnej Ewangelii, który jest uważany za jeden z największych na świecie i ma 24 kościoły satelitarne. Usługa ta odbywa się w niedziele w 7 etapach, jest transmitowana na cały świat za pośrednictwem telewizji satelitarnej w 16 językach.
  2. Ёыйдо
  3. Mendon - Katolicka katedra Niepokalanego Poczęcia NMP. Budynek jest historycznym i architektonicznym zabytkiem i znajduje się na liście narodowych skarbów pod nr 258. Tutaj są pochowane relikwie miejscowych męczenników, którzy zginęli w walce o religię.
Мендон