Korea Południowa bogaty w atrakcje zarówno naturalne, jak i stworzone przez człowieka. Jeśli zamierzasz się zaangażować wycieczki na obiektach religijnych i zabytkowych, pamiętaj, aby rozpocząć swoją podróż od wizyty w Pulgux.

Poznawanie atrakcji

Pulgux jest jednym z popularnych buddyjskich klasztorów Republiki Korei Południowej. Geograficznie należy do prowincji Gyeongsang-namdo i znajduje się około 13 km na południowy-wschód od Gyeongju City . W dosłownym tłumaczeniu Pulgux oznacza "Klasztor buddyjskiego kraju".

Панорама Пульгуксы

Klasztor obejmuje 7 z 307 narodowych skarbów Republiki:

  • Kamienne pagody Sokkathap i Tabotthab;
  • Most błękitnej chmury (Chonggongyo);
  • Most białych chmur (Pegungo);
  • The Lotus Bridge (Yonhwagyo);
  • Most 7 skarbów (Chilbogyo);
  • Para brązowych pozłacanych posągów Buddy.
Золотой Будда

Wraz z grota Sococam Buddyjska świątynia w 1995 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod względem wartości kulturalnej i architektonicznej świątynia Pulgux jest uważana za wspaniałe arcydzieło ery Królestwa Silla.

Pierwsze budowle kościoła zostały spisane w 528 AD. Jednak zbiór legend o Samghuk Yusa mówi, że Bulguksa została zbudowana przez Kim Dae Sunga, aby uspokoić duchy zmarłych przodków w 751 roku. Świątynia była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Szacuje się, że w historii istnienia do 1805 r. Wykonano około 40 prac konserwatorskich i budowlanych. Obecny wygląd świątyni Pulgux znaleziono po przebudowie, która została przeprowadzona pod prezydentem Pak Yaan Hee.

Храмовый комплекс

Co zobaczyć w świątyni Bulguksa?

Wejście do świątyni - Sokkemunom - to dwupoziomowa klatka schodowa i most, który na liście skarbów Korei ma miejsce # 23. Drabina składa się z 33 stopni - to symboliczne 33 kroki w kierunku oświecenia. Niższy poziom - Chonungyo - to 17 stopni o łącznej długości 6,3 m. A jego górna część 16 stóp - Pegungo - ma długość 5,4 m. Po wejściu znajdziesz się przed bramą Chahamun.

33 ступениВорота комплекса

Świątynia Pulguxa wśród takich religijnych struktur w Korei Południowej wyróżnia się tym, że na jej dziedzińcu zbudowano dwie kamienne pagody:

  1. Pagoda Sokkathap (Sakyamuni) - 8,2 m (około 3 pięter) to pagoda w klasycznym koreańskim stylu - minimalizm w dekoracji i charakterystyczne linie. Jej wiek szacuje się na około 13 wieków.
  2. Пагода Соккатхап
  3. Pagoda (skarb) Tabotkhap jest 10,4 m powyżej i jest bogato zdobiona. Ponadto wizerunek tego obiektu religijnego jest drukowany na małych monetach o wartości 10 wygranych.
Пагода Таботхап

Oba budynki mają odpowiednio 20 i 21 miejsc na liście narodowych skarbów. Za nimi rozpoczyna się Sala Wielkiego Oświecenia - Taeundjon. Według archeologów został zbudowany około 681.

Potem dojdziesz do Hall of Silence - Musoljon. Jego imię zostało otrzymane z powodu twierdzenia, że ​​nauki Buddy nie można przekazywać jedynie słowami. Ta sala jest najstarszym budynkiem świątyni Pulgux, jej budowa sięga 670 lat.

Najsłynniejsze znalezisko archeologiczne na terenie świątyni miało miejsce w 1966 roku. Naukowcy odkryli tekst ksylograficzny Ushnish Vijaya Dharani sutra, napisany około 704-751. Artefakt jest zrobiony z japońskiego papieru, a rozmiar zwoju wynosi 8 * 630 cm. Ten tekst jest najwcześniejszym przykładem tej książki na świecie.

Пруд у монастыря

Jak dostać się do świątyni Bulguksa?

Większość turystów przyjeżdża do świątyni taksówką Gyeongju . Możesz użyć swojego osobistego transport lub dostać się tutaj jako część grupy turystycznej z przewodnikiem. Świątynia znajduje się w pewnej odległości, w pobliżu nie ma przystanków ani stacji metra. Najbliższy przystanek autobusowy znajduje się u podnóża wzgórza.

W przypadku wycieczek turystycznych wejście jest możliwe tylko w czwartki. Wizyta trwa 2-3 godziny. Bilet kosztuje 4,5 USD.