O leczniczych właściwościach rokitnika powszechnie wiadomo od dawna. Jej uzdrowicieli soków i olejków traktowano prawie jak każdą chorobę. Owoce rokitnika zwyczajnego są prawdziwym mistrzem w zawartości wielu witamin i minerałów. Wystarczy pić tylko jedną czwartą szklanki soku z rokitnika dziennie, aby niemal całkowicie zapewnić sobie wszystko, co niezbędne dla zdrowia.

Rokitnik zawiera rzadki kwas bursztynowy, cenny dzięki temu, że jest w stanie zmniejszyć negatywny wpływ wielu szkodliwych czynników - stresu, przyjmowania antybiotyków, a nawet ekspozycji na promieniowanie.

To prawda, że ​​zawartość kalorii w sokach z rokitnika jest nieco wyższa niż w przypadku innych soków jagodowych - 82 kcal na 100 g. Jest to jednak bardziej plus niż minus. Ponieważ nie jest to spowodowane wysoką zawartością glukozy, ale z powodu obecności bardzo przydatnych i rzadkich kwasów tłuszczowych, sok z rokitnika poprawia skład krwi, zwiększa poziom hemoglobiny i wzmacnia układ odpornościowy, co jest szczególnie ważne podczas grypy i innych przeziębień. Utrzymanie soku z rokitnika na zimę jest więc ważnym zadaniem. Dziś to rozwiążemy!

Sok z rokitnika w domu

Składniki:

  • Owoce rokitnika - 1 kg;
  • woda - 200 g

Gotowanie

Jagody są sortowane, usuwane uszkodzone i zepsute. Dokładnie umyć, dać do drenażu i zmiażdżyć je drewnianym tłuczkiem w głębokiej emaliowanej misce. Aby lepiej oddzielić miazgę od kości, zalać ciepłą wodą. Ściśnij uzyskaną masę przez podwójną warstwę gazy. Uwolniony sok może być albo pijany, albo można dodać trochę cukru do słodyczy, albo lepiej do miodu. Sok z rokitnika z miodem to prawdziwa bomba witaminowa, która po każdym przeziębieniu może podnieść cię na nogi.

Przepis na sok z rokitnika z cukrem

Składniki:

  • Owoce rokitnika - 1 kg;
  • cukier - 300 g

Gotowanie

Aby uzyskać sok z rokitnika z miąższem, jagody najpierw poddaje się parze aż do miękkości w łaźni wodnej. A następnie, po schłodzeniu, wytrzyj je przez sito. Do powstałych tłuczonych ziemniaków dodajemy cukier, mieszamy i wkładamy do ognia, ale nie doprowadzamy do wrzenia, a jedynie rozgrzewamy do 90 stopni. Po wylaniu soku na sterylne puszki i zwinąć w metalowe pokrywy.

Teraz powiedz, że nadal możesz zachować sok z rokitnika. Surowy sok z cukrem wlewa się do sterylnych słoików, wkłada na patelnię z wrzącą wodą i dokładnie, przez 10 minut, rozgrzewa. Po puszce toczymy go do góry nogami, odwracamy do góry nogami i zawijamy w ciepły koc, aż do całkowitego ochłodzenia. Przechowuj sok z rokitnika w ciemnym chłodnym miejscu.

Jak zrobić sok z rokitnika przez sokowirówkę?

Jeszcze łatwiej uzyskać sok z rokitnika, jeśli pominiesz jagody przez sokowirówkę. W zależności od jego rodzaju (prosty lub ślimakowy) ciasto może być dodatkowo ściśnięte za pomocą gazy. Ilość dodanego cukru zależy od sposobu przechowywania soku z rokitnika. Jeśli w lodówce, weźmy cukier w stosunku 1: 1, jeśli w szafie, w temperaturze pokojowej, to kwota powinna zostać zwiększona półtora raza.

Gotowanie soku z rokitnika w kuchence na sok

Składniki:

  • Owoce rokitnika - 1 kg;
  • cukier - 200 g
sok z rokitnika w domu

Gotowanie

Jagody są sortowane, myte i ładowane do górnej patelni. Zasypia również cukier. Umieszczamy kuchenkę z sokiem na ogniu, a po chwili sok zacznie spływać specjalną rurką. To jest prosta opcja. Ale jeśli pokazujesz wyobraźnię, możesz dostać pachnące owoce rokitnika ze śliwkami lub jabłkami. Aby to zrobić, wystarczy dodać 300 g śliwki lub te same pokrojone jabłka do kuchenki na sok. Taki rokitnik zwyczajny jabłko i rokitnika zwyczajnego sok z śliwek mogą być przechowywane przez długi czas w lodówce bez utraty jej korzystnych właściwości i bez zmiany smaku.